Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
POZOR !!! Tímto zápiskem nechci nikoho k ničemu navádět a obzvláště né, k nějaké nelegální činnosti. Jen chci upozornit na různé chyby v postupech, neochotu distributorů a na řešení některých problémů s tím spjatých.
Ano, už toho mám dost. V poslední době jsem byl nucen se trochu více zaobírat licencema na MS servery. Dříve jsem trochu sledoval i možnosti licencí u desktopu. Takže dnes to bude trocha praxe a trocha teorie.
Je to od těch výrobců pěkná sviňárna, že nedodávají instalační media k počítačům, jenž prodávají. Místo toho je disk rozkrájený na x partition a jsou na něm nainstalovány recovery programy pro obnovu systému. Toto je problém při pádu disku, nebo když chceme naladit jiný operační systém, nebo když nám výrobcem stanovené rozložení disku nevyhovuje atd. Důvodů se najde vždy hodně. Každopádně to není jen chyba výrobců. Proč MS neumožňuje stažení instalačních DVD? Warezák si je dokáže sehnat okamžitě, ale co chudák obyčejný uživatel? Na MS človíčkovi řeknou, že je to věc OEM distributora a ať si u něj instalační media objednáme (navíc určitě né zadarmo).
Jak z toho ven? Jednoduše. Stačí se zaregistrovat na msdn. Dostat se do subscription, kde nám vyjede kompletní seznam všeho sw dostupného přes msdn. Samozřejmě nic nám nepůjde stáhnout, ale to nás netrápí. Důležité je, že je zde uvedený název iso image media + kontrolní součty. Název iso image hodíme do googlu a vždy se najde nějaké místo, odkud se dá stáhnout. Po stažení iso image ověříme kontrolní součty, které jsou k dispozici na msdn. Tím jsme si ověřili, že nějaká svině nezakomponovala do toho image nějakou blešku. Nyní máte instalační medium + licenční klíč (je uvedený na COA štítku). Windows budou řvát, že mají v sobě špatný klíč, ale po aktivaci po telefonu budou ok. Komu to nepůjde, tak si bude muset upravit instalační medium. Stační v něm změnit jeden soubor (\sources\ei.cfg), kde se změní "RETAIL" na "OEM", viz popis zde : an I use OEM Windows 7 HP product key to install 64-bit OS off of retail disc?.Není to úplně čisté řešení, uznávám, ale určitě to také není nelegální. Myslím si, že je to pohyb po tenké čáře.
Stále v dnešní době nemají distributoři gule nato, aby distribuovali 64bit verze systémů. Takže si člověk koupí třeba notebook, ale k němu dostane windows 7 32bit. A co teď? Úplně to samé jako v případě předchozím. Využijeme msdn k získání kontrolních součtů a názvů iso image příslušné verze windows, kterou máme zakoupenou spolu s notebookem. U windows vista a windows 7 mají totiž uživatelé licenci jak na 32bit verzi, tak na 64bit. U winxp a win serveru 2003 to tak nebylo. Nebylo to tak z jednoho prostého důvodu : 64bit verze byly brány jako spešl edice. Pokud tedy máte windows vista, nebo windows 7, tak máte nárok jak na 32bit verzi, tak na 64bit verzi.
Kdo by to byl řekl, že? :). Tak předně nelegální windows.
Nelegální windows. Každý předpokládá, že ten, kdo má nelegální windows, si ho musí cracknout a má problémy s aktualizacema. Ano, toto je jedna cesta, ovšem MS nám krásně vybudoval cestu druhou. Stačí, když nám kamarád dá instalační media + key a můžeme jet na jeho licenci spolu s ním. Takto můžeme provozovat třeba 100PC. Kamarád je z obliga, páč MS vyžaduje, aby si vylepil licenční štítek s klíčem na viditelné místo na case. Tímto jen MS zabraňuje našemu uživateli, aby klíč ochraňoval před případným útočníkem. Pokud tedy jede někdo na kamarádovu licenci, nemůže být logicky kamarád z něčeho obviněn, protože jeho klíč je vystaven na veřejnosti z donucení MS a náš warezák se vyhne crackování a problému s aktualizacemi. Dále MS nemůže hlídat počet aktivací jednoho klíče. Nemůže tak činit z toho důvodu, že povolil downgrade. Takže 100 nelegálních windows XP se musí na venek zákonitě projevovat stejně, jako 100 windows xp, na kterých byl proveden legální downgrade z win vista, nebo win7 a to za použítí stejného licenčního klíče k winxp. Na telefonní lince MS jste jednou za čas dotázáni, na kolika PC win provozujete. Jste dotázáni automatem, nebo operátorem. Nikdo nikomu nikdy nezabrání, aby vždy řekl, že na jednom, nebo v případě operátora, že se jedná o downgrade.
Ještě jsem chtěl napsat o jedné mezeře, ale nějak se mi to vyfoukalo z hlavy. Snad si časem vzpomenu a doplním.
UPDATE 22:50Tak už jsem si vzpomněl, o čem jsem chtěl ještě napsat. Chyba v systému je u OEM licencí. Docela by mně zajímalo, co by se stalo, kdybych si po 5 letech rozflákal základní desku. Podobnou bych už nikde v obchodě nesehnal. Řídil bych se tedy radou MS pro reaktivaci. Sehnal bych si servisní záznam od techniků, koupil novou desku, tím pádem i proc, paměť, graf, zdroj a provedl na základě servisního listu reaktivaci. Takže ve finále bych úmyslně provedl upgrade PC a přitom si ponechal licenci na windows. 5 let stará deska stojí cca 100-200,-Kč. Servisní papír vystaví určitě také za pakatel. Ovšem těžko říci, zda by se to nakonec vůbec vyplatilo a navíc, někde jsem slyšel, že výměna desky je možná jen v reklamační době. Pokud se vám tedy rozfláká deska po reklamační lhůtě, zanikne i licence na win. Ale zase, těžko říci. Někde se píše toto, jinde zase něco jiného :-/.
Nejčastěji se zakupují window server 2008 standard, nebo enterprise. Ty jsou licencovány jako "server+cal". Tzn., že se musí zakoupit licence na server a poté licence na uživatele, nebo zařízení (to je to cal).
U serveru máme také OEM a FPP verzi. Standardně si koupíme server s OEM licencí windows server 2008 standard, nebo enterprise. Součástí této licence je i licence pro 5 klientů. jinými slovy, 5 klientů může přistupovat na sdílenou složku na serveru. Pokud chceme, aby těch klientů přistupovalo na server více, je potřeba dokoupit licence. V základu, jak už jsme zmínili, jsou dva druhy :
User CAL :
Jedna licence umožňuje jednomu uživateli přistupovat na server pomocí několika zařízení (počítač, notebook, telefon ...).
Device CAL :
Jedna licence umožňuje jednomu zařízení přistupovat na server, ovšem na tom jednom zařízení se může střídat neomezený počet uživatelů.
Sranda první. CAL licence můžeme kombinovat (můžeme tedy na server koupit např. 10 device CAL a 70 user CAL). Je to z toho důvodu, abychom ušetřili pěníze, ovšem je to za cenu znepřehlednění.
Více serverů ve firmě, aneb doména
Ve firmě můžeme mít třeba 2 windows servery 2003. Máme řekněme 80 uživatelů. Zakoupí se tedy 80 user cal licencí pro první server. Na prvním serveru rozjedeme doménu a server druhý do ní připojíme. Pokud jsou tyto servery ve společné doméně, mohou oba využívat stejné CAL licence. Takže nemusíme pro druhý server kupovat dalších 80 CAL licencí.
Přikoupíme windows server 2008R2
Pokud přikoupíme windows server 2008R2, tak máme peška. CAL licence se totiž kupují pro určitou verzi windows serveru. My máme zakoupeny CAL licence pro windows server 2003 a menší. Ano, CAL licence můžeme využívat na starší verze systémů, ale ne na novější. V našem případě jsou dvě řešení. Upgradneme 80CAL licencí pro server 2008R2, nebo downgradujeme instalaci 2008R2 na server 2003 a následně zapojíme do domény(toto řešení je zdarma).
UPDATE: Takže ne. Dokud nepovýšíme doménu z 2003 na 2008, tak můžeme v klidu provozovat Server 2008 v 2003 doméně a využívat všechny zmíněné CAL licence.
Přibrali jsme 10 zaměstnanců, kteří budou pracovat na 5 PC
Firma má 80 user cal licencí pro 80 uživatelů. Ovšem nabrali jsme dalších 10 zaměstnanců, kteří ovšem budou pracovat jen na 5PC. Proto se vyplatí koupit 5 Device CAL místo 10 User CAL. Počítáme ovšem do budoucna, že se přejde na windows server 2008R2 a tudíž se budou upgradovat i CAL licence z 2003 na 2008R2. Proto je zbytečné nyní kupovat 5 device cal 2003. Zato se koupí 5 device cal 2008R2 s tím, že se budou používat na serverech 2003. Tím jsme si do našeho guláše přimýchali další přísadu. teď tedy kombinujeme user cal + device cal + verze.
Chceme do firmy exchange 2007
Abychom mohli provozovat exchange server, tak potřebujeme "Server+Cal" pro server, to už máme. Exchange je licencován stejně jako windows server, tj "server+cal". Musíme tedy zakoupit licenci na exchange a k ní cal licence. Máme tedy zakoupen server 2003 s 80 user cal licencemi + 5 device cal. K tomu je zapotřebí koupit licenci na exchange 2007 + licence pro uživatele. A opět, na exchange můžeme zakoupit user cal, nebo device cal licence.
Už se pomalu začínáme dostávat do licenčního pekla, jelikož řešíme na jednom serveru všechny tyto licence :
1) windows server licenci
2) user cal licenci na windows server
3) device cal licenci na windows server
4) novější verzi device cal, kterou můžeme použít na novější server
5) licenci na exchange server
6) user / device licence na exchange
Licence per procesor?
Podle toho, co jsem se dočetl, tak u verze Windows Server 2008R2 standard a enterprise nehrozí něco jako licence na procesor. Jedině user cal, nebo device cal. U verze datacenter lze koupit licenci na procesor. Na stránkách MS je ovšem uvedeno, že ta licence je možná. Někde jsem i viděl licence za 130kkč na procesor, ale zdá se mi to nějaké moc levné. Ale těžko říci. Tady si opravdu nejsem jist a snad mně někdo zasvětí. Tipnul bych si, že nevýhoda proc. licence by mohla být v doméně. Kde se zvyšujícím se počtem serverů by mohla cenově trpět.
SQL 2008
Potřebujeme provozovat SQL server. U toho můžeme opět použít licenci "server + sql cal". Tzn., musíme koupit licenci na SQL server jako takový + licence pro klienty. U SQL serveru můžeme ovšem zakoupit i licenci na procesor. Ta je většinou nutná k tomou, když provozujeme nějakou webovou službu, která má data v SQL serveru. Webová služba na internetu má neomezený počet klientů, proto je nutná licence na procesor. Licence na procesor počítá fyzický procesor, tzn., že kašle na jádra, nebo hyperthreading apod. Abychom mohli provozovat SQL server, potřebujeme opět nějaký windows server + cal licence na něj.
External connector
Chceme poskytovat webové služby (např. provozujeme eshop). K tomu, abychom ho mohli provozovat, tak potřebujeme licenci na windows server 2008, ale device cal, ani user cal licence použít nemůžeme, protože internetoví klienti jsou v neomezeném počtu. Od toho je licence "External Connector". Tato licence umožní neomezený počet klientů, jenž přistupují k serveru z externí sítě (z internetu). Nevztahuje se tedy pro lokální uživatele. Dále náš eshop bude běžet na SQL serveru, takže musíme zakoupit SQL server s licencí na procesor.
Multiplexing
Co to je? Vezmeme si hypotetickou situaci, která třeba ani nejde realizovat tak, jak si jí uvedeme.
Řekněme, že máme SQL server, na kterým jsou data, je to ostrá 50GB databáze, která stojí moc peněz. Dále máme SQL Express Edition, který je omezen na 10GB. V něm je udělán databázový link na ostrou databázi. Klienti se připojují na SQL EE a ta je jedním spojením (jedním linkem) spojena s ostrou db a sosá z ní data. Teoreticky jsme tedy přelstili licenční politiku MS. Měli bychom si zakoupit jen jeden SQL CAL (protože se na ten ostrý server připojuje jen ten SQL EE). Ale ne. Tak to není. MS multiplexing (sdružování spojení pomocí nějaké třetí aplikace) nepodporuje a musíme si na ostrý server koupit tolik licencí, kolik klientů na něj přistupuje prostřednictvím jakékoli jiné aplikace, či serveru.
Virtualizace
Při koupi windows serveru 2008R2 standard dostaneme COA štítek, kde budou dva licenční klíče. Z toho ten druhý bude pojmenován jako virtual key. Vy si totiž můžete nainstalovat Windows server 2008R2 na server, ale jen základ. Do něj můžeme doinstalovat roly HyperV serveru a do našeho virtuálu můžeme nainstalovat opět windows server 2008R2 a použít licenční klíč virtual key. Veškeré služby a aplikace můžeme provozovat pouze a jen v onom virtuálním stroji, né v tom, kde je HyperV role (toto řešení je označováno jako 1+1). Abychom mohli mít nainstalovaný Windows server, v něm HyperV virtualizační řešení a provozovat více virtuálních systémů, tak je nutná licence enterprise server, která umožňuje provozovat 1+4. U verze datacenter je možnost provozovat 1+nekonečno virtuálních windows serverů.
Software Assurance, neboli SA
Příznak SA je hodně vidět na internetu u licencí na servery. Toto je zkratka "Software Assurance", což je něco jako předplatné. Je to vlastně možnost během několika let (podle toho, na kolik let SA máte) plynule přecházet na novější verze programů a systémů a k tomu jsou ještě další benefity aniž byste něco platili.
Myslíte si, že je to sranda?
Pak vězte, že to, co jsem zde uvedl, jsou jen příklady, které s praxí nemají moc společného. Je to z toho důvodu, že jsem neuvedl úplně všechno. Nezmínil jsem se o jiných edicích serverů (windows server web based, itanium based, datacenter ...). Nezmínil jsem se o jiných CAL licencí. Nezmínil jsem se o způsobu licencování k testovacím, nebo vývojářským potřebám, o VL apod.. Nezmínil jsem se o msdn. Když to tak vezmu, tak tento text nesmíte brát zcela vážně. Je to jen velmi okrajový plk.
Firmy specializující se na licenční politiku
Ano, toto je ten důvod, proč mně nikdo nesmí brát vážně. Nejsem specialista. Licenční politika MS je natolik složitá, že pokud člověk nechce zbytečně nic prodělat za licence, musí si najmout firmu, která se přímo zabývá licenční politikou a dokáže navrhnout nejoptimálnější řešení pro danou firmu.
Tak např. firma HP dodává speciální instalační media. Ty ověřují, zda se systém instaluje skutečně na HP stroj příslušné řady. Výhodu to má takovou, že strčíte medium a nainstaluje se komplet systém včetně ovladačů. Nevýhodu to má tu, že zakoupíte server a s ním i licenci na windows server. Po nějakém čase si řeknete, že je server nevyužit a budete na něm chtít windows z virtualizovat + k němu přihodit několik dalších virtuálů, třeba postavených na linuxu. Celý virtualizační systém postavíte třeba na vmware ESXi. Jenomže ejhle, servery nenainstalujete, protože virtuál se bude tvářit jako non HP sestava. Existují rady, jak nastavení virtuálu upravit, aby si instalační media HP myslela, že je to ten správný stroj (informace se totiž čtou myslím z biosu stroje). Jenomže to se mi nikdy nepodařilo. Nezbývá tedy, než si z internetu ze stránek MS stáhnout příslušná trial verze instalačních medií a na nich potom použít náš aktivační klíč.
Pokud vás napadne, radit se ohledně licencí s MS podporou, tak vám rovnou říkám, abyste to nedělali. Pokud zašlete během měsíce dva dotazy na podporu ohledně nějaké trochu jen složitější licenční politice, tak dostanete dvě rozdílné odpovědi. Osobní zkušenost. Pokud jste větší firma a máte u MS člověka, který se o vás stará, tak vězte, že ani on neví všechno o licencích. Ve finále to tedy končí tak, že odborné konzultační firmě protiřečí výše postavený člověk v MS, který nakonec uznává svojí chybu. Když ani sama firma neví, co nabízí, tak už to o něčem vypovídá. Bohužel, taková je naše zkušenost. Tipnul bych si (podle toho, co vím), že mnou naškrabaný text poskytuje cca 8% info o licencích v MS a to si možná fandím.
Tiskni
Sdílej:
Legálnost nabití; roly
Pokud cokoli v PC změníte (výměna GK, přidání paměti, jiný procák), tak vás vyzvou k reaktivaci.GK jsem na WXP Home OEM měnil (stará odešla) a aktivaci nikdo nechtěl. Recovery program: udělej si jeho image. Já to tedy dostal na DVD (k notebooku bez optické mechaniky :). No, já to fixnul použitím
dd, cfdisk, cryptsetup, mkfs, mount, debootstrap
. Škoda, že musím tátovi udržovat jedna okna, protože přes sériák obsluhuje podivné zařízení.
U GK si nejsem jistý, ale když hneš s pamětí, nebo procákem, tak myslím jo.Budem za blbca ak poviem, že je všeobecne známe (a preto nechápem všetky tie dohady v tomto vlákne), že Windows XP prežijú zmenu nanajvýš piatich komponentov? Problém nastáva ak musíš vymeniť motherboard na, ktorom máš on-board audio/video/lan - čo sú hneď tri komponenty. Potom nedaj boh, ak si medzičasom pridal pamäť a/alebo disk. Komu už vyprchalo nadšenie, z toho, že nemusí riešiť aktiváciu, si môže troška šlahnúť napr. tu (pozor .doc).
dd if=/dev/sda of=dev/sdb ...
, a v počítači nikdy nejsou oba zároveň v okamžiku, když Windwos běží.
U ostatního hardware si jistý moc nejsem, protože těch změn jsem nedělal tolik. U procesoru stejného typu ale jiné rychlosti Windows změnu ani nezaznamenaly (už z toho důvodu, že jeden a ten samý procesor se různě jmenuje už při změněn FSB nebo násobiče), přidání interních karet také reaktivaci nechtělo. Jak by to bylo s výměnou dotyčných karet si jistý nejsem, už kvůlit tomu, že minimálně do WinXP považuje systém jednu a tu samou kartu v různých slotech za rozdílné zařízení (v případě síťových karet je to obzvlášť nepříjemné).
Naopak jsem si téměř jistý u základní desky, protože hlavní způsob, jak Windows poznají, že jsou na určitém stroji, je BIOS. Pří upgradu desky (a procesoru, pamětí, v jednom případě i grafiky) to reaktivaci vyžadovalo, naštěstí proběhla online.
Jinak po přečtení musím s autorem souhlasit, že licencování Windows očividně přerostlo Microsoftu přes hlavu a že stránky vedoucí k licenčím podmíknám by měl předcházet nějaký hodně děsivý nápis, varující vstupující. Protože pravým důvodem, proč licenční podmínmky neznají ani zaměstnacni Microsoftu, může být to, že ten, kdo by přečetl a plně pochopil všechny licence v celé jejich obludnosti, by z toho nejspíš zcela zešílel že minimálně do WinXP považuje systém jednu a tu samou kartu v různých slotech za rozdílné zařízeníJá si zase pamatuju, jak to vždycky „instalovalo“ tiskárnu a flashdisk, když jsem to zapojil do jiného USB portu
netsh
.
Já jako fyzická osoba nemám ze zákona povinnost jakékoliv faktury, servisní protokoly atp. uchovávat. Stejně tak nemám povinnost někam cokoliv lepit.jj, v base bude tento vtip hitom
Este som o podobnom pripade (nahodna kontrola legalneho SW v domacnosti) nepocul...Nevím, jak u vás, ale v ČR tohle není ani možné.
Legálnost nabití se musí dokázat fakturou, kde bude OEM produkt(jako položka) spolu s celou sestavou a nalepený COA štítk na case.Pokud se nemýlím, tak podle českého práva nemůže být uživatel nějak nucen k nalepení COA štítku a legálnost se pak tedy posuzuje hlavně podle faktury.
Využijeme msdn k získání kontrolních součtů a názvů iso image příslušné verze windows, kterou máme zakoupenou spolu s notebookem.Ta média by minimálně u 64bit verzí měla být identická. Onehdy jsem instaloval Windows Vista Business z média pro Home Premium a šlo to bez potíží. Jinak ohledně distribuce 64 i 32bitových verzí. Třeba v balení pro upgrade na Windows 7 jsou zahrnuty obě dvě. Ale pravda, je-li řeč o dodávání médií samými výrobci, to je bez diskuze tragické
Pokud se nemýlím, tak podle českého práva nemůže být uživatel nějak nucen k nalepení COA štítku a legálnost se pak tedy posuzuje hlavně podle faktury.A neměla by spíš být prokazována vina než nevina? Však vás taky na ulici nezačne lustrovat policajt, jestli jste náhodou neukradl ty spodky, co máte na sobě a nemusíte prokazovat fakturou, že jsou skutečně vaše.
§ 2: Za dílo se považuje též počítačový program…viz Autorský zákon. Pokud jsi tedy EULU neviděl a nepřijal, tak licenci nemáš a používat ten program nemůžeš.
§ 12: Autor má právo své dílo užít v původní nebo jiným zpracované či jinak změněné podobě, samostatně nebo v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva; jiná osoba může dílo užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených tímto zákonem.
To není tak zřejmé. Firma musí mít licenci na určité druhy užití (instalace, běh), ale zrovna tak licence musí umožňovat použití různými uživateli (zaměstnanci) a zrovna tak zaměstnanec musí být (prostřednitvím firmy) příjemcem licence, která jej opravňuje k užití.
Ono se to v praxi zamluví slovy jako „vnitřní potřeba“ firmy, nedělitelnost organizace a pododobně, ale de jure tam ta ustanovení být musí. Když to totiž není uvedeno v autorském zákoně, tak to musí být v licenci. A skutečně to tam bývá.
Zcela vyhrocený případ jsou internetové kavárny, které nejenom de jure, ale i de facto software pronajímají. Kdysi kolem toho byl velký humbuk a mám dojem, že Microsoft, jak jinak, prosazoval zvláštní dodatek s majiteli kaváren.
Ne tak zřejmý případ jsou knihovny. Veřejné knihovny jsou ze zákona veřejné. Čtenář sice může projít nějakou registrací, ale pak, podle způsobu zpoplatnění, se jedná o pronájem nebo půjčování.
Jako příklad licence, kde je takový (knihovní) způsob výslovně zapovězen, je freeware firmy Adobe (Flash Player atd.). Tam se píše, že software může používat pouze předem známý a omezený počet lidí (kteří představují zaměstnance organizace).
Může, ale musíte si s Adobe sjednat zvláštní smouvu. Výrobce má již připravané šablony pro přibalování k datovým souborům nebo k distribuci přes ve vnitřní síti (ano, standardní licence zakazuje umístit program na souborový server). Lze předpokládat, že má vzorové smlouvy pro knihovny či obdobné veřejné či vzdělávací instituce.
Mimochodem to není moje konstrukce. Ptal jsem se na to Adobe, když jsem zjijstil, že (tehdy) jejich licence zakazovala provoz přes X11 terminálový server.
Trestní oznámení sice podat můžete, ale soud vám jej zamítne, protože se jedná o občansko-právní záležitost, a tu mohou napadnout jen zúčastněné strany.
Jenže tam je gumové ustanovení „ne nepatně“. Muselo by se vybrat něco velkého. Navíc horní sazba jsou dva roky, takže promlčecí lhůta je tři roky. Myslíte, že se do té doby záležitost dotane k soudu? Nehledě na to, že chudák provozovatel se vymluví, že nevěděl (protože za Flash Player nikdo neplatí), tak z toho bude nedbalost a ta v případě autorského práva není trestně odpovědná.
Navíc dělat si z přetížené policie a státního zastupitelství „bezplatnou“ vykladačku zákona mi přijde neslušné.
Celé mi to zní hodně povědomě Není ten nový notebook nějaký ThinkPad? Kamarád (hmm, slovo "přítel" je už asi beznadějně zprofanované) nedávno pořídil X201 (mimochodem jinak krásný kousek techniky) a řešil přesně totéž.
Nechápu, jak nějaký výrobce může dát 32bit systém na notebook se 4GB paměti, docela jsem na to koukal. V Linuxu budiž, PAE řeší mnoho a pro 32bit systém by se pár argumentů ještě našlo, ale 32bit Windows 7 na takovém stroji moc nepobírám.
4GB minus the address space required by addin cards and other hardware equals the MAXIMUM addressable Vista RAM.
Je to od těch výrobců pěkná sviňárna, že nedodávají instalační media k počítačům, jenž prodávají. Místo toho je disk rozkrájený na x partition a jsou na něm nainstalovány recovery programy pro obnovu systému. Toto je problém při pádu disku, nebo když chceme naladit jiný operační systém, nebo když nám výrobcem stanovené rozložení disku nevyhovuje atd. Důvodů se najde vždy hodně. Každopádně to není jen chyba výrobců. Proč MS neumožňuje stažení instalačních DVD? Warezák si je dokáže sehnat okamžitě, ale co chudák obyčejný uživatel? Na MS človíčkovi řeknou, že je to věc OEM distributora a ať si u něj instalační media objednáme (navíc určitě né zadarmo).K tomuto mám docela zajímavý příběh od jednoho příbuzného z rodiny. Windows se mu polámalo (co si budeme vykládat … při správném udržování ten systém k tomu má tendenci a je to víceméně jen otázka času). Vcelku nezkušený uživatel to vyřešil jednoduše – koupí nového PC. Já byl postaven před úkol znovu roztočení toho
No nevim, takovy bordel je vicemene nevymahatelny.No právě. Právníci nepotřebují, aby byl patent vymožen a spor tedy rychle vyřešen. Ti potřebují, aby běžel co možná nejdéle a aby jich běželo co možná nejvíc...
pokud s touto licenci nesouhlasite, tak tento produkt nepouzivejte.
Pokud s ni nesouhlasim, nejsem ji vazany a produkt pouzivat 'teoreticky muzu'.
Pokud s ni nesouhlasim, nejsem ji vazany a produkt pouzivat 'teoreticky muzu'.[citation needed] IANAL SW defaultně používat nesmíš.
Tak to je masakr.
Znamemu jsem preinstalovaval win 7 spanelske na ceske a podle helpline MS neni mozne instalaci smazat a pouzit CZ install DVD od kamarada a vyuzit licencni klic na nalepce na PC. Zmena jazyka je mozna jen u verze ultimate a nebo je treba koupit krabicovku home premium v CZ.
Toz at si huknou soudruzi ..... pouzil jsem licencni cislo opsany z bedny a vse je OK, aktivace probehla uspesne a i nainstaleni nastroje pro overeni pravosti potvrdilo ze je vse legalni.
Helpline MS = banta trotlu.
JJ presne tak. Akorat si za to jeste uctujou nejaky mince. system preinstali az PC nekdo kupuje. Pokud se kupujici nezajima tak mu prodaji spanelsky, italsky, portugalsky ...... widle.
Pouţití s technologiemi virtualizace. Místo pouţití softwaru přímo v licencovaném počítači smíte software instalovat a pouţívat v rámci pouze jediného virtuálního (nebo jinak emulovaného) hardwarového systému v licencovaném počítači. V případě pouţití ve virtuálním prostředí nemusí být obsah chráněný technologií správy digitálních práv, nástrojem BitLocker nebo jakoukoli technologií šifrování pro celé diskové jednotky zabezpečen do stejné míry jako chráněný obsah, který není ve virtuálním prostředí. Musíte dodrţovat všechny místní i mezinárodní zákony, které se na takový chráněný obsah vztahují.
Použití s technologiemi virtualizace. Software nainstalovaný v licencovaném zařízení smíte použít v rámci virtuálního (nebo jinak emulovaného) hardwarového systému. · Pokud tak učiníte, nebudete moci přehrávat obsah nebo využívat aplikace chráněné technologiemi správy digitálních, informačních nebo podnikových práv společnosti Microsoft nebo jinými službami správy práv společnosti Microsoft ani používat nástroj BitLocker. Nedoporučujeme přehrávat obsah či využívat aplikace chráněné technologiemi správy digitálních, informačních nebo podnikových práv společnosti Microsoft nebo jinými službami správy práv či používat šifrování pro celé diskové jednotky.
Takže nevím, kde berete, že to nejde.U RHELu jsem našel pasáž "licence je na počet procesorů při instalaci a později můžete rozšířit" ... takže zlatej RED HAT. Druhá věc je, kdo by hrabal do produkčního stroje.