Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před nějakým časem jsem hledal způsob, jak do Grubu 2 přidat vlastní menuentry vedoucí na systém, který se mi při standardním update-grub nenačetl. Zprvu jsem našel stížnosti na nepraktičnost Grubu 2 a nemožnost jeho manuálního nastavení, a přeci jsem později našel jednoduchý postup jak na to.
Soubor, který umožňuje ruční přidání menuentry se "schovává" v /etc/grub.d/ a nese název 40_custom. Abyste ho mohli úspěšně editovat potřebujete samozřejmě rootovská oprávnění.
menuentry "Mandriva Linux" { insmod ext2 linux (hd0,3)/boot/vmlinuz root=/dev/sda3 initrd (hd0,3)/boot/initrd.img }
Důležité je odkázat zavaděč na správný disk a správný oddíl. To se provádí pomocí parametrů
(hdX,Y)X je číslo disku a Y číslo oddílu na daném disku. Číslování disků začíná od nuly, takže hd0 pro první disk(neboli sda), hd1 pro druhý disk(neboli sdb) a tak dále. Číslo oddílu je totožné. Jednička pro sd_1, dvojka pro sd_2, trojka pro sd_3 a tak podobně. V mém případě tedy Grub odkazuje na třetí oddíl(sda3) prvního disku(sda). Nezapomeňte obdobně nastavit i parametr root.
U některých systémů je potřeba odkázat i na konkrétní jádro. Tak je tomu např u Debianu. Menuentry pro něj tedy vypadá následovně:
menuentry "debian squeeze" { insmod ext2 linux (hd0,1)/boot/vmlinuz-2.6.32-5-amd64 root=/dev/sda1 initrd (hd0,1)/boot/initrd.img-2.6.32-5-amd64 }
Pokud si při instalování druhého systému nechcete přemazat původní zavaděč, můžete ten nový instalovat na diskový oddíl. Do původního zavaděče poté jen přidáte menuentry odkazující na tento druhý zavaděč. Taková záznam bude vypadat například takto:
menuentry "Grub1" { set root=(hd0,3) chainloader +1 }Po uložení editovaného souboru nezapomeňte spustit update-grub. Nové záznamy se v jeho výpisu sice neobjeví, ale po restartu již budou v seznamu položek Grubu zobrazeny.
Tiskni
Sdílej:
Podle mě je update-grub zbytečně komplikovaný pro běžnou konfiguraci.Běžná konfigurace je podle mě ta, kdy uživatel do grub.cfg ani jiného souvisejícího souboru nezasahuje a vše se detekuje samo. To o čem píšeš ty je ultra custom nastavení pro pár jedinců, kteří si chtějí GRUB2 vyladit sami. Ale jinak ok.
Jedinou výhodu update-grub vidím v tom, že se to možná o trochu lépe strojově zpracovává.No oproti vloženým automatickým volbám rozhodně.
Zprvu jsem našel stížnosti na nepraktičnost Grubu 2 a nemožnost jeho manuálního nastavení, a přeci jsem později našel jednoduchý postup jak na to.Ony to jsou totiž zase jako vždy stížnosti od lidí, kteřé se pouze nejsou ochotni naučit něco nového (a to ani když to přináší důležitou funkcionalitu jako RAID a LVM).
a) RAID(1) fungoval už na starém GRUBuTo nic nemění na faktu, že RAID obecně nefungoval.
b) nemám nic proti tomu učit se něco nového, ale vynálezy, které samy nějak dělají něco, mě prostě štvou a v systému je nechci. Nehledě na to, že půlkilometrový (vygenerovaný) konfigurační soubor na něco, na co stačí 20 řádek, se mi nelíbí už z principu, protože je tam spousta nadbytečnejch hovadin.Jediné, co se od GRUB1 ke GRUB2 změnilo, je že se sjednotilo generování konfigu napříč distribucemi. Tak inteligentní člověk jako ty ale jistě zvládne přenést přes srdce to že jiní můžou využít toho sjednoceného generování a sám používat GRUB2 úplně stejně jako GRUB1.
To nic nemění na faktu, že RAID obecně nefungoval.OK, uznávám, nicméně nic jiného než RAID1 nepotřebuju, takže v tomhle mi nový GRUB nepřináší nic nového.
Tak inteligentní člověk jako ty ale jistě zvládne přenést přes srdce to že jiní můžou využít toho sjednoceného generováníVe chvíli, kdy tu podivnost nemusím používat, ji přes srdce přenesu snadno.
No, pak jeste NTFS, GPT. Mozna jeste tak rok a az budes chtit mit partition vetsi nez 2TB, tak zjistis, ze s GRUB1 si nevystacis. Uz lenny instaloval grub2, kdyz chtel clovek pracovat s diskem vetsim nez 2TB (ten limit nevim presne, ja delal 8TB oddil a lenny nahodil grub2 pro praci s GPT).To nic nemění na faktu, že RAID obecně nefungoval.OK, uznávám, nicméně nic jiného než RAID1 nepotřebuju, takže v tomhle mi nový GRUB nepřináší nic nového.
A co ti brani dat to /etc/grub.d/00-aaa radkuTak inteligentní člověk jako ty ale jistě zvládne přenést přes srdce to že jiní můžou využít toho sjednoceného generováníVe chvíli, kdy tu podivnost nemusím používat, ji přes srdce přenesu snadno.
cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/grub.cfg
? Ano, musis se to naucit.
Nicméně když budu mluvit za sebe, tak nový GRUB nepřinesl žádné nové vlastnosti (RAID1 fungoval už předtím) a naopak přinesl práci navíc - instalátor mi po dokončení instalace suše oznámil, že mi na disku chybí BIOS boot partition, že ji pro boot z RAIDu (1) potřebuje a že ten GRUB nemá kam dát.No, grub1 nainstalovat stage1 do MBR, pak stage1.5 do tech bloku mezi MBR a zacatkem prvni partition. Stage1.5 (ovladac FS) pak vyhledal na FS stage2. Druha moznost byla stage2 pomoci dd nacpat primo na zacatek floppy (ale to jsem delal tusim jenom jednou a jenom s floppy). grub2 vytvori z nekolika zakladnich souboru (kernel.img a potrebnych modulu) core.img. Potom nainstaluje boot.img do MBR a core.img do te oblasti mezi MBR a prvni partition. Funguje to teda hodne stejne jako grub1. Cili, jak jsi udelal RAID1? Pres celej dev (/dev/sda+/dev/sdb) nebo na oddilech (/dev/sda1+/dev/sdb1)? V pripade /dev/sda by se ti tam nemohl vejit ani grub1, grub2 te na to aspon upozorni. Ano, taky mi vic vyhovuje
setup (hd0)
, ale kdyz clovek uz zjisti, jak nahrat grub kamkoliv (grub-install --root-directory=/mnt/disk /dev/sda
), tak je to v pohode. Pak si muzes konfiguraci nechat vygenerovat, nebo ten generator proste exitnes v 00-aaa a nakopirujes si do grub.cfg vlastni veci. Kdo chce ale generovat, tak muze generovat. V GRUB1 mel debian vlastni templatovaci system, ale /etc/grub.d je lepsi reseni, dava ti vetsi svobodu/volnost, muzes se rozhodnout, co budes pouzivat a v bude to tak fungovat na vsech distrech, v tom ma pavlix pravdu.
Mozna jeste tak rok a az budes chtit mit partition vetsi nez 2TB2TB na / a /boot? Tak to bude za hodně dlouho.
A co ti brani dat to /etc/grub.d/00-aaa radku cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/grub.cfg?Nic, ale nemám důvod. Dávám do grub-mkconfig řádku exit 0
Cili, jak jsi udelal RAID1? Pres celej dev (/dev/sda+/dev/sdb) nebo na oddilech (/dev/sda1+/dev/sdb1)?Na oddílech.
ale /etc/grub.d je lepsi reseni, dava ti vetsi svobodu/volnostGRUB2 je přesložitělé řešení...
GRUB2 je přesložitělé řešení...Asi tak složité jako GRUB1.
set timeout=1 set default="0" set menu_color_normal=light-blue/black set menu_color_highlight=light-cyan/blue terminal_input console terminal_output gfxterm insmod part_msdos menuentry 'Arch Linux' --class archlinux { insmod ext2 set root='(hd0,msdos1)' echo 'Loading Linux vmlinuz26 ...' linux /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-uuid/a0323c48-bcf9-4e6a-903f-a802a575188e ro quiet echo 'Loading initial ramdisk ...' initrd /boot/kernel26.img } menuentry 'Arch Linux Fallback' --class archlinux { insmod ext2 set root='(hd0,msdos1)' linux /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-uuid/a0323c48-bcf9-4e6a-903f-a802a575188e ro initrd /boot/kernel26-fallback.img }
OK, uznávám, nicméně nic jiného než RAID1 nepotřebuju, takže v tomhle mi nový GRUB nepřináší nic nového.Já si zase nepamatuju, kdy jsem RAID1 naposledy použil.
instalátor mi po dokončení instalace suše oznámil, že mi na disku chybí BIOS boot partitionHmm, tak to už bych mohl nadávat úplně na cokoliv, na co si vzpomenu v souvislosti s tím, že mi někdy někde něco vyhodilo chybu. Zvláště pak GRUB1, který mi házel chybu daleko častěji než GRUB2. Někdy si o osobních pocitech povídám rád, ale v souvislosti s hodnocením verzí GRUBu mi přijde, že jsou dojmy dost k ničemu.
a nebo pouzit /boot/grub/cunstom.conf