Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
V předchozím blogpostu jsem popisoval migraci svého notebooku na XFCE. Nyní se zaměřím na fallback mód GNOME 3. Ten sice na první pohled vypadá hrozně, ale díky klávese ALT to není zas taková hrůza. Aktivní uživatelé GNOME 3 to pravděpodobně dávno vědí, mnozí další o tom již slyšeli, ostatní se to třeba dozví až zde. GNOME 3 fallback mód si totiž, alespoň prozatím, drží většinu funkčnosti panelu klasického GNOME 2.3X.
Změna barvy, velikosti, přesun panelů a appletů, jejich přidávání, editace a mazání. O tom všem jsem si myslel, že je s novým GNOME ztraceno. Ať jsem pravým myšem klikal na jakýkoli applet na panelech fallback módu, nic se nedělo. To jsem ale netušil, že pánové z Red Hatu si s námi hrajou na kočku a myš. Nově totiž nestačí klik pravým myšem, nyní musíte nejdříve stisknout klávesu ALT, a až poté kliknout pravým tlačítkem myši.
Tedy ALT+Pravý myš.
(Omlouvám se těm, které irituje termín pravý myš.)
Na přiložených obrázcích z upgradu GNOME na notebooku mého otce je jasně vidět, že se toho ve skutečnosti moc nezměnilo. Asi nejhorší je výchozí vzhled panelu, ale ten lze bez problému změnit. Druhá věc, na kterou jsem alergický, je motiv Adwaita. Žádné jiné GTK3 motivy jsem zatím v repozitářích Debianu nenašel, a motivy stažené a nakopírované do /usr/share/themes sice systém obarví, ale na úkor ovládacích prvků. Buď chybí nějaká ta knihovna, úprava některého z konfiguráků, anebo úplně jiná maličkost. Ať tak či tak, je mi to jedno. Já to koneckonců používat nebudu a otci je vzhled naštěstí úplně ukradený. Přinejmenším ho nebude fakt, že fallback panel nevypadá tak kompaktně jako jeho předchůdce z klasického GNOME, tížit jako mě.
Tiskni
Sdílej:
Unico GTK3 engine version 1.0.1 or later
GTK2 engine Murrine 0.98.1.1 or later
GTK2 pixbuf engine or the gtk(2)-engines package
Tedy ALT+Pravý myš. (Omlouvám se těm, které irituje termín pravý myš.)Mě spíš irituje ta kombinace neintuitivnosti a uživatelské nepříjemnosti. Zatímco klasické prostřední tlačítko fungovalo k přetažení těch objektů, alt+pravé nefunguje, ale otevře speciální takto schovanou nabídku. Tudíž k přesunutí jednoho objektu je na mém notebooku s trackopointem je potřeba najet na daný objekt a stisknout alt a pravé tlačítko (pocaď OK), obojí pustit, najet myší na dotyčnou položku, kliknout, najet zpátky, chytit objekt, a pak ho teprve přesunout. Z toho by se jeden po.... Jediná výhoda je, že by to moje matka zvládla jen s velkým úsilím, a tak by si nikdy nepřeházela ikonky omylem.
budu muset přítelkyni na notebooku upgradovat
Stáhnout porno v HD?