Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
A tento rekurzívny akronym som si mal v duchu zopakovať predtým, než som sa podujal podať nášmu nemeckému kolegovi pomocnú ruku. Aby ste rozumeli: pracujem v teame AIX sysadminov a kolega nás poprosil, či by sme mu nepomohli v Exceli spracovať nejaké logy. Nejednalo sa o nič zložité a tak som si povedal, že i napriek svojej neveľkej znalosti skriptovania, to skúsim urobiť v príkazovej riadke. Komu by sa chcelo šachovať s importom do Excelu, spracovávaním, následným exportom pre viac ako 60 súborov, nie?
Zadanie znelo skrátene nasledovne: vyfiltrovať z každého riadka dané stľpce a na začiatku každého riadka vypísať dátum a čas každý riadok zvýšený o 2 minúty. Úvodný timestamp zadá užívateľ.
Do polhodinky som mal v Arch Linuxe hotový a odskúšaný riadok, ktorý spúšťal awk a tak som ho spokojne poslal kolegovi. Ten ma vzápäti zavolal, že AIXové awk nepozná funkcie mktime a strftime. Fasa. Ono to bude asi tým, že Gnu awk != awk. Ok, nevzdávam sa a vyrábam škaredú, ale funkčnú barličku cez date -d. A keď kolega zahlási, že AIXové date flag -d nepozná, vzdávam to a dávam za pravdu druhému ochotnému kolegovi, ktorý to hneď pri prvom zlyhaní začal písať (a aj dopísal) v perle. Perl mi zatiaľ neprišiel moc na chuť, ale vyzerá to tak, že bude musieť. Tož tak.
Jo a ešte dotaz: neviete, kde sa v AIXe nachádzajú *všetky* manuálové stránky? Rád by som ich nejakým spôsobom naimportoval do Linuxového stroja. V /usr/man a /usr/share/man som ich však našiel len zopár. Díky.
Tiskni
Sdílej:
Linux really is not Unix..Nechápu jen dvě věci: jaký akronym a kde je ta rekurze? Nemyslels "GNU"?
A tento rekurzívny akronym som si mal v duchu zopakovať predtým
Nebylo by bývalo nejjednodušší dostat (třeba omezený) účet na onom strojivěřte mi, nebylo. vládne zde paranoie. na účet si budu muset ještě chvilinku počkat.
-k
. Takze man -aw NAZEV
muzeme vynechat :) Asi bych zacal na tom AIXu s prohledanim man(1). Velke nadeje bych vkladal do konfiguraku manu. A zaverem optimisticka citace z man(1p):
The historical MANPATH variable is not included in POSIX because no attempt is made to specify naming conventions for reference page files, nor even to mandate that they are files at all. On some implementa‐ tions they could be a true database, a hypertext file, or even fixed strings within the man executable. The standard developers considered the portability of reference pages to be outside their scope of work. However, users should be aware that MANPATH is implemented on a number of historical systems and that it can be used to tailor the search pat‐ tern for reference pages from the various categories (utilities, func‐ tions, file formats, and so on) when the system administrator reveals the location and conventions for reference pages on the system.