Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Mám prosbu, řešíme u našeho nově vznikajícího skromného "oddělení multimedií a internetu" provoz samoobslužných počítačů pro dospělé s veřejným, podotýkám bezplatným, přístupem na internet + v budoucnu třeba i s přístupem k licencovaným databzím apod. Náš stávající AKS Clavius prý nabízí jen velmi primitivní nástroj pro sledování provozu "internetové studovny". Hledáme program bližší obsluze internetové kavárny. Jednak by měl při převisu poptávky po veřejném internetu odměřovat "každému uživateli jeho řekněme 30 minut a dost". Mohl by řešit i síťový tisk dokumentů z internetu (za to se přirozeně platí). Potřebujeme obsluhovat počítače na dálku. Testujeme na dětském oddělení poměrně schopný prográmek Cafe (systém server + PC klienti - dálkové spouštění/vypínání PC, měří čas pro uživatele, pak ho odpojí, dělá statistiku, "vyčistí" PC před použitím dalším uživatele atd.). Nicméně děti při testování "probourali" poměrně snadno ony časové stopky, které mají předcházet u samoobslužných PC při střídání byť dospělých čtenářů ke zbytečným nedorozumněním či konfliktům. Pokud máte někdo ve Vaší knihovně v uspokojivém provozu nějaký software, který výše popsané požadavky řeší, prosím o tip. Děkuji za případnou odpověď nejlépe obsahující název programu, ideálně přímo odkaz na výrobce, kterou pošlete spíše přes konferenci (může to být zajímavé i pro někoho dalšího a kvůli nedostatku času pak nestíhám přeposílat i dalším, co se nezřídka v takovémhle případě ozvou).Rád bych, pokud by se našlo nějaké řešení, odeslal odkaz na tuto diskusi buď přímo tazateli nebo klidně i všem do knihovnické konference, ať viděj, krysy knihovnický, že se do toho taky dokážem tak ňák vopřít, že?
Tiskni
Sdílej:
Kdysi jsem na Rootu četl o tomhle, ale vypadá to poměrně mrtvě.