Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Tiskni
Sdílej:
Bejvávalo. Rád věřím, že nejnovější z nejnovějších chipsetů fungují, ale faktem je, že grafika Intel starší než cca 3 roky zpátky už pod dnešním Linuxem nefunguje. (A co čert nechtěl, ten slavný bug už byl portovaný i do OpenSolarisu a FreeBSD, jak napovídá Google.)
S kterým distrem? Opravdu fungují včetně KMS, Plymouthu atd.?
KMS funguje? Opravdu to nezamrzne ani při přehrávání kvalitního videa, prohlížení velkých (víc než 5000x5000) obrázků nebo po mnoha hodinách uptime? No pokud ne, asi je to v pořádku. Pokud vím, problém se týká starších karet 855GM/GMe. To jsem koneckonců v původním příspěvku naznačoval. Novější spoustě lidí fungují dobře.
<hloupost>A OpenSSL klíčů tam je a) 32768 nebo b) už konečně víc?</hloupost>
aticonfig
?
Jsem s NVidií naprosto spokojený a ATI neznám, takže nemůžu srovnávat. Ale podle toho, jak často všude vidím NVidia sucks, bych tipoval, že stížnosti na ATI taky občas můžou být přehnané. Jasně, někdy prostě nějaký kus hardware stojí za houby.
Já mám například nejhorší zkušenosti s WiFi hardwarem Atheros. Nikomu bych tento chipset nedoporučil. Podle mě je nejhorší na světě, jsou pro něj drivery plné chyb, které v Linuxu prakticky nefungují (zatímco na OpenBSD tohle mají v pořádku...) a celkově nesahá Intelu ani po kotníky.
No jo, jenže teď se tu vyrojí deset lidí, kteří budou křičet, jak Atheros rulezzz. Může to být tentýž problém — špatný kus hardware ve špatné době na špatném místě.