Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
CTRL+SHIFT+X
(to uppercase).
Áno, dá sa aj tak.. No kto si to má pamätať? (České rozloženie asi nemá "ô" na klávesnici, tak je to asi jediná možnosť..) Avšak špeciálne pre tento prípad slúži jedna zatracovaná klávesa - Caps Lock. Ale ak ma pamäť neklame, tak vo Windows aj napriek zapnutému Caps Locku sa "ô" napíše malé, teda nie je šanca napísať napr. vetu "Ôsmy pretekár nedobehol.".
Božínku! Co si na tom chceš pamatovat?! Použil jsem to teď poprvé v životě a měl jsem to cca na pátý pokus. Nevěděl jsem pod kterou číselnou klávesou je zrovna "stříška". Ale je pravdou, že za tím jsou moje dřívější zkušenosti s různými systémy psaní a přepínání kláves.
Myslím, že ti bohatě postačí zapamatovat si, že přes kombinaci pravý ALT + Shift se píšou ogonki, zatímco přes pouhý pravý alt znaky anglické klávesnice.
Máš-li správně nastavenou českou qwerty klávesnici v celém systému (tj. neprasíš to přes nějaké KDE nebo GNOME obezličky) tak zcela prostě: Přidržet "pravý ALT" + "Shift", stisknout klávesu "3", pustit vše a stisknout "o" takto.. - ôDíky za klávesové modifikátory, které jsem dosud neznal. BTW - KDE obezlička tomu vůbec nevadí, protože KDE obezlička spustí normální příkaz
$ setxkbmap -model pc104 -layout cz(ale já ho mám radějí narvaný do autorunu, než by mi svítila ikonka v systrayi)
To je jednoduché, SHIFT + ô Čím sme zredukovali otázku na to, ako vyrobiť ô. Odpoveď je navskutku triviálna, slovenskú (a českú) diakritiku mám v custom keymape pod RALTom, konkrétne ô = RALT + q, (lebo v dvorak rozložení je q rovno pod o, keby niekto hľadal logiku
). Vystačím si tak s jedným rozložením na tri jazyky. Čo si priať viac?
Zrovna toto mi pripadá vcelku logické, lebo v slovenčine neexistuje žiadne slovo začínajúce na zp. Budem vďačný za akýkoľvek kontrapríklad
V skutočnosti to pravidlo znie: jediné slová končiace na -tko sú pravítko a zdrobneniny. Bez tejto úpravy to moc nefunguje
Heh a hneď ma napadlo slovo všetko. Tak nič, porúčam sa
Správne je tlačidlo. Tak isto lízatko -> lízanka, sluchátko -> slúchadlo, lomítko -> lomka. Ale nepoznám nikoho, kto by to používal, haha.