Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tiskni
Sdílej:
Taky by se mi nelíbílo, kdyby někdo jen tak chodil kolem baráků, bral za dveře aby zkoušel, který nemaj zamčeno....Mne by to bolo jedno iba vtedy keby to robil skrz PERL
Mne by to bolo jedno iba vtedy keby to robil skrz PERLTo bych si na něj schválně počkal, abych ho viděli při akci ^_^
Aneb, je to stejny, jako kdyz u nejakych dveri vezmu za kliku, ony se otevrou (pripadne pouziju svuj vlastni standardni klic) a ja nakouknu do bytu - pokud nic neodnesu nebo neposkodim, majitel treba ani nepozna, ze jsem tam byl.Tak tohle bych raději nezkoušel. U bytů by se to ještě třeba dalo okecat, ale pokud to zkusíš u aut, tak máš problém.
Je mi ho celkem líto...
Vlastně ani nic moc neudělal... Pokud jsem to dobře pochopil - jen vytvořil a spustil script,který hledal po netu windows PC,které mají k nějaké službě (Samba,VNC,RDP,Telnet?) prázdné heslo a na ty PC se script připojoval. Nic víc nedělal,jen měl smůlu,že se script připojil na PC vlády ... Nebo se mýlím?
Nějak se mi nezdá,že za tohle dostal trest 70let...
Holt v Americe je vše možné...
Nic víc nedělal,jen měl smůlu,že se script připojil na PC vlády …
Bohužel pro něj to nejspíš zase až taková smůla nebyla:
He [McKinnon] claims his motivation […] was to find evidence of UFOs, antigravity technology, and the government suppression of “Free Energy”, all of which he claims to have proven through his actions.
Je to sice průhledný pokus o to vyhnout se zodpovědnosti, na druhou stranu si nedovedu představit, že by se k něčemu takovému veřejně přiznával, kdyby skutečně jen naivně spustil skript.
Jinak ale musím souhlasit, sedmdesátiletý trest je za něco takového mírně řečeno úchylný, nedej bože na Guantanamu. Ono se totiž na obětního beránka ukazuje snadno, zvláště když je třeba zastřít pochybení na své straně: vládní počítače by měly počítat s rafinovanějšími pokusy o vniknutí.