Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
CTRL+SHIFT+X
(to uppercase).
Áno, dá sa aj tak.. No kto si to má pamätať? (České rozloženie asi nemá "ô" na klávesnici, tak je to asi jediná možnosť..) Avšak špeciálne pre tento prípad slúži jedna zatracovaná klávesa - Caps Lock. Ale ak ma pamäť neklame, tak vo Windows aj napriek zapnutému Caps Locku sa "ô" napíše malé, teda nie je šanca napísať napr. vetu "Ôsmy pretekár nedobehol.".
Božínku! Co si na tom chceš pamatovat?! Použil jsem to teď poprvé v životě a měl jsem to cca na pátý pokus. Nevěděl jsem pod kterou číselnou klávesou je zrovna "stříška". Ale je pravdou, že za tím jsou moje dřívější zkušenosti s různými systémy psaní a přepínání kláves.
Myslím, že ti bohatě postačí zapamatovat si, že přes kombinaci pravý ALT + Shift se píšou ogonki, zatímco přes pouhý pravý alt znaky anglické klávesnice.
Máš-li správně nastavenou českou qwerty klávesnici v celém systému (tj. neprasíš to přes nějaké KDE nebo GNOME obezličky) tak zcela prostě: Přidržet "pravý ALT" + "Shift", stisknout klávesu "3", pustit vše a stisknout "o" takto.. - ôDíky za klávesové modifikátory, které jsem dosud neznal. BTW - KDE obezlička tomu vůbec nevadí, protože KDE obezlička spustí normální příkaz
$ setxkbmap -model pc104 -layout cz(ale já ho mám radějí narvaný do autorunu, než by mi svítila ikonka v systrayi)
To je jednoduché, SHIFT + ô Čím sme zredukovali otázku na to, ako vyrobiť ô. Odpoveď je navskutku triviálna, slovenskú (a českú) diakritiku mám v custom keymape pod RALTom, konkrétne ô = RALT + q, (lebo v dvorak rozložení je q rovno pod o, keby niekto hľadal logiku
). Vystačím si tak s jedným rozložením na tri jazyky. Čo si priať viac?
Zrovna toto mi pripadá vcelku logické, lebo v slovenčine neexistuje žiadne slovo začínajúce na zp. Budem vďačný za akýkoľvek kontrapríklad
V skutočnosti to pravidlo znie: jediné slová končiace na -tko sú pravítko a zdrobneniny. Bez tejto úpravy to moc nefunguje
Heh a hneď ma napadlo slovo všetko. Tak nič, porúčam sa
Správne je tlačidlo. Tak isto lízatko -> lízanka, sluchátko -> slúchadlo, lomítko -> lomka. Ale nepoznám nikoho, kto by to používal, haha.
Tiskni
Sdílej: