Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ábíčko nebo Root by jistě autory uvítali.Nebo LinuxEXPRES a OpenOffice.cz
Obecně je v linuxové komunitě spíše úpadkový trend, posilují se blbnávody pro ubunťáky a řešení pravých linuxáckých záležitostí s větší uživatelskou přívětivostí nejsou potřeba.On se hlavně Linux posunul už někam úplně jinam, než býval před nějakými 10-15 lety. Dřív táhly hardcore návody na to, jak v Linuxu něco rozchodit. Dnes se řeší, jestli zvolit to či ono desktopové prostředí, jaká aplikace je nejlepší na nějakou běžnou činnost nebo jestli jsou Smart Scopes v Ubuntu zajímavá funkce pro uživatele nebo šmírácký reklamní systém. Hardcore věci mají pořád svou cílovou skupinu, ta je ale výrazně užší než dřív, protože jde většinou o velmi specializované věci. O tom by se dalo psát velmi dlouze a jsou na to různé názory.
Proč nepíšeš jinde?abc, root, linuxexpres ale nejsou linuxovske portaly. To je takova vsehochut, navic si nemyslim ze by zrovna umiraly. Ale ta vsehochut je ten problem, proc by mel nekdo psat nejak ryze linuxovsky clanek , ktery by pak zapadl nekam mezi 186. a 187. pokracovani historie pocitacovych her?
Linuxexpresno na něm se objevila první "recenze" openSUSE 13.1 od Jelcina a jen takový odvar nic jiného.
tři kousky google adsenseProč si blokovat kus prohlížeče když to jde jinak a v klidu s ad-blockem/noscript?
Na ábíčku jsou snad jen tři kousky google adsense a vždy mě to odkazuje na sexy asijské kočičky, takže zdejší reklamu mám rádGoogle pouziva personalizovane reklamy podle vyhledavanych / navstevovanych stranek uzivatele
Kdybych mel delat LS jen pro penize, tak jsem jej uz davno prodal.oni vám to tu viacerí nepochopia
ten zakopany pes je ve slove publikovat. Napst na svem wordpress-blogu par vykriku je neco jineho nez sestavit clanek, ktery ma jasnou strukturu, kazdy rozezna o co jde, co jsou vychozi premisy, kam chce autor dojit, co chce zduvodnit, ukazat.
A jsme presne u jadra problemu. Pokud budu chtit psat clanek ne web urovne roota, nebo abclinuxu, musi mit clanek urcitou kvalitu (to je dobre).
Ja jsem zvykli psat bez carku a hacek. Taky obcas delam pravopisne chyb (jsem prase, vim to ). To mi nikde nebudou tolerovat.
Vsude taky chteji "sloh okolo". Ja jsem zvykli napsat "nefungovalo mi X, vyresil jsem ho: 1)aaa 2)bbb ..."
a kdo potrebuje tak to podle navodu zprovozni taky.
Sam jsem kolikrat byl vdecny za takto slohove jednoduchy, ale obsahove spravny navod.
Tiskni
Sdílej: