Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kdo si vzpomíná na starý zápisek ohledně licenčního pekla MS, zde : Licenční peklo, tak vězte, že MS za tu dobu pokročil značně kupředu. A tím kupředu myslím opravdu mílovými kroky do totálních sraček.
Microsoft vytvořil licenční plány, které pojmenoval Microsoft 365, Office 365, EMS, Windows 10. Jedna firma sestavila licenční matrix, aby lidi aspoň měli nějaký přehled. Celý matrix viz :
Pokud si někdo myslí: "Ok, v tom už by se dalo vyznat", tak se plete. MS se totiž konstantně snaží ten guláš vylepšovat jako např.: "The old F1 licenses are now called F3. The new F1 licenses are geared towards Teams-only users."
Navíc v tom matrixu není vše. Není tam třeba, že u nějakých basic licencí není povolen two-way sync hesel s lokální Active Directory. Licenční konzultant vám tedy nabídne, že synchronizovat účty lze a není to problém (ano, o heslech se nezmíní, buď to neví, nebo chce postupně vařit žábu, obě možnosti nejsou dobré). Firma, která má řešit realizaci, vám pak řekne, že two-way nelze u té a té licence a nabídnou addon, který samozřejmě něco stojí a cena stoupá :).
V případě některých licencí navíc mají definováno, že lze online verze používat maximálně na zařízeních s displejem do 10" (Telefony + Tablety). Dovedete si někdo představit, jak tuto licenci dokážete mít 100% pod kontrolou třeba s 500 zaměstnanci a x dceřinkami? Jak se taková věc vůbec dá dodržet a kontrolovat / auditovat to?
Další třešnička na dortě je např. to, že některé typy licencí jsou limitovány počtem, který nelze přesáhnout. Uděláte si tedy sizing, nakoupíte licence a po třeba roce, kdy přibydou uživatelé, již musíte začít nakupovat dražší licence, protože u těch levnějších jste dosáhli maximálního počtu.
Protože management rozhodl o migraci (u pár dceřinek) na Office 365, tedy pardon, na Microsoft 365, tak jsem si řekl, že bych se na to měl podívat podrobněji. Zřídil jsem si tedy měsíční trialku v plné pálce. Trochu si osahal management celého Microsoft 365 rozhraní atd. Pak jsem si řekl, že se podívám, jak kvalitní je Message Tracking. Následující zjištění bych přirovnal k pocitům Afričana (a nemyslím toho z Martiniku co je z Antil) hozeného do severního moře (v zimě).
MS na Message Tracking má dvě FAQ:
Message Trace FAQ
Reporting and message trace data availability and latency, kde se ve zkratce píší tři věci:
Pokud byste chtěli vědět, jak takový track vypadá, tak já to sám nevím. V tom trial modu mi to pořád psalo "no data" i když jsem si posílal maily sem a tam. Zjevně tedy nemám dostatečnou úroveň znalostí, abych se k takovým datům dostal a bude to vyžadovat nějaké školení.
Pokud si někdo myslí, že s Office 365 bude mít něco jako archivaci zpráv, tak je to mylná představa. Archiv v podání Office 365 nebo i Exchange je jen varianta pro "pst" soubor někde v cloudu. Není to žádná náhrada archivačního řešení alá GFI MailArchiver (nedoporučuji), MailStore (příště bych šel do tohoto), Enterprise Vault (neznám). Jinými slovy, kdo chce archivaci, musí si to zařídit nástrojem třetí strany (případně nějakým vlastním řešením).
Pro menší firmy (do 200 uživatelů) to může být ok, ale větší firmu bych do Office 365 nerad posílal. Jednak cena je větší, než mít lokálně Exchange (myslím variantu bez SA, tzn. být zafixován na 5 let na jedné verzi a každých 5 let kupoval nové licence, to je totiž v případě Exchange nejlevnější možnost), dále udržovat si licenční přehled a věci okolo by bylo peklo. Samozřejmě se od MS dozvíte, že Microsoft 365 vám nabídne více věcí, než lokální Exchange server, např. Sharepoint online, Intune (MDM řešení od MS, mimochodem je pak tlak na migraci Windows 10 Pro na Windows 10 Business), propojení s Azure a milion dalších věcí, které reálně buď potřebovat nebudete, nebo je Management bude nutně potřebovat, ale pak je stejně nebude využívat.
Celou situaci bych shrnul asi tak, že by se toho dalo napsat asi i ještě více, ale nerad bych si poblil nový monitor.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
PS: nedávno jsem narazil na zajímavý OSS projekt OnlyOffice.Tak to vypadá docela nadějně
Nasadil jsem to pro jedno male ucetnictvi kde byl na vyber pro DB access a MSSQL a na accessu jim to hrozne padalo. Jedina nevyhoda, tvůrci ucetnictvi nikdy neslyseli o MSSQL na linuxu, takze od toho dali ruce prycPohoda?
ale oni si na tebe jednou za dva roky vzpomenou a chtějí po tobě licenční audit,Men in black? A nevýmýšlíš si? Zdar
Licence můžeš libovolně kombinovatVysvětli
Prostě si provedeš audit a zjistíš, že třeba 100 uživatelům stačí webmail a online verze office, tak si koupíš 100 licencí basic. Pak máš třeba 200 uživatelů v kanclech, kteří potřebují větší místo ve schránce a desktopové verze Office, tak jim pořídíš Business Premium. Během 14 dní zjistíš, že nějaké licence nepotřebuješ, nebo potřebuješ změnit, tak je změníš. Když přijde nový zaměstnanec, tak si přidáš další licenci a celé se to pak nějak propočítá a zahrne do měsíční fakturace.Takhle jsi to myslel.
třeba 100 uživatelům stačí webmail a online verze office, tak si koupíš 100 licencí basic. Pak máš třeba 200 uživatelů v kanclech, kteří potřebují větší místo ve schránce a desktopové verze Office, tak jim pořídíš Business Premium.To je logické
Během 14 dní zjistíš, že nějaké licence nepotřebuješ, nebo potřebuješ změnit, tak je změníš.Na to už nesmíš mít zakoupenou roční licenci ale max měsíční, tak to je logické taky. Že by to nikdo nevěděl... OK nebylo mi jasné, jak jsi to myslel. Ahoj