V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
/etc/rndc.conf
a named.conf
obsahuje širovací kľúč, pre komunikáciu s DNS serverom. konfiguračné súbory pre ssh
obsahujú nastavenia, ktorých znalosť teoreticky môže prospieť útočníkovi. Podobne nastavenie firewallu prezrádza podrobnosti, ktoré nemusí vedieť každý. Pokiaľ to má zmysel, tak poskytnem relevantnú časť týchto zdrojákov.
Zjavne ALSA k do tejto kategórie nepatrí. V Tvojom konkrétnom prípade by som typoval, že jednoducho skutočne nie je veľa ľudí, ktorí majú ten istý notebook (aj keď objednám 10 rovnakých strojov od HP, tak nebudú obsahovať navlas ten istý HW) a navyše aj keď je HW rovnaký, rozdiel môže byť v distribúcii či verzii daného balíka. Preto je logickejšie upravovať konfigurák, ktorý sa nainštaloval, ako preplácnuť ho celý niečím iným.
konfiguračné súbory pre ssh obsahujú nastavenia, ktorých znalosť teoreticky môže prospieť útočníkovi.
Tak tohle bych zařadil do stejné kategorie jako spouštění sshd
na nestandardním portu nebo přejmenovávání roota. Pokud tam máte něco nastaveného nebezpečně, je to nebezpečné bez ohledu na to, zda útočník ten konfigurační soubor viděl nebo ne.
Len hovorím, že obscurity ako layer navrch, nezaškodí.
No a právě na tom se neshodneme.
Taky jsem dostal vše na talíři k noťasu - beru to jen, když musim = abych se něco naučil vlastnim hledáním. Nemam rád black box.
P.S. rád pomůžu, buduůli moci.
Kompletní konfigurák nejenže vede k tupému předávání někdy i naprostých nesmyslů
Ano, stačí se podívat na tvůrce webových stránek. 90 procent z nich opisuje deklaraci typu dokumentu jako posvátné dědictví předků, aniž by měli nejmenší tušení, co vlastně znamená. Když ji místo do dvou řádků napíšete do jednoho, budete upálen jako kacíř… :-)
Tak úplně konrétně se mi jednalo o tento problém.Vzhledem k tomu, že v té diskuzi je jediná odpověď, tak bych řekl, že to vystihl Aleš Kapica výše: Takže to že k dispozici není nebývá projev zlé vůle, nebo sobectví - v takovém případě by se totiž ani neobtěžovali dotyční dávat na web vůbec nějakou informaci. Prostě tu diskuzi nečetl nikdo, kdo by takový konfigurák měl k dispozici. Potřeby uživatelů jsou různé. I kdyby někdo ten samý notebook používal s tou samou distribucí, neznamená to, že to má nastavené tak, jak by se tobě hodilo (a mohl by tedy konfiguraci poskytnout). Já měl například za uplynulých 15 let čtyři různé notebooky se zvukovkou (a další dva bez), ale ani jedinkrát jsem vestavěný mikrofon nepoužil (tj. ani nechtěl použít) -- ani tedy nevím, jestli na tom současném funguje nebo ne.
Tiskni
Sdílej: