Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Narazil som na problém, kedy googleearth (najnovšia verzia pre tučniaka) zaokrúhľoval súradnice načítaných gpx/kml logov na celé stupne, čo bolo samozrejme nepoužiteľné. Chvíľku mi trvalo, kým som zistil, že problém je v locales, konkrétne v LC_NUMERIC. Výstup
localena mojom stroji:
LANG=sk_SK.utf8 LC_CTYPE="sk_SK.utf8" LC_NUMERIC="sk_SK.utf8" LC_TIME="sk_SK.utf8" LC_COLLATE=C LC_MONETARY="sk_SK.utf8" LC_MESSAGES="sk_SK.utf8" LC_PAPER="sk_SK.utf8" LC_NAME="sk_SK.utf8" LC_ADDRESS="sk_SK.utf8" LC_TELEPHONE="sk_SK.utf8" LC_MEASUREMENT="sk_SK.utf8" LC_IDENTIFICATION="sk_SK.utf8" LC_ALL=Riešením je teda spúšťať googleearth takto:
LC_NUMERIC=C googleearthNeviem, či to reportovať, lebo kamoš sa snažil reprodukovať chybu na Ubuntu, ale bez úspechu. Môžete to prosím skúsiť aj Vy, nech zo seba nerobim zbytočne trúbku. Dík.
..ktorý sa odohráva za čias stalinových čistiek a hlavný hrdina si v závere vo vani podreže žily, pretože nezvládne to, že udal svojich blízkych. Videl som ho pred rokmi a na názov si už bohužiaľ nespomeniem. Ak ho niekto pozná, nech sa prosím ozve v diskusii, príp. nech pridá vlastný názor na film alebo tip na film podobného razenia.