Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
8 GB je dneska strašně máloU nás v práci má každý nabušený NB, max. 2 roky starý, většina z nich stále řeší nějaký problém a servis. Já mám Thinkpad T420 a ono se s tím nic neděje a funguje to. Světe div se, má to 8GB RAM a stačí na všechno, co v práci všichni potřebujeme. Kamarád si teď kupoval 55" TV s tím, že na nic menšího se nedá dívat. Já se na filmy a seriály dívám na 13" notebooku a světe div se, na kvalitě obsahu nevidím rozdíl. Co fungovalo před 10 lety už prý dnes nejde používat. Takhle dnes svět funguje. Sem tam na silnici zahlédnu Škodu 120 a za ni v koloně nové Audi, BMW nebo jiné brko smrti, oba popojíždí 20 km rychlostí...
Ne každej programuje v Javě... V tom ekosystému můžeš mít libovolně rychlej stroj a stejně to bude pomalý a bude docházet paměť.
Já mám >10 let starej Thinkpad T410, kterej stále denně používám (a to dokonce i na vývoj v C++) a pocitově je to svižnější stroj než loňskej firemní DELL s korporátníma Windows a příslušným bloatwarem... Jediný co na tom už dělat nejde je vývoj pro Android, ale to jsme zase u Java ekosystému...
To CPU z recenze můj i5 M580 roznese na kopytech, takže na běžnou práci bych se toho fakt nebál. Cokoliv co má dneska alespoň Core i3, SSD disk a 8GB paměti je ok. Možná tomu budou odpadat plasty, na klávesnici nepůjde psát a dívat se na to půjde jenom z úhlu +/- 3 stupně, ale výkonově to na prohlížeč a přehráváni videa bude s přehledem stačit.
uplne dobre nerozumim tomu programovani v Jave, co tim myslite. A to jsem Javista.
To je právě podstata problému, že lidé co dělají v Javě už ty HW nároky toho ekosystému považují za zcela přirozené a vůbec nechápou, že by to mohlo jinde fungovat jinak. Když člověk potřebuje nejmodernější 16 jádro a 32GB paměti jenom na to, aby v geologicky grátké době otevřel projekt v IDE a to IDE se hýbalo alespoň bez viditelných záseků, těžko pak bude psát SW, který plynule běží i na 6 let starém i3/i5 (~medián v "populaci"). Protože na takovém systému on ten SW nikdy používat nebude...
Pokud se Vam to zda jako blbost, tak jste mne prokoukl. Kecam. InteliJ IDEA zere 1GB RAM.Tak já když otevřu pracovní projekt - bohužel tam jednu JVM aplikaci máme - tak to sežere skoro 3GB jen po načtení projektu. V zásadě by mi to nevadilo pokud bych za to dostal nějaký benefit. Jenže to IntelliJ UI je pomalá překomplikovaná rigidní s**čka, kterou nejde nakonfigurovat do stavu, kterej by mi vyhovoval. Co mě na tom vysírá úplně nejvíc, je, že když se PC dostane trochu do zátěže (třeba testama nebo něčim), tak se v IntelliJ rozhodí pořadí zpracování klávesových zkratek. Běžně se např. stane, že Shift+Shift následovaný Ctrl+V způsobí, že obsah schránky se nevloží do toho vyhledávacího dialogu, ale do otevřeného souboru a teprv nad tím se otevře ten vyhledávací dialog (protože JVM musí nejdříve 5 minut vymýšlet, jak zobrazit okýnko). A to vůbec nemluvim třeba o gradlu, to je taky bazmeg k pohledání - pomalej, nenažranej, a ještě má tendenci spawnovat démona s tvrzením, že to pomůže výkonu (nepomůže). Těšim se, až se celýho toho Java světa zbavíme...
Java mrtvá určitě není a nebude ještě dlouho, už jsou dnes už ale naštěstí i jiné možnosti.Jo, hlavně JavaScript.
Tak ono hlavně: desktop is so 2000s...
Java je ideální platforma pro korporátní informační systémy, ale rozhodně ne pro "normální" desktopové (blog je o použitelnosti toho "socka stroje" na desktopu) aplikace. Prakticky neexistuje žádný běžný desktopový SW napsaný v Javě, který by lidé masově používali. Výjimkou jsou jenom korporátní systémy (ty si lidé sami nevybírají) a vývojové nástroje pro vývoj (v Javě). A ty právě používají lidé, pro které je šestnáctijádro s 32GB paměti standard.
Z hlediska programátora je ten ekosystém možná skvělý, ale z hlediska uživatele je to katastrofa, a jednou z příčin je právě to, že běžný Java programátor má pocit, že každý SW musí být "4 vrstvá aplikace s 50 procesy"...
Protipříklad k čemu? To nebylo tvrzení z výrokové logiky, ale zevšeobecnění současného stavu, proto je tam to slovo prakticky. Ano, v jistých okrajových kategoriích (a dovolím si tvrdit, že zrovna downloader je něco, co drtivá většina uživatelů desktopu netuší k čemu je, když se jim soubory "stahují normálně v prohlížeči") existuje použitelný/používaný Java SW pro desktop. Ale zase to většinou je jenom proto, že tam neexistuje žádná alternativa.
Když pominu fakt, že desktop sám o sobě je dneska "mrtvej", tak kolik prohlížečů obrázků, přehrávačů hudby/videa, prohlížečů PDF, kancelářských balíků a vůbec základů toho, co býval desktop má nějaký etalon v Javě? Dokonce i já sám jeden Java desktopový program - MOBAC - používám, ale jenom proto, že prakticky neexistuje alternativa a o běžné populaci bych si dneska nedovolil tvrdit, že vůbec tuší, že offline mapy lze generovat i jinak než tlačítkem v jejich Android aplikaci... A to ten MOBAC v dobách největší slávy taky používalo několik milionů lidí.
Ano, pro OpenOffice existují pluginy v Javě, ale to je právě přesně to okrajové používání Javy. Před deseti lety, když byl desktop na vrcholu byla na vrcholu i desktopová Java a protože to bylo free&cool&in, tak v tom sem tam něco použitelného vzniklo. Ale to je dneska historie a z Javy na desktopu zůstala jenom ta "korporátní část" a vývojové nástroje pro tu korporátní část, tedy to, co tady nazývám Java ekosystém.
A v tom ekosystému se stalo standardem, že se výkon prostě "ubije" nadupaným HW. Goldenfish (User682) je úplně modelovým příkladem někoho, kdo žije v bublině tohoto ekosystému. Živí se tím, že pro korporáty dělá v Javě "4 vrstvé aplikace s 50 procesy" a každý druhý rok si na to koupí ten nejnabušenější stroj v ceně malého automobilu (před zelenou eko-revolucí). Proti tomu se ale nedá nic namítat, pokud mu to tak vyhovuje, baví ho to a jsou tady instituce, které to zaplatí (a to jsou, korporáty mají peněz dost), tak s tím nemám žádný problém. S čím ale problém mám je to, že tuhle svojí bublinu extrapoluje i mimo ten Java ekosystém a snaží se nám tady vysvětlit, že počítač, který je výkonově nad průměrem v populaci je zcela nepoužitelný i na prohlížení webu a přehrávání videa. Musí být, protože on potřebuje šestnáctijádro, aby se mu necukal editor v jeho IDE...
Obavam se, ze mne vykreslujete trochu v jinem svetle nez je skutecnost.
To je samozřejmě možné. Osobně se neznáme, takže vycházím pouze z toho, co o sobě píšeš tady na AbcLinuxu. Ve skutečnosti klidně můžeš dělat weby v PHP na starém dýchavičném Atomu... Ale chytrystiky jako:
Pro bezny chod internetoveho prohlizece 4 jadrovy CPU
nebo
2 jadro (core i3) neni na soucasnou a moderni praci. Ani na zabavu.
sem píšeš zcela určitě...
Pro bezny chod internetoveho prohlizece 4 jadrovy CPUTohle mě trochu zarazilo, přijde mi, že prohlížeče mi nějak neumí moc paralelizovat. Občas se preferovaly vícejádrové procesory protože měly současně větší/více-way cache a tak měly lepší výkon i v neparalelních programech, ale…
Chrome/Chromium i FF mají co tab, to child proces, ne?Ano, ale já většinou při browsení čekám na vykreslení té jedné stránky co je zrovna na tabu, na který se dívám. (jestli se taby, co jsem si otevřel na pozadí, načítají déle, mě většinou netrápí)
Prave, ze internetove prohlizece (Chrome, Firefox) paraelizuji velmi dobre pri nacitani stranek. To same prehravani videa v nich.Kecy. Jak by prosimtě prohlížeč paralelizoval "načítání stránek"? Co to vůbec znamená? Ad video - pustil jsem pokusně video v Chromiu (protože ten běžně nepoužívám, takže v něm nic jiného neběží) a využity jsou maximálně 2 jádra - viz příloha.
Kecy. Jak by prosimtě prohlížeč paralelizoval "načítání stránek"? Co to vůbec znamená?Abych to upřesnil, některé části se paralelizovat dají, ale určitě to není tak, že by prohlížeč byl nepoužitelnný na 2-jádru...
Dobre je to videt pres htop.Ano, však to máš v té přílože, stačilo to otevřít a podívat se. Při přehrávání na YouTube z celkových 14 procesů dělají něco jenom 2, a sice 1 renderer process a 1 GPU process (kterej se nejspíš stará o akceleraci videa). Ostatní procesy nedělaj nic nebo téměř nic, paralelizace jednoho tabu se nekoná.
Celkove mi to prijde, ze se diskuze ubira smerem, ze je vlastne zbytecny utracet horentni sumy na pocitace, kdyz staci jednou za par let koupit notebook a kdyz to nestiha nebo se to rozbije, tak koupit dily nebo novy.Ne, neubírá. Kdyby ses konečně podíval na tu přílohu, co jsem ti poslal 2 komentáře výše, zjistil bys nejen, že Chrome neparalelizuje prohlížení stránky ani přehrávání videa, ale také že ten screenshot je pořízen na stroji s 32GB RAM a 8 jádry (resp. 4 HT jádry), což je můj aktuální laptop pro osobní účely. Krom toho je v něm 1TB NVMe MLC SSD disk - opravdu na tom neškudlim. Zbytek komentáře nebudu číst, sorry, přijde mi, že reaguješ dost mimo.
Ty prostě žiješ v představě, že pro každého musí být ten HW stejnej fetiš jako pro tebe. Ale tak to prostě není. Prakticky denně na autech za milion vidim horský kola z Teska za 15000,- na kterých musí být peklo jenom dojet z chalupy do hospody. Pro někoho jako já, kdo do nedávna měl kolo 4x dražší než auto (pravda, trochu to bylo dané tím, že to auto je 21 let starej vrak...), je to taky "nepochopitelný", ale ty lidi prostě nemaj potřebu ani touhu mít "něco lepšího". Mám troje běžky, s botama a hůlkama tak za 60000,- (a to ani nejezdim závodně), což když řeknu někde "normálním" lidem, tak nevěřícně kroutěj hlavou, ale nejlepší počítač co vlastnim je 12 let starej notebook.
Různí lidé prostě vyhazujou prachy za různé věci. Jsou mezi námi i tací, co tu částku za měsíc radši propijou, nebo projedou v lajnách koksu. Se s tim smiř.
... Jsou mezi námi i tací, co tu částku za měsíc radši propijou, nebo projedou v lajnách koksu. Se s tim smiř.Psss. Dnes sev tem lajnarum rika, ze podporuji cirkularni ekonomiku, agrarni vesnicke komunity a BIPOC spolecnost prostou toxicke belosskosti...
Arduino IDE (nevím jestli verze 2 už není Electronová)
Je. Electron je nová Java na desktopu...
gpsprune
Zrovna tuhle oblast mám co se týče konkurence docela dobře zmapovanou, takže by mě zajímalo, proč zrovna gpsprune. Pokuď to používáš na editování, tak proč ne Qmapshack nebo Viking (nebo RouteConverter, ale to je taky Java)? A pokuď jenom na prohlížení, tak proč ne GPXSee?
Tak jak už jsem několikrát psal, já taky zcela chápu, proč někdo nepoužívá třeba Qmapshack, protože to byl důvod proč vzniklo GPXSee . Překvapuje mě nicméně, že už sám brouter neumí vygenerovat nějakou "zjednodušenou" trasu, když jí GARMINy nezvládají. Naopak to, že GARMIN zařízení nezvládnou normální trasu z brouteru mě zas tak nepřekvapuje, přece jenom je to firma která vám i v roce 2022 prodá hodinky s GPS, které umí jenom dvě souřadnice ze tří...
Moje přípravy tras vypadají nějak takto, takže já už si ty "zjednodušené" trasy ručně generuju. Ono to ani v mém případě automaticky nejde, protože autorouter, který by generoval "co nejzábavnější" trasy neexistuje...
Upřímně? Kupte si Topo Czech Pro (a/nebo alternativy pro jiné země) tak jak to po vás GARMIN chce.
Prakticky všechno založené na OSM je tragedie. 90% lidí co dělaj OSM GARMIN mapy nemá žádný kartografický cit (a 50% z nich ani obyčejný výtvarný vkus) a všichni jsou limitováni dostupnými nástroji a daty. Všechny OSM mapy bez rozdílu tak používají 20 let starý formát omezený na 24b souřadnice, takže v mapě není jediná pravoúhlá budova ale jenom změť různě pokroucenejch fleků. DTTO s vrstevnicema, který jsou spíš lomený čáry, než křivky...
Ano, v jistých okrajových kategoriích (...) existuje použitelný/používaný Java SW pro desktop.Já používám ten DBeaver, nevim, do jaký kategorie se to počítá. Mně by obecně Java appky na desktopu nevadily, pokud by měly nějak rozumně vyřešenej GUI toolkit. Swing je příšernej a SWT není o moc lepší (sice sladěnější se zbytkem, ale latenci má furt hroznou). Nevim, jestli je v tomhle lepší třeba Qt Jambi, asi nemam na vyzkoušení žádnou apku v tom napsanou...
Ono je otázka, jestli vůbec principielně jde, aby ta latence nebyla hrozná. Bytecode sice může být díky různým JIT optimalizacím +/- stejně rychlej jako nativní kód, ale IMHO jenom tam, kde ten kód není moc "dynamickej" a věci se často neprovádí poprvé. A to GUI, na rozdíl třeba od nějakých web backendů, moc není.
Menší "pěst na oko" by ale Java GUI rozhodně být mohlo...
Ono je otázka, jestli vůbec principielně jde, aby ta latence nebyla hrozná.No zřejmě to jde, vzhledem k tomu, že VSCodu se to celkem podařilo i přes smradlavej JavaScript/Electorn. Asi prostě do těch Java GUI frameworků nešlo tolik člověkoroků práce na optimalizaci jako do vykreslování ve Chromu...
desktop má nějaký etalon v Javě?
minecraft neasi :O ;D
Fakt máš pocit, že tohle někdo chce používat, když má k dispozici Total Commander nebo Altap Salamander?!
To,že je něco multiplatformní prakticky vždy znamená konkurenční nevýhodu oproti existujícím soupeřům (se kterými to zákazníci poměřují, většině je úplně ukradený, že ten SW běží i na HaikuOS) na dané platformě. Protože to z definice znamená, že ten SW není na té platformě nativní. A to platí i pro technologie (nař. Qt), které jsou na těch platformách mnohem menší pěst na oko a mnohem méně lagují než Java. Takže prosadit se s Java programem lze jenom tam, kde není prakticky žádná alternativa (a to jsem ještě ani nezmínil, že spousta lidí bude mít problém tu Java aplikaci vůbec spustit, protože zrovna nemají tu "akorát starou" verzi Javy, se kterou zrovna funguje). A to file manager opravdu není...
Pro Windows jsou dobrých file managerů "mraky". Horší je to na linuxu, kde všechno grafické co jsem kdy viděl mi přišlo marný. Naštěstí tady máme terminály a mc
Kecam. InteliJ IDEA zere 1GB RAM.Bejvávalo, za poslední 4 roky to hodně nabobtnalo (a nejen paměťově). Mám pocit že se to tak nějak překrývá s novým business modelem a možná to nebude náhoda. Na druhou stranu se hlavním konkurentem v této době stalo VS Code, čímž se laťka hodně posunula (== pod 10GB je to pořád super
Na druhou stranu se hlavním konkurentem v této době stalo VS Code, čímž se laťka hodně posunula (== pod 10GB je to pořád superTady v diskusi padaj fantastický čísla).
Znalý člověk ví, že low cost notebooky mají méně kvalitní baterie, mají sakra špatný power management.Ty jo nevím, teď jsem si koupil za pár tisíc Acer 3 s lowend dvoujádrem (AMD) a špatnej power management to zdá se nemá (vydrží to zdá se minimálně 8-10 hodin). Blbá výdrže baterky, to jsem třeba u předchozího levnýho Asusu (ten měl Atom) nepozoroval. Ke konci měl výdrž dost zkrácenou, ale to se bavíme o 7 letech. Myslím, že tady může mít větší dopad výkon stroje a drahej notebook s "35-45W" (a turbem ještě vyšším) CPU nebo notebook s dedikovaným GPU si zničí baterku rychlejc než levnej notebook s 10-15W procesorem. Takže třeba ty Celerony a Pentia IMHO budou mít životnost akumulátoru slušnou, i když je to lowendus maximus.
Dále není ssd jako ssd, nebo si snad myslíš, že lowcost QLC je stejný jako střední třída TLC?V levných noteboocích jsou TLC. ne QLC. Proč? Protože QLC se nepoužívá do SSD s kapacitami 256-512 GB, ale až pro vyšší. Ono taky, největší tlačič QLC byl Intel s jejich 660P/665P, které se ale tvářilo jako je že je něco víc a zas tak levné nebylo - klidně ho spíš najdeš v dražším notebooku. Tady bych řekl, že čemu je třeba se vyhnout, sou eMMC úložiště. I proto, že jsou osazený napevno a nejdou vyměnit.
A podobné věci musíš aplikovat i na další věci, né jen konstrukci, ale i třeba základní desku...
Já vím že spravuješ spoustu počítačů a máš zkušenosti, ale říkám si, jestli přece jenom nalítáváš na omyl víry že "musím to koupit dražší, protože to je vždcky kvalitní a všechno levný je šunt", nebo aspoň nejsi ohrožená skupina. Tipnu si, že někdy uživatel drahýho hardwaru pozoruje u sebe poruchovost, která je stejná jako levnýho (někdy je tam paradox, že to drahý a nóbl je náchylnější než masovka, která má malou marži a proto musí mít malou reklamovanost), a z toho vyvozuje, že u levnýho hardwaru to přece musí bejt ještě řádově horší (není), protože on si přece chytře připlatil, "není tak bohatej aby kupoval levný věci" atd...
Já se dostanu prakticky jenom k levnějším notebookům a koukám, kolik let žijou (7,8,10...). Z pohledu spolehlivosti jsou možná i důležitější faktory jako spotřeba/teploty (čím úspornější procesor, tím líp), komplexita (viz problémy s odcházejícíma samostatnýma GPU v "držácích" Thinkpadech) a v neposlední řadě zacházení. Opatrný nošení a dávání pozor na to, jak s tím kde třískám pravděpodobně zlepší vyhlídky na dlouhou životnost víc, než koupě "POŘÁDNÝHO protože drahýho" notebooku.
... kvalita řadičů, menší propustnosti apod.
Menší propustnost... u disku si dovolím tvrdit že může většině lidí být putna, obvykle platí že 90% SSD jsou rychlý víc než dost. I mezi tím laciným "šmejdem". je možný, že programátoři, který pořád kompilujou, potřebujou ty nejhighendovější NMVe a poznají to. OK, ale to tedy je pak směrnice pro pár procent uživatelů, ne pro většinu. Vyloženě špatných disků, které mají problémy s výkonem, které by vedly k nějakým zásekům IMHO moc není. I když to chce se asi vyhýbat čínskýmu noname, to IIRC mělo hroznou chcípavost.
Je to jako tvrdit, že třeba SATA je v dnešní době implementováno všude stejně a nejsou mezi tím rozdíly, přitom potkáš řešení, kde je někde SATA řadič jen usb převodník a docela to vytěžuje CPUI lowend střepy dneska používají NVMe (asi i proto, aby mohly používat dramless SSD s HMB), takže tohohle se moc bát už není třeba.
To: MAX ...že i blbý RJ45 je sakra velký konektor.. - Dnes jsou RJ45 do velmi tenkých skříní dávány jako složitelné/folding/origami. Bez RJ45 bych komp zatím nekoupil komp.
Jojo jses asi starej jako ja, nemam proste otevrenejch 50 tabu a vsechny programy ktery mam nainstalovany, ale to mladezi nevystvetlis, oni potrebujou nejmin osmijatro a 32GB rameti protoze jinak to nefunguje...Tak já se teda hlásím, že tohle jsem já. Při posledním nákupu laptopu jsem našel modelovou řadu, která mi dle popisu vyhovovala, a od toho prostě koupil ten nejvyšší model + dokoupil RAMku. V práci i v rámci hobby projektů potřebuju kompilovat docela dost Rust a C++ kódu, případně věci jako nahodit virtuálku s Windows a testovat v tom nebo používat lokální k8s cluster, plus k tomu samozřejmě vývojový prostředí, hromadu tabů v prohlížeči s dokumentací, komunikací, CI, metrikama atd atd... A to pak ty nároky rychle naskákaj...
Ja si takhle koupil Iphone 8 ze Swappie za 4000 a ted machruju ze mam AppleS Applem se pořád ještě machruje? Pokud vim, nějaký vlajkový Samsungy apod. jsou podobně drahý...
Tiskni
Sdílej: