Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Za mě je Mint absolutně perfektní OS.
Jinak sranda byla, když jsem na něm přeinstalovával systém. Čekal jsem jak to apple bude mít úžasně vymyšlené a ono to bylo ve všech ohledech horší, než instalace Mintu.
protože nato deš uplně pitomě mac se jakoby vůůůůbec nepřeinstalovává :O :O se háže rovnou dokoše a de se stát fronta na novej do vobchodu :D ;D maj to jako navopak vymyšlený móóóc dobře ;D ;D
nesmis ani o milimetr uhnout stranou z managorama nalinkovany osy, protoze si okamzite nabijes hubuJako přítelkyně na tom dělá, i na tom programuje a Mac používá tak dlouho, že to pro ní dává dokonalý smysl. Jenže přesně jak říkáš, všechno používá v defaultu a když systém něco dělá jinak / neumí, tak se tomu přizpůsobí. Když se tohle stane mě, tak přizpůsobím systém. Já mám určité návyky, například českou klávesnici, kterých se nehodlám zbavovat jen protože je Mac neumí (Mac neumí psát české speciální znaky tam kde se normálně píšou, ala ralt+v pro @ a tak dál). Kdysi jsem to tam nějak dohackoval, ale ten postup byl horší než na windows, někde z prdele netu stahovat pofiderní programy a pak ručně upravovat jakési xml kdesi v hlubinách systému. A pak prostě další a další problémy, jsem zvyklý třeba používat grid ploch 16x16 a mám tomu přizpůsobený celý svůj workflow už asi deset let. Mac sice virtuální plochy nějak má, ale jen v jedný lajně a nějak se otevíraj automaticky pro každé okno a celé je to prostě jinak a zase to chce věnovat hodiny bouchání kladivem, dokud to nedobouchám do patřičného tvaru. A programovat bych na tom třeba asi teoreticky mohl, jenže jsem se třeba nadrtil nějaké klávesové zkratky pycharmu, celé to ladil několik týdnů a pak věnoval několik let, abych se s tím sžil a teď jako na macu všechno zase úplně jinde, včetně celé klávesnice která má jiný layout a prohozený ctrl, alt a tak dál. A lidi třeba chválí Brew, že jako super, ale přitom je to naprostý hack a nedodělek, kde půlka utilit co jsem chtěl tam byla stylem "tady je issue že to někdo chtěl, ale zatím jsme to nepřidali, smolík".
Cely je to navrzeny pro retardovanyho americana (retardovanej evropan v US bez potizi absolvuje universitu), a nesmis ani o milimetr uhnout stranou z managorama nalinkovany osy, protoze si okamzite nabijes hubu. Pamatuju si, jak za mnou onehda prisel clovicek s jabkofounem a chtel do nej nahrat mp3 ... nejdriv sem se asi 20 minut nezmoh smichy* na slovo a on na me jen nevericne cumel, a pak jeste nevericnejs nechtel hodinu pochopit, ze to bude muset nejdriv vedeni jabka presvedcit o tom, ze to maji dovolit.To jde jo? Já se pokoušel dostat do iPhone mp3 několikrát a kdysi se mi to i nějak povedlo přes nějaký divný program, který zpřístupnil server a nahrálo se to do něj přes wifi, ale celkově to byla úplně příšerná zkušenost a například to přestalo hrát když se zamkla obrazovka. A iTunes jako desktopová aplikace na linuxu / emulovaná pod wine je výmysl z pekla, co navíc ani nefunguje.
jsem zvyklý třeba používat grid ploch 16x16WTF? Kam se hrabu se svými 40 plochami.
A pak si to člověk vsetko spočítá jestli ho to permanetni bastleni a udržování baví - když ne tak koupi Mac a z linuxu se mu stane pouze spominka.Přemýšlím, jak to u lidí ve skutečnosti je. Jestli to je tak, že si člověk pořídí Mac a najednou zjistí, že si nemusí/nemůže systém bastlit, nebo ho přestane to bastlení bavit a směřuje k Macu, který mu to ani moc nedovolí. Přijde mi, že primární je to, že to lidi po čase přestane bavit, ne to, že přejdou na jiný systém a zjistí, že žili v omylu. Popravdě mě už taky nebaví se hrabat v systému. Prostě ho používám. Nainstaluju aktualizace, když mě na to systém upozorní, jednou za půl roku provedu půlhodinový upgrade systému, jednou za několik let provedu čistou instalaci při výměně notebooku. A to všechno na Linuxu. To, že na Linuxu si člověk musí něco bastlit, je ta největší urban legend. Lidi si na něm bastlí, protože chtějí, ne protože musí.
PS: Az mi tady chce nekdo rict, ze nej je linux protoze nehadze klacky pod nohy tak s lharmi se nebavim a dete do prdele.A proč by musel každému házet klacky pod nohy? Kupuju si notebooky, jejichž fungování s Linuxem je buď oficiálně podporované výrobcem nebo minimálně prověřené komunitou. Aktualizuju systém, jednou za čas upgraduju. Čistou instalaci dělám s novým hardwarem. To je asi tak všechno, co pro údržbu systému dělám, nebaví mě to, potřebuju na tom pracovat. Ano, v aplikacích máte pravdu. Pokud člověk pracuje s grafikou, videem nebo zvukem, těch kvalitních aplikací je pro macOS výrazně více. A naprosto chápu, že takový člověk používá Mac. U vývojářské práce a programování si myslím, že má navrch zase Linux, každý ať si sám vybere, co je pro jeho práci vhodnější, ale tu mantru, že macOS "just works", zatímco Linux jen háže klacky pod nohy, si nechte pro sebe. To jste potom sám lhářem.
Já jsem tady trochu zhejtoval Mac, ale já fakt závidím lidem, kteří ho používají, a chyba je ve mě, ne v Macu. Kdysi jsem prohlásil, že bych zaplatil za systém, který by mi plně vyhovoval* klidně vysoké částky. Plácnu, třeba 50 tisíc, kdyby to fakt umělo co bych chtěl a potřeboval a fungovalo bez velkého sraní se s tím.Já osobně otřebuji jen tři věci: unix shell (v mnoha terminálech, s přepínáním klávesnicí), browser a Intellij Idea. Přechod z linuxu na Macbook byl tedy naprosto hladký, všechny tyto věci jsou k dispozici. Dokonce i standardní terminál mi naprosto vyhovuje, nikdy jsem neměl potřebu používat iterm nebo podobné. Dokonce jsem jeden čas v jednom zaměstnání dělal i na Windows. Ale to docela dřelo, přeci jen cygwin je fakt hack.
Neviem ako on...Ha, pozerám, že otázka bola priamo na mňa! Takže viem ako on, čiže ja, tak ako som napísal.
Je to zvlastni debata, ale to, co nekterou distribuci katapultuje k masove popularite (v ramci hloucku uhrovatych uzivatelu linuxu, takze velmi malo masove, spis veganske) je neco tajemneho, modniho? Co je to? Proc? Ze by to, ze na tom out-of-the-box funguji hry? Nebo to ma min kurvitek a spyware? Proc ze slavy odchazi to ubuntu treba? Nemuze to byt jen o prachach, protoze jinak by davno kazdy deset let mel oracle linux nebo microsoft linux nebo tak neco...Wtf? Ubuntu se samo pohřbilo, když přešli na Unity. To byl přímý impuls popularizace Mintu, protože velká část uživatelů hledala něco konzervativního, kde na nich nebudou tvůrci distribuce experimentovat. A Mint měl v té době všechny výhody Ubuntu (je na něm založený) a žádnou nevýhodu. Sám ho používám od roku 2012, když jsem byl taky nucený utéct. Je to jedna z těch distribucí, kde dochází s každým releasem k vylepšování, kde si jako uživatel řekneš, že fakt něco funguje líp. To je rozdíl oproti dnešnímu trendu experimentování, kde s novým releasem najednou čumíš co to zase vymysleli, co funguje často hůř a ještě tě nutí zahodit všechen skill ze starého software a učit se něco nového, co ani nemá všechny featury starého.
vubec nevim jak se jako tamto unity de používá :D prostě jako sedneš ktomu a nevíš :D
nóóóóó takže si teda jako myslim že unity de neni moc dobře vymyšlený :O :D :D ;D
To jsi fakt vystihl. Naprostý souhlas.
Tiskni
Sdílej: