Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
V porovnání ze statistyckými odborníky jsem pouhá ovečka, která odmítá tancovat, jak jí pískají. Aneb další zápisek na téma sečtení.
Otevřel jsem si jeden článek na idnes.cz. Podle nadpisu jsem čekal razantní vyjádření od pana pantáty ze SÚ kterak je rozhňeván na spackané plnění služeb ohledně Velkého Sečtení ze strany České Pošty. Místo toho jen takové tradiční omáčkové kličkování. Prostě nuda, proboha co jsem čekal.
Ale pak to přišlo, to, co stojí zato odcitovat a mít na paměti.
Retraktorka: Letos je vyplňování dotazníků možné on-line, přesto k tomu stále potřebujeme i papírový formulář. Proč se bez papíru nedokážete obejít?
Pan pantáta SÚ: Protože my vám prokazatelným a závazným způsobem musíme doručit PIN kódy, abyste si mohla otevřít elektronický formulář. Jinak by nám pak lidé říkali, ale já jsem PIN nedostal, mně jste ho nedoručili... Samozřejmě bychom to mohli dělat i tak, že řekneme: Každý je povinen si pořídit elektronický podpis a potvrdíte nám jím, že jste PIN obdržel. Ale tak daleko tu zatím nejsme. Možná za 10 nebo 20 let a to už budou mít lidé v podkoží čipy.
Nechci na tom pantátově tvrzení stavět kdovíjaké argumenty, ale mé přesvědčení, že Velké Sečtení je k hovnu a že jde pouze o další manipulaci lidmi a lidskou svobodou to zrovna nevyvrátilo.
Tiskni
Sdílej:
Upřímně řečeno jsem tohle protičipové hnutí nikdy nepochopil.mno, je to jedno z mála, proti čemu se dá bojovat - nehledě na to, že trošínku překrucuješ, členové "protičipového hnutí", ehm, jaksi většinou mají výhrady i k dalším věcem, není to tak, že proti čipům se brojí a proti ničemu jinému ne
Vážně není daleko rychlé čtení DNA, tedy okamžitá identifikace lidí podle krve.to nezní moc jako bezkontaktní technologie ... takže jaksi není na místě to porovnávat
Nadto se pořád zlepšuje software na identifikaci obličejů.zlepšuje, ale pořád ještě je to technologie budoucnosti, čipy jsou masově použitelné hned
IMHO tedy vzhledem k pokroku technologií není zbytí: společenské zřízení musí být lidské, jinak jsme v háji naprosto nezávisle na tom, jestli v kůži čipy máme, nebo ne.tak trošku "a vy zase bijete černochy" - nemá smysl bojovat proti něčemu protože jsou tu další věci? ... s takovou to zřízení půjde do prdele zcela jistě (no, ono tam už je, otázkou jest, co a kdy uvidíme v praxi)
+1 , GATTACA byla good
Otázka: Tak daleko doufám nedojdeme, to už raději registry...Tohle je ta další věta. Mění význam nebo ne?
Odpověď: V to doufám také.
Autoru blogu se zřejmě zatmělo před očima a tu další otázku a její odpověď si už nepřečet.
Možná za 10 nebo 20 let a to už budou mít lidé v podkoží čipy.
Vážně má slovo možná význam určitě bude? Do řiti, to ho celý život používám špatně!
Ale tak daleko tu zatím nejsme. Možná za 10 nebo 20 let a to už budou mít lidé v podkoží čipy.jako
Ale tak daleko tu zatím nejsme. Možná za 10 nebo 20 let a to už budou mít lidé v podkoží čipy.
Ale tak daleko tu zatím nejsme. Možná za 10 nebo 20 let. A to už budou mít lidé v podkoží čipy.
Zajímalo by mě, co s podkožním čipem udělá vyšetření magnetickou rezonancíTeoreticky nic, pokud to bude Cu-Al-Si jako dneska (nebude tam nic magnetického). Pokud se v NMR nebudeš moc rychle hýbat (určitě by to šlo spočítat), neměly by se indukovat moc velké proudy. Pole NMR je převážně statické. Nebezpečí hrozí v tom, že pokud máš v sobě nějaký předmět, který je magnetem přitahován, předmět se pokusí dostat se cestou nejmenšího odporu (přes tělo) k magnetu.
případně pobyt v nějakém intenzivním a střídavém magnetickém poliVe střídavém poli se prostě zničí. Hledej „RFID Zapper“. Mimochodem proto nosím openkrad odstíněnou - ne, že bych se nebál sledování, ale především se občas dostanu na území s vyhlášeným stanným právem, kde za zničenou openkrad hrozí lynč (no dobře, tohle bylo trochu nadsazené).