Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
Bejvávalo. Rád věřím, že nejnovější z nejnovějších chipsetů fungují, ale faktem je, že grafika Intel starší než cca 3 roky zpátky už pod dnešním Linuxem nefunguje. (A co čert nechtěl, ten slavný bug už byl portovaný i do OpenSolarisu a FreeBSD, jak napovídá Google.)
S kterým distrem? Opravdu fungují včetně KMS, Plymouthu atd.?
KMS funguje? Opravdu to nezamrzne ani při přehrávání kvalitního videa, prohlížení velkých (víc než 5000x5000) obrázků nebo po mnoha hodinách uptime? No pokud ne, asi je to v pořádku. Pokud vím, problém se týká starších karet 855GM/GMe. To jsem koneckonců v původním příspěvku naznačoval. Novější spoustě lidí fungují dobře.
<hloupost>A OpenSSL klíčů tam je a) 32768 nebo b) už konečně víc?</hloupost>
aticonfig
?
Jsem s NVidií naprosto spokojený a ATI neznám, takže nemůžu srovnávat. Ale podle toho, jak často všude vidím NVidia sucks, bych tipoval, že stížnosti na ATI taky občas můžou být přehnané. Jasně, někdy prostě nějaký kus hardware stojí za houby.
Já mám například nejhorší zkušenosti s WiFi hardwarem Atheros. Nikomu bych tento chipset nedoporučil. Podle mě je nejhorší na světě, jsou pro něj drivery plné chyb, které v Linuxu prakticky nefungují (zatímco na OpenBSD tohle mají v pořádku...) a celkově nesahá Intelu ani po kotníky.
No jo, jenže teď se tu vyrojí deset lidí, kteří budou křičet, jak Atheros rulezzz. Může to být tentýž problém — špatný kus hardware ve špatné době na špatném místě.