Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Ábíčko nebo Root by jistě autory uvítali.Nebo LinuxEXPRES a OpenOffice.cz
Obecně je v linuxové komunitě spíše úpadkový trend, posilují se blbnávody pro ubunťáky a řešení pravých linuxáckých záležitostí s větší uživatelskou přívětivostí nejsou potřeba.On se hlavně Linux posunul už někam úplně jinam, než býval před nějakými 10-15 lety. Dřív táhly hardcore návody na to, jak v Linuxu něco rozchodit. Dnes se řeší, jestli zvolit to či ono desktopové prostředí, jaká aplikace je nejlepší na nějakou běžnou činnost nebo jestli jsou Smart Scopes v Ubuntu zajímavá funkce pro uživatele nebo šmírácký reklamní systém. Hardcore věci mají pořád svou cílovou skupinu, ta je ale výrazně užší než dřív, protože jde většinou o velmi specializované věci. O tom by se dalo psát velmi dlouze a jsou na to různé názory.
Proč nepíšeš jinde?abc, root, linuxexpres ale nejsou linuxovske portaly. To je takova vsehochut, navic si nemyslim ze by zrovna umiraly. Ale ta vsehochut je ten problem, proc by mel nekdo psat nejak ryze linuxovsky clanek , ktery by pak zapadl nekam mezi 186. a 187. pokracovani historie pocitacovych her?
Linuxexpresno na něm se objevila první "recenze" openSUSE 13.1 od Jelcina a jen takový odvar nic jiného.
tři kousky google adsenseProč si blokovat kus prohlížeče když to jde jinak a v klidu s ad-blockem/noscript?
Na ábíčku jsou snad jen tři kousky google adsense a vždy mě to odkazuje na sexy asijské kočičky, takže zdejší reklamu mám rádGoogle pouziva personalizovane reklamy podle vyhledavanych / navstevovanych stranek uzivatele
Kdybych mel delat LS jen pro penize, tak jsem jej uz davno prodal.oni vám to tu viacerí nepochopia
ten zakopany pes je ve slove publikovat. Napst na svem wordpress-blogu par vykriku je neco jineho nez sestavit clanek, ktery ma jasnou strukturu, kazdy rozezna o co jde, co jsou vychozi premisy, kam chce autor dojit, co chce zduvodnit, ukazat.
A jsme presne u jadra problemu. Pokud budu chtit psat clanek ne web urovne roota, nebo abclinuxu, musi mit clanek urcitou kvalitu (to je dobre).
Ja jsem zvykli psat bez carku a hacek. Taky obcas delam pravopisne chyb (jsem prase, vim to ). To mi nikde nebudou tolerovat.
Vsude taky chteji "sloh okolo". Ja jsem zvykli napsat "nefungovalo mi X, vyresil jsem ho: 1)aaa 2)bbb ..."
a kdo potrebuje tak to podle navodu zprovozni taky.
Sam jsem kolikrat byl vdecny za takto slohove jednoduchy, ale obsahove spravny navod.