Ubuntu pro testování nových verzí vydává měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 26.04 LTS (Resolute Raccoon).
Zástupci členských států EU se včera shodli na návrhu, který má bojovat proti šíření materiálů na internetu zobrazujících sexuální zneužívání dětí. Nařízení známé pod zkratkou CSAM a přezdívané chat control mělo množství kritiků a dlouho nebyla pro jeho schválení dostatečná podpora. Pro schválení byla potřeba kvalifikovaná většina a dánské předsednictví v Radě EU se snažilo dosáhnout kompromisu. Návrh nakonec po dlouhých týdnech
… více »Britské herní studio Facepunch stojící za počítačovými hrami Garry's Mod a Rust uvolnilo svůj herní engine s&box (Wikipedie) jako open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Herní engine s&box je postavený nad proprietárním herním enginem Source 2 od společnosti Valve.
Vývoj programovacího jazyka Zig byl přesunut z GitHubu na Codeberg. Sponzoring na Every.
Stejně jako GNOME i KDE Plasma končí s X11. KDE Plasma 6.8 poběží už pouze nad Waylandem. Aplikace pro X11 budou využívat XWayland.
Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k výraznému zvýšení ochrany nezletilých na internetu, včetně zákazu vstupu na sociální sítě pro osoby mladší 16 let. Legislativně nezávazná zpráva, kterou dnes odsouhlasil Evropský parlament poměrem 493 hlasů pro ku 92 proti, kromě zavedení věkové hranice 16 let pro využívání sociálních sítí, platforem pro sdílení videí či společníků s umělou inteligencí (AI) vyzývá také k zákazu … více »
Doom v KiCadu nebo na osciloskopu? Žádný problém: KiDoom: Running DOOM on PCB Traces a ScopeDoom: DOOM on an Oscilloscope via Sound Card.
Po AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.1 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source reimplementace počítačových her Tomb Raider I a Tomb Raider II spolu s dalšími vylepšeními a opravami chyb TRX byla vydána ve verzi 1.0. Jedná se o sloučení projektů / enginů TR1X a TR2X do jednoho TRX. Videoukázka na YouTube.
Společnost Seznam.cz spouští konverzační nástroj založený na umělé inteligenci Seznam Asistent. Asistent využívá vlastní jazykový model SeLLMa a dočasně i komerční modely od OpenAI provozované v evropských datacentrech prostřednictvím Microsoft Azure. Dlouhodobým cílem Seznamu je provozovat Asistenta výhradně na interních jazykových modelech a ve vlastních datových centrech.
Tiskni
Sdílej:
Open source svět s těmahle korporacema jako je IBM, Microsoft, SAP a Oracle nemá PRAKTICKY absolutně nic společné.
Open source svět s těmahle korporacema jako je IBM, Microsoft, SAP a Oracle nemá PRAKTICKY absolutně nic společné.Až na tu drobnost, že každá z těchto společností buďto pár opensource projektů vyvíjí, anebo sponzoruje nějakou tu opensource nadaci, tak nemá.
Takový drobounký detailíček
Oni si budou valit ty své softwarové mega obludné molochy ať už přispívají do open source nadací nebo ne a nikdo jim v tom nezabrání. Jedině snad, že by se všichni geekové složili na nějaký ten úplateček nějakému tomu politikovi nebo šéfovi, co o tom rozhoduje , čímž by MOŽNÁ vyhráli jeden boj.. Víme jak to na světě chodí, nebo ne? Datové schránky, indos.cz etc etc.
Oni si budou valit ty své softwarové mega obludné molochy ať už přispívají do open source nadací nebo ne a nikdo jim v tom nezabrání.A to si oni dokonce dovolují zakládat svoje produkty na opensource software, ať už se přímo podílejí na jeho vývoji, nebo ne.
Jedině snad, že by se všichni geekové složili na nějaký ten úplateček nějakému tomu politikovi nebo šéfovi, co o tom rozhoduje , čímž by MOŽNÁ vyhráli jeden bojO jakém boji se to tu vlastně mluví?
.. Víme jak to na světě chodí, nebo ne? Datové schránky, indos.cz etc etc.Pokládat rovnítko mezi svět a ČR je přeci jenom poměrně velké zkreslení.
Ale jinak taky +1.
A podepisovat se opravdu nebudu
Proč bych měl? Klidně si mysli, že jsem srab, ale zkrátka pro to nevidím důvod.
Když se to tak vezme, měli by jste být rádi, že vám to tady říkám tak natvrdo