Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
# default je: mkfs.ext4 -i 16384 /dev/neco # jak to vypadá: tune2fs -l /dev/neco |grep Inode Inode count: 655360 Inodes per group: 8192 Inode blocks per group: 512 Inode size: 256 # zdvojnásobíme počet inode takto mkfs.ext4 -i 8192 /dev/neco # jak to pak vypadá tune2fs -l /dev/neco |grep Inode Inode count: 1310720 Inodes per group: 16384 Inode blocks per group: 1024 Inode size: 256
S tím, že když se kontroluje volné místo, tak je třeba kontrolovat nejen pomocí "df -h", ale i "df -i", které právě ukáže zaplnění inode.
Zdar Maxrm -r
na složku, kde mi kvůli chybě vytvořil program miliony souborů po dvaceti slabikách („prázdné“ gzip soubory).
„Užitečná“ data bych asi spojil do tar archivu nebo něčeho podobného. Nebo ještě úplně na začátku v aplikaci nevytvářet příliš mnoho malých souborů.
docker system prune -a --volumes
a do cronu pravidelně
docker system prune -a -f
Hloupost, to by jsi vyřadil hafec super aplikací (dovecot, docker, elk, minio a další) a to jen kvůli prapodivnému argumentu.Kdy naposledy ti DB vyzrala inody? I minimalisticky sqlite3 te od tohohle problemu odstini, nehlede na pomalost prochazeni adresaru s mnohatisici inodami uvnitr. To je treba duvod proc si pisu sqlite3 patch pro mutt, aby misto maildiru byly maily ulozene v DB. Mailbox je krehky a snadno rozbitelny, to neni reseni.
Prune je zdokumentovaná věc a každý si tak může nastavit cykl promazávání jak chce. Nevidím v tom problém.To by si mel hlavne hlidat docker sam od sebe, primarne bordel vubec nedelat aby nebylo co mazat.
mkfs.ext4 -T largefile
, ale stejně to vypadá, jako kdyby mělo ext4 mnohem vyšší režii než konkurence. Nebo to jenom takhle reportuje, a konkurence to místo spotřebuje až během používání FS?
Pred lety sem to na jedne VPS resil takto, byly to statisice malych souboru (vsechny repozitare gentoo vcetne overlayu)
dd if=/dev/zero of=/virtualfs bs=1024 count=3307200
losetup /dev/loop0 /virtualfs
mkfs -t ext3 -b 1024 -N 1000000 /dev/loop0
mount -t ext3 /dev/loop0 /var/www/xxx/gentoo/portage/
a VPS zila nekolik dalsich let :)
Tiskni
Sdílej: