Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Nedávno jsem zakoupil televizní hybridní kartu Leadtek WinFast DTV2000 H a stala se mi nepříjemná věc, že se mi zvukové zařízení na této kartě nadefinovalo jako výchozí zvukové zaříení. V některých programech nebo hrach lze manuálně nadefinovat výstupní zařízení, ovšem v některých ne.
Proto jsem potřeboval přehodit pořadí těchto karet v systému.
Nejprve je nutné zjistit názvy zařízení a jejich pořadí. To se provede příkazem: cat /proc/asound/modules
Jako výstup jsem měl:
0 cx88_alsa 1 snd_via82x 2 snd_mpu401
Zařízení cx88_alsa
což je zařízení TV karty jsem potřeboval na poslední místo a zařízenísnd_via82x
na první místo.
Takže v adresáři /etc/modprobe.d/
jsem vytvořil soubor sound, do kterého zapsal následující
options snd_via82xx index=0 options snd_mpu401 index=1 options cx88_alsa index=2
Soubor uložil a zadal příkaz update modulu sudo update-modules
následoval restart.
Zařízení pracují ve spravném pořadí. Zvuk funguje tak jak má.
Tiskni
Sdílej:
/proc/asound/modules
chybí.
Btw, můžeš za první odstavec hodit <break>
? Nebude se to pak tolik roztahovat v souhrnu...
BTW: Toto by sa možno oplatilo dať ako automatickú funkciu do blogov.
cat /proc/asound/cards 0 [ICH5 ]: ICH4 - Intel ICH5 Intel ICH5 with AD1985 at 0xfebff800, irq 21 1 [SAA7134 ]: SAA7134 - SAA7134 saa7133[0] at 0xfeaff800 irq 17 2 [Track ]: USB-Audio - Fast Track M-Audio Fast Track at usb-0000:00:1d.1-1, full speedJako default chci mit FastTrack, takze se nadefinuje jako default do souboru /etc/asound.conf
pcm.!default { type hw card Track } ctl.!default { type hw card Track }