Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno jsme tu měli iniciativu "sešívaného" Jiřího Eischmana, který nás vyzval k podání zpětné vazby k současnému stavu linuxového desktopu, respektive GNOME Desktopu.
Před nějakým časem jsem hledal způsob, jak do Grubu 2 přidat vlastní menuentry vedoucí na systém, který se mi při standardním update-grub nenačetl. Zprvu jsem našel stížnosti na nepraktičnost Grubu 2 a nemožnost jeho manuálního nastavení, a přeci jsem později našel jednoduchý postup jak na to.
Jelikož jsem se při mém předchozím zápisku stal obětí zvyků z Opery, předsudků proti Mozille a neznalosti nových kontrolních prvků Firefoxu 4.0, rozhodl jsem se o druhý pokus o blog o "doutnající" lišce. Vzhledem k tomu, že za těch pár dnů už jsem se s novým Firefoxem trochu seznámil, je na čase si u vás i mně samotného vyžehlit ten předešlý zápisek. Foxa stále rád nemám, ale když pomlouvat, aspoň objektivně.
Opět jsem dal na reklamu a opět se mi to vymstilo. Tolikrát jsem za ty ROKY vývoje četl a slyšel o zajímavých novinkách Firefoxu/Iceweaselu 4.0, že jsem se při pročítání webupd8.org rozhodl si ho nainstalovat.