Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
byli jedna ruka a všichni okolo se před nimi třásli. mluvit o Romech.Tady máš asi nějakou chybu v HTML, kus textu není vidět.
Na Cikány se lze po smrti zmíněného Hrabala zeptat asi nejlépe Vlasty Třešňáka, který ostatně patřil k Hrabalovým přátelům.
Popisovaná idyla, kdy si rómové cikánského původu vydělávali celkem v klidu na maro ovšem, podle mého odcházala do chudev právě tenkrát a ještě dřív.
Sestěhování do měst, zákaz kočování, vymizení možností živit se tradičními cikánskými řemesly, jako bylo kovářství, muzika,,, K tomu po 90 zkorumpovaná policie, praštění aktivisté -- pozitivní diskriminátoři, polulističtí politici přiživující se na protiromskocikánské náladě ve společnosti, příchod nových a drsnějších kmenů k nám... Džandre minč!
Ale základ maléru byl nejspíš v tom, že tradiční život kočovníků, kdy konflikty byly, ale měly téměř malebný charakter ukradené slepice byl zlikvidovaný. Kočovníci byli přestěhovaní násilím do měst a v nich začali zjišťovat, jak by se mohli uživit a vyžít tady. Až na to přišli. Kdosi, co si říkal stát, věnoval, ale zároveň nanutil byty, zakázal... Tak se teda starejte gadžové, když nás tady chcete mít, my se o to neprosili! Říkal mi jeden starý cikán, pamětník kočování a cikánských vesnic. U téhle početné rodiny, kam jsem se náhodou dostal na návštěvu, jsem zapomněl peněženku. Jedno z početných čávat běželo za mnou mi jí vrátit. Možná proto, že jsem jim připadal jako král všech asociálů, nevím. Ale podle jiných, podobných zkušeností proto, že jako host jsem byl rázem posvátný. Na ulici, neznámému gadžovi by jí lohli, nedělám si iluze,
Ale co s tím v globále? Stěhování sem a zase tam nic neřeší. Další nápady mimo realitu světa, jako návrat do Indie ani nekomentuju.
Docela by mi zajímalo, jak je to jinde. V zemích jako Anglie, Kanada... kde je cikánských rómů také dost. Mají tam obdobné problémy? Fakt nevím.
No holt se „s tím“ asi bude muset žít...Ale co s tím v globále? Stěhování sem a zase tam nic neřeší. Další nápady mimo realitu světa, jako návrat do Indie ani nekomentuju.
Mají tam obdobné problémy?maj - v německu Turky - nabídli jim před X lety možnost azylu a práce a teď se jim tam potomci těch přistehovalců bouří francie - hoří auta Amerika - hispánci všude je něco
a) Když tady někdo řekne, že chce omezit přistěhovalectví to jde blbě, když už se nastartovalo. No o vymírání jde taky. Ono si vymřít není až taková trága, ale zase výhra to také není. Mimo jiné, tím se my stáváme menšinou. I kdy já nevím, jsem-li vůbec nějaký my.
b) Určitě? Nebudou hledat jiné cesty jak se uživit? A kde? Vytvoříte nová pracovní místa? Lepší návrh? Nemám. Kdybych ho měl, třeba bych ho prosadil a pozval vás na panáka na oslavu té nobelovky.
Jde o to, že se stále prodlužeje délka života, ale na věk odchodu do důchodu si nikdo nechce nechat sáhnout a každý druhý důchodce tráví zbytek života jako zombie ležící u TV nadopovaná drahými prášky.Přesně tak. A když někdo chce věk odchodu do důchodu změnit (aby korespondoval s průměrnou délkou života), vrhnou se na něj socanové, odborové svazy (tedy taky socanové, že, Štěchu, a další šmejdi) a kdo ví, jaké ještě další potvory.
...udělat vykořisťovatele, co chudinku babičku a dědečka nenávidí.
Teda, když to tak čtu (hore i důle), gór lakavé to k důchodcům není. :) Nenávist je sice možná silné slovo, ale úcta ke stáří, to asi také ne.
Za komunistů se nám tu rozmnožili (to víte, je třeba prezentovat, jak nám populace pěkně roste; však za to byli cikáni odměňováni
No pozor, tohle nebyla jen parketa cikánů, ale celé populace. V budoucnu to přinese problémy, protože ze silné generace se stane hromada důchodců, na které budou makat následné populačně slabé ročníky.
maj - v německu Turky - nabídli jim před X lety možnost azylu a práce a teď se jim tam potomci těch přistehovalců bouříTo si pleteš. V Něměcku se Turci moc nebouří, spíš chtějí důchody za v Německu odpracovaná léta. S tím maj Němci problémy - málo lidí pracuje, hodně jich je v důchodu.
Sestěhování do měst, zákaz kočování, vymizení možností živit se tradičními cikánskými řemesly, jako bylo kovářství, muzika ... Ale základ maléru byl nejspíš v tom, že tradiční život kočovníků, kdy konflikty byly, ale měly téměř malebný charakter ukradené slepice byl zlikvidovaný.
Tento argument jsem nikdy nepochopil. Změna způsobu života se přece nestala pouze Cikánům. Např. pro roce 1948 téměř vymizeli soukromí zemědělci, živnostníci, podnikatelé atd. Po roce 1989 došlo k další obrovské změně systému, mnoho lidí přišlo o práci, museli dělat něco úplně jiného, přestěhovat se za prací atd. Přesto jsme to celkem zvládli. Proč bychom měli tímto argumentem omlouvat určitou skupinu obyvatel?
Pro nás je to asi fuk, dějiny nevrátíme, už se možná pevně "adaptovali".
To samé by dalo říct o sudetských Němcích v roce 1935. Žili tady stovky let a bylo jich přes tři miliony. Koho by v roce 1935 napadlo, jak se dá během pár měsíců odsunout tolik lidí.
OFFTOPIC: sranda, ako maju vsetci cesi tendenciu brutalne zmakcovat, ked sa snazia slovensky pisat/hovorit... slovencina nema ěTo bude proto, že to není psáno slovensky, nýbrž česky, ale tak, aby to znělo jako slovenština.
Tiskni
Sdílej: