Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mám jednoho synovce, ten mně v cca jeho 5-6 letech ukázal online svět Lega. LEGO totiž nejsou jen kostky. Myslím si, že LEGO si s digitálním věkem poradilo celkem dobře a dobře se mu přizpůsobuje.
Synovec smaží o sto šest NinjaGo. Toto začal smažit kolem jeho šestého roku. Předtím jsem ho učil smažit Supertuxe, Tuxracer a hafec dalších oss her pro děti (jako správný strýc jsem se ho začal snažit školit hrama od jeho cca 4 let, tedy od doby, kdy si jeho rodiče pořídili PC, jinak bych s tím začal samozřejmě dřív, to dá rozum). Jedná se o jednoduché skákačky s kombinací několika málo kláves. Jsou to velmi chytlavé skákačky a spojení s Ninjama je pro děti ještě chytlavější záležitost. Ninjago ale není jediná sorta her, LEGO nabízí hry pro celou škálu chutí, viz : LEGO - Online Games. Některé z těch her se ovládají jen myší, některé jen klávesnicí. Malé děti se na nich docela dobře naučí pracovat, osvojí si rychle oboje.
Kromě toho, že LEGO smaží můj aktuálně asi sedmiletý synovec, tak jej smaží i můj trochu starší kolega s jeho přítelkyní. On má Playstation, takže jede na něm a není to u něj chvilková otázka. Má už asi druhou hru a je stále natěšen.
LEGO má v tomto dobrý marketing, synovec nejen, že prahne po online gameskách NinjaGo, ale i po stavebnicích NinjaGo. Kromě online smažení tedy vyžaduje po rodičích koupi stavebnic. Tady se bavíme o ceně 3 000 - 7000,-Kč. Na každý typ gamesky má i stavebnici. Není problém NinjaGo, Batman, StarWars a hafec dalších druhů.
Každý rok vyjde nějaký LEGO film, jsou i seriály. Něco je pod taktovkou Marvelu, něco pod DC Comics, Lego, M2Film, Lucasfilm atd. Opět ani zde se LEGO nezaměřuje na jednu věc, ale jede nejen Batmana, ale i StarWars, Avengers, seriály/mini filmy Ninja Go, Pirates vs. něco, Wu-CRU, Lego City, Lego příběh, Indiana Jones, Lego Friends (poníkové, panenky apod., ale už bez kostiček) a spousta dalších. Vše přeloženo do češtiny a spousta věcí visí na youtube českého LEGO. Děcka běží, sednou k PC, otevřou youtube a čumí na pohádky od LEGO.
Takové LEGO Boost je klasická stavebnice, ale s elektronikou, takže děti mohou "kostičky" oživit. Více viz : Boost : Build Code Play
Ano, LEGO aktuálně přichází se sociální sítí pro děti pod 13 let. LEGO Life vypadá jednoduše, podpora češtiny je zahrnuta. LEGO evidentně tedy naučí děti pracovat se zjednodušenou sociální síti, aby až vyrostou, neměly s Facebookem problémy...
Donedávna jsem netušil, jak je LEGO ekosystém velký a různorodý. LEGO je prostě všude a zdá se, že marketing má zvládnutý na jedničku. Má představa kopice poházených kostiček na koberci je ta tam.
Tiskni
Sdílej:
Dnesni decka nevi, za ktery konec se drzi sroubovakSi mu měl koupit socialistickou stavebnici MERKUR. Tam by to měl i s návodem k použití.
deti, ktere vsak bavi predevsim (jenom) jejich dospele tvurceNo to bych teda neřekl, nás jako děcka (7-8 let) logo bavilo teda hodně.
Ja se bavim o HW, o pajeni, schematech, elektrice, a elektronice, kde jsem o o tolik skeptictejsi, ze proste vyslovim hypotezu, ze to "samo" nepujde.Já bych se toho nebál. My jsme chodili na kroužku elektroniky na DDM od druhé třídy a základní školy, pájet se naučíš rychle a od jednoduchých zapojení (baterie vypínač žárovka) se dá k těm tranzistorům dospět docela rychle. Zase bych ty děcka nepodceňoval. Vedle jsme chodili na kroužek osmibitů a tam se "programovalo" v logu a po roce ti vyspělejší klidně v BASICu. Takže od těch 7-8 za rok, dva klidně můžou programovat arduino nebo něco podobného. Nevím, co bylo myšleno tím "samo nepujde", ale já jsem se naučil sám BASIC na Z80 jen s pomocí slovenské knížky.
Uz jen pro nedostatek zakladniho vzdelani, kdyz nevis, co je proud a napeti, jak se lisi stridavy a stejnosmerny, co dela tranzistor, a kdyz vetsina elektronickych stavebnic, co mi prosla rukama, kdyz jsem vybiral, jak to ucit svyho 8mi letyho syna, obsahuje zkurvene integrace, ktere sice hraji melodii, ale naprosto NIC nikomu nevysvetli a tema spis zamlziŠpatná stavebnice. Já měl svého času MEZ elektronik, kde byla sada základních součástek (odpory, transistory, ledky, spínače, reprák, fotoodpor apod.) a k tomu knížku od nejjednodušších blikačů až po FM VKV rádio. Super věc.
Kolik arduino veci vam funguje napoprve? 100%?Proč by to mělo fungovat 100% napoprvé? Nevím jak koho, ale mě na tom bavilo to objevování (třeba co všechno ještě snese kazeta, aby se ten program dal ještě na osmibitu přečíst) apod. To, že program nefunguje napoprvé je součástí toho objevování. Ono možná, kdyby všechno fungovalo hned, tak s tím jako děcka praštíme, protože by to byla strašná nuda.
Uz jen pro nedostatek zakladniho vzdelani, kdyz nevis, co je proud a napeti, jak se lisi stridavy a stejnosmerny, co dela tranzistor, a kdyz vetsina elektronickych stavebnic, co mi prosla rukama, kdyz jsem vybiral, jak to ucit svyho 8mi letyho syna, obsahuje zkurvene integrace, ktere sice hraji melodii, ale naprosto NIC nikomu nevysvetliMy měli doma Logitronik 2 a Alfa 2 - kromě věcí, které jsem už věděl, jsem se z toho nenaučil nic. Karel mě ve škole (5. třída) moc nebavil, protože to k ničemu nebylo. Na druhou stranu takový QBasic (doma, ve škole ani náhodou), to už je něco jiného...
Na druhou stranu takový QBasicQBasic už byl celkem humus. Ale jinak co tak pozoruju je to tady víc než časté.
Nejprve bude potřeba proškolit samotné vyučující.To bude legrace.