Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Nejdříve si připomeňme, jak ESXi funguje a jaké jsou možnosti zálohování. Toto rozebírám v tomto blogu :
Základní info o ESXi free a dlouhodobé zkušenosti
V současné době všude pomalu nasazuji ESXi 6.0 U2 + aktuální ghettoVCB. Tato verze ESXi má v sobě jednak nějaké opravy se snapshoty, jejichž inovování a problémy přinesla verze 6.0, dále má tato verze konečně i html web klienta. Je tedy možné s ESXi Free plně využívat práci s VM včetně nejnovějších verzí HW VM a odpadá tedy i nutnost používat starého windows klienta. Vzhledem k tomu, že máme zatím Free verzi, tak nemáme cluster, nemáme možnost live migrace atd., takže samotný upgrade hypervisorů je složitější a vyžaduje odstávky.
Exchange 2007 v současné době běží na verzi ESXi 6.0 + aktuální vmtools + verze hw je 8. Vzhledem k tomu, že plánujeme nákup licencí a rozjetí clusteru, tak jsem ani neplánoval, že bych provedl upgrade na současnou verzi ESXi, ale počkal bych až na ten cluster, kde by pak odstávka nemusela být, nebo by byla opravdu minimální. Bohužel, asi nebudu moci čekat :-/. I když celé řešení a zálohování bez problémů fungovalo asi půl roku, tak najednou nastal problém :-/.
Jak vlastně funguje zálohování pod ESXi? Jednoduše, hlavní soubory s img celé VM jsou uzamčeny, nejde s nimi manipulovat. Je tedy potřeba v rámci ESXi vytvořit snapshot VM, tím se vytvoří delta file, kam se zapisují veškeré změny a původní soubory s VM se odemknou. Ty se odkopírují na backup storage a následně se snapshot zruší (delta file se mergne do hlavních souborů VM). V případě Exchange pak lze během dne odkopírovávat i transakční logy a mít tak vlastně zálohu Exchange i v průběhu dne.
Přijdu si tak do práce na sedmou a jako vždy vše zkontroluji, cestou do kanclu přes serverovnu, v kanclu zkontroluji nagios (méně důležité věci, nechci, aby mi chodil mail apod. když odpadne nějaké AP, nebo kamera atd.), následně juknu, jak proběhly zálohy (některé končí během dopoledne) a pak začnu vyřizovat maily. Vše plně ok, žádný problém. Ten ovšem nastal v cca 7:17, kdy mi volá uživatel, že poslal maila a kolegovi nepřišel, i když on ho má v odeslané poště. Zahajuji kontrolu, co to bylo za mail, odkud kam šel atd. I když vše běželo a vše se tvářilo ok, tak jsem našel v event logu windows serveru s exchange jednu nepěknou a nic neříkající chybu z času zhruba 7:15 (takže vím, že nemusím ani používat nagios, uživatel zjistí jakoukoli nefunkčnost služby do 2min od nějakého problému :D ):
MSExchangeIS, Event ID:10025 There are 20 RPC requests that take abnormally long time to complete. It may be indicative of performance problems with your server.Podíval jsem se tedy do ESXi klienta, zda náhodou neběží ještě zálohy, ale síť nebyla využita, takže kopírování se nemohlo konat. Na VM nebyl v klientu vidět, že by byl vytvořen nějaký snapshot, takže záloha musela nutně doběhnout, ale maila jsem ještě neměl.
Transakční logy Exchange se vytvářely, všechny služby běžely. Jen těch transakčních logů bylo docela hodně - přes 54 000 v jednom adresáři (dělám jejich purge jednou za čas). Řekl jsem si ok, asi jich je fakt hodně v jednom adresáři, tak zkusím purge. Ten ale né a né doběhnout ani po trojnásobné době, co běžívá, takže kill, už není moc času, lidi chodí do práce.
Dle všeho je evidentní, že po dokončení zálohy se začal mazat snapshot (začal se aplikovat rozdílový delta file). Hned poté hlásil Exchange přetížení. Delta file měl asi 125GiB a aplikování změn v offline režimu trvalo 4 hodiny. Buď za vzniklou situaci mohlo to, že VM má starší verzi HW, nebo to, že tato verze ESXi má u snapshotů nějaké chyby a měl jsem dávno přejít na 6.0 U2. Taktéž je možnost, že vše nastalo formou několika faktorů (stará verze ESXi + stará verze vm hw + hodně transakčních logů exchange), protože když to půl roku jede, tak proč až teď chyba.
Každopádně práce se snapshoty u ESXi je pomalá a náročná operace a rychlost aplikace transakčních logů u Exchange mně taktéž neohromila, i když je pravda, že v té době musel běžet merge delta file, takže asi mohla být rychlejší. Další věcí je, že jsem nemusel čekat na aplikaci transakčních logů, měl jsem znovu killnout proces storage a rovnou jít na offline consolidaci snapshotu. Poté mohla aplikace transakčních logů doběhnout rychleji, jak za 1:15.
Už hodně dlouhou dobu přemýšlíme o řešení formou koupě "Standard" licence na ESXi + nejvyšší verzi Veeam backupu + NetApp. Nejvyšší verze Veeamu umí pracovat se storage (NetApp, HP 3Par atd.). Lze tak používat snapshoty v rámci storage, které budou 100% konzistentní, protože to celé bude řídit Veeam a ten před vytvořením storage snapshotu řekne všem VM, aby flushly data. Celý NetApp se pak může pomocí SnapMirror kopírovat na NetApp v záložní lokalitě a mít tak data i snapshoty v obou lokalitách a obnovovat z jakéhokoli času. NetApp se svým WAFL je něco jako ZFS / btrfs, jen je z nich nejstarší, takže si myslím, že je to celkem rozumné.
Dále pak ani není problém VM replikovat na backup storage a mít tak data na třech místech.
Další výhodou pak bude to, že Veeam mj. umí automaticky kontrolovat funkčnost zálohy a dělat o tom reporty. Tím nám odpadne další velká starost (kontrolovat zálohy a jejich funkčnost)
Pokud do toho půjdeme, tak se o celém řešení i o NetAppu samozřejmě rozepíšu. Jinak ve hře jsou i jiná řešení, jako např. samotné ZFS, Nexenta Stor (tady asi ne, cena za licenci je masakrální), vlastní cluster storage (Ceph, Sheepdog), VMWare Metro Storage Cluster (vMSC) a další a další. Nastudováno je mnoho a ceny jsou též známé, takže až bude po všem (po létě), tak to sepíši a uvedu důvody, proč to a né ono.
Jinak v současné době provádím online cross domain migraci Exchange 2007 na Exchange 2013, fakt žůžo labůžo :-/. Nicméně Exchange 2013 je mnohem méně náročnější na IOPS, než Exchange 2010 a ten zase než Exchange 2007, takže očekávám lepší výkon a menší zabíjení pole. Dále upgrade na novější verzi Exchange je nutnost, protože Outlook 2016 již s Exchange 2007 nefunguje.
Problém s touto odstávkou, která byla nejdelší v dějinách (doteď jedeme snad 99,99 + údržbové odstávky mimo hl. prac. dobu), je samozřejmě má chyba a mohl jsem v některých věcech urychlit řešení problému. Osobně doufám, že konečně přejdeme na HA a těchto problémů se zbavím. Mezitím mám teď v době dovolené naplánovanou odstávku a upgrade ESXi u Exchange. ESXi 6.0U2 (a hlavně i 6.0u1b)jsem započal testovat už dřív, jen jsem otálel s nasazením (moc práce, žádný volný čas po večerech atd.).
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
Delta file měl asi 125GiB a aplikování změn v offline režimu trvalo 4 hodiny.Z komentářů jsem pochopil, že ten VM má 1.4TB. Jak dlouho ta záloha běžela, že to mělo 125GB? U nás používáme Veeam, ten umí CBT, záloha 600GB VM je hotová v řádově v minutách, snapshot se maže max pár desítek sekund. I kdyby to byla fullka, tak 125GB změn na poštovním serveru za pár hodin, to je teda hukot.
Behěm restartu jsem viděl hlášku, že se maže snapshot VM s Exchange. U souborů s VM jsem pak viděl delta file a v logách, že se jej nepodařilo consolidovat (což udělal ten restart VM - při mazání snapshotu se nesmí VM vypnout, což restart udělal).Tohle info, že se během odstraňování snapu nesmí vypnout / restartovat VM, máš odkud? Během odstraňování snapu je vm plně funkční i pro zápis, nevidím tedy žádný důvod, proč by se ten stroj neměl vypnout. Jinak po update verze VM HW na 10 jsme zaznamenali problém, že během zapracování snapshotu (což se děje několikrát denně po backupu) se stroj na poměrně dlouhou dobu, až minutu, pauzne. Nevim proč, VM 9 to nedělá, při live migraci storage to taky nedělá, možná další buga ve veeamu.
Jop, nenašel jsem tam jak připojit iso jinak, než přes datastore. Win klient umožňuje připojit lokální iso.Tusim ze to funguje, jen kdyz mas otevrenou konzoli na virtualku a mas "VMware Client Integration Plugin"..
Mno, ale stejně je to jedno, protože nic jiného by u nás stejně neprošlo. Je to asi stejný případ jako u Herona.Nevím, zda je to stejný případ. U nás se jistý člověk ve vedení kdysi zhlédnul v komerčních řešeních (do té doby bylo vše OSS), nějak si to dokázal prosadit u nejvyššího a od jisté doby některé systémy máme na komerčním softu (přes hlasité protesty ostatních v týmu). Po čase se ukázalo, že to bylo velmi špatné a velmi drahé rozhodnutí, jenže háček se už zasekl a teď se z toho bude velmi složitě manévrovat ven. Nevím, zda to u vás bylo také tak. V každém případě, já dál jedu čistě OSS, problémy, které tam někdo zavlekl se mě naštěstí týkají jen okrajově. Mimochodem, teď se tam opět vetřeli nějací obchodní zástupci se "storage" systémy. No klasika, to co jsem měl před 10 lety zadara, tak dnes nabízejí za hezkých pár zlaťáků. Tak jim pokaždé pěkně poděkujeme a alespoň vím, že jdu správnou cestou.
zvolil jsem ze začátku špatně a použil raw / LVM.Co je na tom špatně?
Co ti raw, resp LVM přinese? Absolutně nic, nemá to jedinou výhodu :-/.No, pro začátek to funguje, já jsem skromnej
qcow2 umí snapshoty díky copy on writeLVM je umí taky. I když kdysi dávno jsem slyšel něco, že je tam docela propad ve výkonu - možná to někdo opravil, to nevim.
S qcow2 můžeš bez problémů konvertovat mezi různými druhy img, je tedy i rychlejší portovat VM z jiného formátu do qcow2, než do LVM.Což to je pravda, to dělám každý den dvakrát a trvá to strašně dlouho.
Výkon qcow2 vs raw je ve spoustě věcí shodný (a qcow3 na tom bude ještě líp)Což znamená, že ve spoustě věcí shodný není - a rychlejší než s raw přístupem na blokové zařízení asi nebude. A to ještě za předpokladu, že použijete něco, kde vám nepřibude režie filesystému, na který ten image uložíte.
A jak použiješ např. lvm na nějakým clusteru? Hodně blběCLVM? Jako neříkám, že je raw/LVM nějaký zázrak nebo nutně nejlepší možnost, ale zatím jsem nenarazil na to, že by mě něco nutilo používat qcow nebo dokonce litovat toho, že ho nepoužívám.
LVM je umí taky. I když kdysi dávno jsem slyšel něco, že je tam docela propad ve výkonu - možná to někdo opravil, to nevim.Na CentOS 6.5 byl furt. Podle mě je to z principu, změněné bloky to prostě do snapshotu leje sekvenčně, takže pokud na tom máš třeba žurnálovací FS, časem to pořád seekuje a I/O stojí.
opravil. Na ovirt/rhev se s tim da bezne a bezproblemu pracovatqcow2 umí snapshoty díky copy on writeLVM je umí taky. I když kdysi dávno jsem slyšel něco, že je tam docela propad ve výkonu - možná to někdo opravil, to nevim.
No vmware podporuje RAW taky. rika se tomu "Raw Device Mapping" a duvody pro pouziti jsou officialne:Výkon qcow2 vs raw je ve spoustě věcí shodný (a qcow3 na tom bude ještě líp)Což znamená, že ve spoustě věcí shodný není - a rychlejší než s raw přístupem na blokové zařízení asi nebude. A to ještě za předpokladu, že použijete něco, kde vám nepřibude režie filesystému, na který ten image uložíte.
napr rhev/ovirt to pouziva a beha to.A jak použiješ např. lvm na nějakým clusteru? Hodně blběCLVM?
No a potom se tam člověk připojí přes webové rozhraní, napíše něco do vyhledávání a čeká a čeká a čeká.Obsah mailu se v DB neukládá, ale předmět a odesílatel jo, tak budiž. Stejně bych spíš uvítal, kdyby tohle bylo bokem a soubory byly v maildiru. Vždyť by stačilo, aby to store/ nebylo uspořádané podle hashe, ale podle schránky a složek maildiru. Software jako Xapian umožňuje vytvořit inkrementální invertovaný index i nad maildirem.
Stejně tak se tam připojí emailový klient na počítači (nebo ještě hůř, na telefonu) a pořád se ověřuje a porovnává zda tam nejsou nějaké změnyPočkat, jak vlastně funguje IMAP?