Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
V předchozím blogpostu jsem popisoval migraci svého notebooku na XFCE. Nyní se zaměřím na fallback mód GNOME 3. Ten sice na první pohled vypadá hrozně, ale díky klávese ALT to není zas taková hrůza. Aktivní uživatelé GNOME 3 to pravděpodobně dávno vědí, mnozí další o tom již slyšeli, ostatní se to třeba dozví až zde. GNOME 3 fallback mód si totiž, alespoň prozatím, drží většinu funkčnosti panelu klasického GNOME 2.3X.
Změna barvy, velikosti, přesun panelů a appletů, jejich přidávání, editace a mazání. O tom všem jsem si myslel, že je s novým GNOME ztraceno. Ať jsem pravým myšem klikal na jakýkoli applet na panelech fallback módu, nic se nedělo. To jsem ale netušil, že pánové z Red Hatu si s námi hrajou na kočku a myš. Nově totiž nestačí klik pravým myšem, nyní musíte nejdříve stisknout klávesu ALT, a až poté kliknout pravým tlačítkem myši.
Tedy ALT+Pravý myš.
(Omlouvám se těm, které irituje termín pravý myš.)
Na přiložených obrázcích z upgradu GNOME na notebooku mého otce je jasně vidět, že se toho ve skutečnosti moc nezměnilo. Asi nejhorší je výchozí vzhled panelu, ale ten lze bez problému změnit. Druhá věc, na kterou jsem alergický, je motiv Adwaita. Žádné jiné GTK3 motivy jsem zatím v repozitářích Debianu nenašel, a motivy stažené a nakopírované do /usr/share/themes sice systém obarví, ale na úkor ovládacích prvků. Buď chybí nějaká ta knihovna, úprava některého z konfiguráků, anebo úplně jiná maličkost. Ať tak či tak, je mi to jedno. Já to koneckonců používat nebudu a otci je vzhled naštěstí úplně ukradený. Přinejmenším ho nebude fakt, že fallback panel nevypadá tak kompaktně jako jeho předchůdce z klasického GNOME, tížit jako mě.
Tiskni
Sdílej:
Unico GTK3 engine version 1.0.1 or later
GTK2 engine Murrine 0.98.1.1 or later
GTK2 pixbuf engine or the gtk(2)-engines package
Tedy ALT+Pravý myš. (Omlouvám se těm, které irituje termín pravý myš.)Mě spíš irituje ta kombinace neintuitivnosti a uživatelské nepříjemnosti. Zatímco klasické prostřední tlačítko fungovalo k přetažení těch objektů, alt+pravé nefunguje, ale otevře speciální takto schovanou nabídku. Tudíž k přesunutí jednoho objektu je na mém notebooku s trackopointem je potřeba najet na daný objekt a stisknout alt a pravé tlačítko (pocaď OK), obojí pustit, najet myší na dotyčnou položku, kliknout, najet zpátky, chytit objekt, a pak ho teprve přesunout. Z toho by se jeden po.... Jediná výhoda je, že by to moje matka zvládla jen s velkým úsilím, a tak by si nikdy nepřeházela ikonky omylem.
budu muset přítelkyni na notebooku upgradovat
Stáhnout porno v HD?