Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Koncem roku 2011 jsem koupil domu Samsung UE40D6100 (40", 200Hz), tenkrát mně stála 16400,-Kč. Byl to dárek mámě a bráchům, tenkrát měli doma ještě klasickou CRT TV.
Obraz byl tenkrát parádní, spotřeba stejná jako 40cm CRT TV, tj. reálně 60W (měřeno měřákem). Byl to velký skok kupředu. Aby to doma měli ještě lepší, koupil jsem k ní GENIUS Home Theater SW-HF 5.1 6000.
TV umožňovala příjem DLNA streamu, web browser a pár věcí kolem. Tenkrát mně naštvalo, že usbhid naschvál nepodporuje, nebylo možné připojit myš, klávesnici, nic. Jediná možnost byl ofiko ovladač za těžký many. Při snaze najít řešení jsem narazil na projekt SamyGO. Tento projekt si kladl za cíl hacknutí systému v Samsung TV, dodání/povolení usbhid a další kouzlení. Jelikož byla TV v záruce, tak jsem si řekl, že si pohraji později a poté to utichlo.
Koncem roku 2019 jsem si říkal, že když jsem doma jednou za uherák, tak na titěrné 40" TV toho moc nevidím. Navíc mně štvalo, že to má šíleně slabý výkon, web aj. věci byla tragedie. Přehrávání streamů z DLNA bylo čím dál prapodivnější (dlouhé čekání na spuštění videa, problém s novými formáty atd.). Taktéž jsem si říkal, že je na čase trochu rozšířit počet TV v domácnosti (dostat mámu do postele znamená, že by musela mít nějakou menší TV v pokoji). Rozhodl jsem se jim to doma upgradnout a koupil jim opět Samsung, ale tentokrát nejvyšší edici v 65". Vyšší řada už byly jen QLED TV, což byla násobně dražší varianta, kde jsem věděl, že by to stejně neocenili. Držím se toho, že minimálně střední třídu, níž ne. U takto velké TV jsem se totiž bál tearingu, zasekávání a věcí okolo. Dost často jsem toto chování viděl u levných řad a nechtěl jsem riskovat. Tato TV už ale neměla jack konektor, jen optiku. Tak jsem koupil bazarově za pár šupů Logitech Z906. Byly za tak malý peníze, že jsem té ženské řekl, že jí tak málo peněz nedám a přihodil jsem. Měl jsem opravdu velký morální problém něco takového kupovat tak šíleně pod cenou.
K TV byl zdarma Hoverboard (byla akce a Hoverboard jsem chtěl pro děcka mé sestřenky) a koupil jsem k ní Logitech K400 Plus (pro snadnější práci s youtube a webem, což se osvědčilo). Celkově to tedy vyšlo 28 000,- (TV) + 800,- (klávesnice) + 3000,- (repra Z906, původně chtěla 2500, ale to jsem odmítl)
Jojo, nové technologie, nová automatizace a vše špatně. Postupně začaly vybublávat ty idiotštiny, co Samsung implementoval do jinak dobrého Tizenu.
V roce asi 2018 se Samsung rozhodl, že nebude platit poplatky za DTS, divx a další starší kodeky. Výsledkem je, že 90% domácí sbírky nejde přehrát (nebo bez zvuku) a spoustu AV děl na netu (hlavně starších) také nepůjde. Smutnější je to ještě o to, že jsem zkusil přehrát jeden film v lepší kvalitě v h.265 a cukal se. Vedle na low cost (nejnižší modelová řada) LG TV šlo vše přehrát a vše plynule včetně toho h.265, co se na Samsungu cukal. Nehodlal jsem zkoumat, co se Samsungu na tom AV nelíbí. Prostě shit. O tom, že nedokáže DTS a věci okolo jsem před koupí věděl, ale že nedá plynule některé h.265, to mně dostalo. Kompletní seznam podporovaných AV formátů viz: 2019 TV Video Specifications
Původně jsem RPi4 chtěl pro oživení starého Samsungu, ale jelikož si lokálně streamuju DVB-T2, tak jsem si řekl, že ty Samsungy budou opravdu jen panely a chytřejší věci budu řešit pomocí RPi. Ladění a seřazování kanálů je pak centrální, jednoduché, přes web, prostě tvheadend je jednička. O tom, jak mám řešený stream, chlazení RPi a další věci pohovořím jindy. Řešením je tedy externí box na přehrávání medií, přes to vlak nejede.
Někoho možná ještě napadne si vše překódovat do kompatibilního formátu. To ale považuji za úlet, protože to pak člověk nebude dělat nic jiného. Ano, lze využívat online reencodingu v případě nějakých dlna serverů, ale ta náročnost a věci s tím spojené, to prostě není komfortní řešení. Navíc je tu ten problém, že nějaký h.265 ta TV nežere dobře, takže další zabitý čas zkoumáním.
Koupíte si nejvyšší model, abyste zjistili, že vám tam Samsung tu a tam do panelu nacpe reklamu na nějaký produkt. Není to nějak otravné, není to vždy, spíš se to chová tak, že občas vedle ikonek Nastavení, Zdroje atd. přibyde další, což je náhled na reklamu. Objevuje se to opravdu velmi náhodně v delších intervalech. Každopádně není to nijak ospravedlitelné.
Na reklamy lidi vesměs radí zrušit odsouhlasení podmínek v nastavení TV. To ale nepomůže, jen se tím vypne cílení reklamy, ale reklama jako taková se tu a tam objeví. Řešením je v servisním menu vypnout fci (změnit ON na OFF) "TV Plus Support" (Option -> MRT option ->). Hned jak jsem takový název v servisním menu viděl, tak jsem si řekl, že to bude nějaký ojebávací název, a byl :D.
Zakázat TV přístup na internet by problém také asi mohlo vyřešit, ale pak je tu ta věc, že přecijen aktualizace Tizenu chci a řešit to nějak manuálně vypínáním firewallu a kontrolou aktualizací, to není moc komfortní.
Kdo nepoužívá DVB-T, tak je mu ikonka TV na home screenu k prdu. Když jí ale smažeme, tak se po restartu TV opět objeví.
Řešením je otevřít ruční ladění, zvolit analogové, vytvořit ručně kanál a uložit. Když máme takto vytvořen aspoň jeden kanál (bez antény to lze jen u analogu), tak poté lze smazat zástupce TV z home screenu a po restartu se už neobjeví.
TV se může náhodně zapnout, klidně hned po vypnutí se opět zapne. Toto nebude problém jen Samsungu.
Bývá to problém na straně koncového zařízení, kde se buď špatně chová a posílá hlouposti přes HDMI-CEC, nebo je nedobrý HDMI kabel. Jako uváděný workaround lze HDMI-CEC v TV vypnout (v nastavení -> Obecné -> Správce externích zařízení -> Anynet+ (HDMI-CEC)). Pokud ale HDMI-CEC využíváme u jiného zařízení, tak je to nepříjemné. V takovém případě může být jedním z řešení hdmi switch.
Připojíte zařízení na HDMI, následně se spustí průvodce, který buď zařízení detekuje, nebo si vyberete manuálně nastavení, pojmenujete si port (třeba Satelit) a dáte si ještě zástupce na domovskou stránku. Naprostá bomba. Druhý den zapnete TV, vše funguje, třetí den zapnete TV a zástupce nikde, port nikde (nebo v režimu unknown), pojmenování nikde. Vytáhnete hdmi, zapojíte a znovu průvodce. Zcela náhodný jev. Napíšete na podporu, abyste se následně dozvěděli, že máte provést reset do továru a případně reklamovat TV.
Pro vypnutí autodetekce hdmi zařízení se radí vypnout HDMI-CEC a věci okolo. Opět je to hloupost, která nepomůže. Správné a spolehlivé řešení je v servisním menu vypnout funkci (změnit ON na OFF) "HP Auto Detect Support" (Option -> Production Option -> HP Auto Detect Support přepneme na Off)
Existuje ještě jedno řešení, které nevyžaduje přístup do servisního režimu. Je to ale dost dementní řešení, jelikož ohledně něho neexistuje žádný feedback, potvrzení, není vidět nikde aktuální stav. Tím řešením je zvolit si source (přepnout se prostě na to konkrétní hdmi) a na dálkovém ovladači v klidu namačkat "mute + vol down + channel down + mute". Tato kombinace nic nevrátí, ale na pozadí by se měla na tom konkrétním portě vypnout autodetekce zařízení na hdmi. Nezkoušel jsem.
Drahá sranda, tou je koupit hdmi switch. To zajistí, že bude hdmi stále aktivní i když se bude koncové zařízení restartovat. Nedojde tak ke ztrátě nastavení. To ale není řešení pro zařízení, kde chceme využívat HDMI-CEC.
Skrytá část OS, kde si lze hrát na větším písečku (a dodrbat spoustu věcí :D). Jak se ale dostat do takového menu?
Starší TV:
U starších TV se do servisního menu dá dostat jednou z těchto možností (vždy se provádí při vypnuté TV a jedná se o postupné pomalé mačkání jednotlivých tlačítek, žádné šílené desetihmaty):
mute + 1 + 8 + 2 + power mute + 1 + 1 + 9 + power display/info + menu + mute + power display/info + p.std + mute + power p.std + help + sleep + power p.std + menu + sleep + power sleep + p.std + mute + power
Jedna možnost se pak dělá při zapnuté TV:
mute + 1 + 1 + 9 + enter
Nové TV:
U nových TV ale máte smůlu. Samsungu to asi přišlo moc jednoduché, tak sestrojil servisní dálkový ovladač. Tento ovladač obsahuje tlačítka navíc. To nejdůležitější je tlačítko FACTORY a pak ještě 3XSPEED.
Hmm, když existují softwarové dálkové ovladače na IR, tak možná udělal i někdo servisní? A ano, autorem je AndreyMakarov. Pro Samsung má dvě varianty dálkového ovladače s tím, že jedna je zdarma, druhá je placená. Ta verze zdarma nefunguje, minimálně né s integrovaným ir v mém Huawei Mate 10 Pro. Utratit trapných 80,-Kč za placenou verzi je pakatel. A musím říci, že funguje parádně. Autor taktéž udělal servisní ovladač i pro LG, to jsem ale ještě nezkoušel (pár LG v okolí mám, takže mně to láká :) ). Další možností je pořešit si to přes Lirc, protože kódy servisního ovladače jsou již zdokumentované (zdroj).
Do servisního menu se dostanete pak takto :
1) vypnete TV 2) přepnete si sw ovladač do modu "Compact" 3) naťukáte v klidu v pořadí tyto tlačítka: info + menu + mute + power + factory
Následně chvilku počkáte, TV nastartuje a zachvilku se objeví servisní menu.
Inu, Tizen je fakt dobré prostředí (i co se týče latencí při ovládání), přijde mi, že Samsung má hodně dobrou ergonomii ovládání. Další věcí je, že Samsung má dobré panely a technologie. Vždy měl navíc výbornou podporu pro HDMI-CEC. Pokud bych měl dnes pro sebe něco kupovat, tak asi opět Samsung a QLED pro lepší barvy. LG má NanoCell technologii, která vypadá, že je na tom hůře jak QLED od Samsungu. Dále má LG OLED panely. Ty mají hodně pěkné podání barev. Problém ale je vypalování. Všichni tvrdí, že to je ošetřeno a nedochází k němu. Když si ale pak člověk počte diskuse, tak lidi s OLED si spouští testy panelu (třeba celou TV v zelené, v červené atd.) a vidí při takovém testu duchy. TV si nekupuji na 4 roky, ale na delší období a nechci za 5-7 let řešit duchy, né u panelu, který má enormní cenu (oproti QLED). U ostatních výrobců nevěřím v Android. Někdo tvrdí, že ok, někdo zase, že ne. Navíc ta ergonomie ovládání mi nepřijde úplně ok. Pokud jde o FirefoxOS, tam mám nedůvěru k bezproblémové funkčnosti. U TV využívám HDMI-CEC, Netflix, Miracast z Androidu, Airplay z iPhone, občas youtube, počasí, net a přehrávání z dlna serveru. Pokud se mně někdo ptá na TV, co bych doporučil, tak mu doporučuji LG. Důvod je jen jeden, přehrávání AV děl, což využívá spousta lidí, které znám. Samsung má tedy smůlu. Pro sebe Samsung jen kvůli tomu, že mám možnost RPi a daších věcí, jinak bych se s ním také kvůli problému s AV rozloučil.
Dále jsem nahrál video, jak nejnižší model LG TV je dodrblej (někdo řekne ok, ale já pěnil už při prvním držení ovladače), a to se prosím bavíme o té TV, co přehraje úplně vše včetně h.265 v hodně slušné kvalitě a pak to zabijou takovými hnusy jako šílené čekání na menu s kanály. Opravdu nechápu, co je to za šílenou operaci, že musím čumět na kolečko, co se točí. Čekat v dnešní době u elementárních operací je prostě úlet. Video viz:
Kdy přijde doba, kdy člověk nebude muset dělat takové opičárny? A co máte doma vy?
Zdar Max
Zakoupen model UE50TU8502U a zdá se, že problém s autodetekcí na hdmi portu zmizel. Taktéž zmizelo patřičné nastavení v servisním režimu. Již se také nevrací zástupce pozemního vysílání, není tedy nutné dělat obezličku s falešně naladěným programem. Reklama stále přetrvává a předpokládám, že problém s přehráváním AV také. Pokrok tedy nějakým směrem je.
Tiskni
Sdílej:
Asi ne. Co se televize týká, jsem člověk skromných potřeb, takže vlastně všechno, co od televize chci, funguje dobře: DVB-T(2), HDMI vstup z receiveru, další HDMI vstupy pro počítač nebo foťák, ARC (abych si mohl na bedny pustit i to, co pouštím v televizi), DLNA, nahrávání na a přehrávání z USB flashdisku … a to je vlastně asi tak všechno.
V podstatě jediné, co mi opravdu vadí, je šifrování nahrávek na flashdisk, a to i ze zdrojů, které to nevyžadují.
#f0f
) u HDMI vstupu. Na bílé to nebylo vidět. Pomohlo v servisním menu změnit nastavení v sekci popsané „ADC něconěco“. Tuším, že tam bylo něco jako „Offset“ a „Gain“ pro R, G a B pro každý vstup. Barvu jsem „zkalibroval“ od oka tak, aby šedá byla šedá, ne růžová. Naštěstí změna hodnoty (vše byl integer) o 1 byla dost velká na to, aby se šedá viditelně zbarvila do příslušné barvy. G offset zvýšil o přibližně, a možná i přesně, 16.
Co může takovou zěnu způsobit? Proč je nastavení HDMI v sekci popsané ADC, když, chápu-li správně digitální televizi a tuto zkratku, není analogově-digitální převodník třeba?