DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Mám prosbu, řešíme u našeho nově vznikajícího skromného "oddělení multimedií a internetu" provoz samoobslužných počítačů pro dospělé s veřejným, podotýkám bezplatným, přístupem na internet + v budoucnu třeba i s přístupem k licencovaným databzím apod. Náš stávající AKS Clavius prý nabízí jen velmi primitivní nástroj pro sledování provozu "internetové studovny". Hledáme program bližší obsluze internetové kavárny. Jednak by měl při převisu poptávky po veřejném internetu odměřovat "každému uživateli jeho řekněme 30 minut a dost". Mohl by řešit i síťový tisk dokumentů z internetu (za to se přirozeně platí). Potřebujeme obsluhovat počítače na dálku. Testujeme na dětském oddělení poměrně schopný prográmek Cafe (systém server + PC klienti - dálkové spouštění/vypínání PC, měří čas pro uživatele, pak ho odpojí, dělá statistiku, "vyčistí" PC před použitím dalším uživatele atd.). Nicméně děti při testování "probourali" poměrně snadno ony časové stopky, které mají předcházet u samoobslužných PC při střídání byť dospělých čtenářů ke zbytečným nedorozumněním či konfliktům. Pokud máte někdo ve Vaší knihovně v uspokojivém provozu nějaký software, který výše popsané požadavky řeší, prosím o tip. Děkuji za případnou odpověď nejlépe obsahující název programu, ideálně přímo odkaz na výrobce, kterou pošlete spíše přes konferenci (může to být zajímavé i pro někoho dalšího a kvůli nedostatku času pak nestíhám přeposílat i dalším, co se nezřídka v takovémhle případě ozvou).Rád bych, pokud by se našlo nějaké řešení, odeslal odkaz na tuto diskusi buď přímo tazateli nebo klidně i všem do knihovnické konference, ať viděj, krysy knihovnický, že se do toho taky dokážem tak ňák vopřít, že?
Tiskni
Sdílej:
Kdysi jsem na Rootu četl o tomhle, ale vypadá to poměrně mrtvě.