Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mám prosbu, řešíme u našeho nově vznikajícího skromného "oddělení multimedií a internetu" provoz samoobslužných počítačů pro dospělé s veřejným, podotýkám bezplatným, přístupem na internet + v budoucnu třeba i s přístupem k licencovaným databzím apod. Náš stávající AKS Clavius prý nabízí jen velmi primitivní nástroj pro sledování provozu "internetové studovny". Hledáme program bližší obsluze internetové kavárny. Jednak by měl při převisu poptávky po veřejném internetu odměřovat "každému uživateli jeho řekněme 30 minut a dost". Mohl by řešit i síťový tisk dokumentů z internetu (za to se přirozeně platí). Potřebujeme obsluhovat počítače na dálku. Testujeme na dětském oddělení poměrně schopný prográmek Cafe (systém server + PC klienti - dálkové spouštění/vypínání PC, měří čas pro uživatele, pak ho odpojí, dělá statistiku, "vyčistí" PC před použitím dalším uživatele atd.). Nicméně děti při testování "probourali" poměrně snadno ony časové stopky, které mají předcházet u samoobslužných PC při střídání byť dospělých čtenářů ke zbytečným nedorozumněním či konfliktům. Pokud máte někdo ve Vaší knihovně v uspokojivém provozu nějaký software, který výše popsané požadavky řeší, prosím o tip. Děkuji za případnou odpověď nejlépe obsahující název programu, ideálně přímo odkaz na výrobce, kterou pošlete spíše přes konferenci (může to být zajímavé i pro někoho dalšího a kvůli nedostatku času pak nestíhám přeposílat i dalším, co se nezřídka v takovémhle případě ozvou).Rád bych, pokud by se našlo nějaké řešení, odeslal odkaz na tuto diskusi buď přímo tazateli nebo klidně i všem do knihovnické konference, ať viděj, krysy knihovnický, že se do toho taky dokážem tak ňák vopřít, že?
Tiskni
Sdílej:
Kdysi jsem na Rootu četl o tomhle, ale vypadá to poměrně mrtvě.