Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »1. Jsem uživatelem mojeID, neb jsem byl donucen mojí obcí. Pokud jsem se nepřihlásil přes mojeID, neměl jsem přístup k mnoha interním informacím
2. Problém v úspěchu je - ve správné době, na správném místě. Jak to ale zjistit?
3. V historii známe plno případů, že někdo byl první a neuspěl, neb se nenaplnilo 2. Proto se státy hádají, kdo vymyslel první parní stroj, první TV, ... Zpravidla první přišli o něco dřív a historie na ně chce zapomenout.
V tomto případě ani nejde o utajení (krypto).
V uvedeném případě jde spíše o ověření pravosti.
Například zákony jsou veřejné. Všichni je mohou shlédnout. Potřebuji však (na internetu) ověřit pravost, zda nejde o upravený podvrh.
nejde o utajení (krypto)Asymetrická kryptografie není ani tak moc o utajení, to se zrovna umělo docela dobře i bez ní.
(proč vůbec posílat dopisy kvůli dalšímu online účtu, tuplem u tak zbytečné služby ???)Jde o ochranu před Sybil attack. Fyzické adresy, na kterých dokážeš převzít dopis, jsou relativně drahé.
Pokud služba nehodlá principy mojeID/openID dodržovat, proč by s ní mělo CZ.NIC spolupracovat?Je možné, že s nimi CZ.NIC nespolupracuje. OpenID přece můžeš použít kdekoli a u poskytovatel identity to (většinou automaticky) ackne. Nebo by měli udržovat blacklist/whitelist?
Každý si může provozovat svou instanci.Jo jo. Škoda, že na provoz instance potřebuješ vlastní a důvěryhodný server (služba, ke které se přihlašuješ, se tam musí aktivně připojit a komunikovat s tím). Autentizace veřejným klíčem, jak ji má třeba SSH, je v tomto lepší, protože si to vyřídí přímo klient v jednom spojení. Důvěryhodný server nemám, jenom VPS, které moc nevěřím (poskytovatel tam může koukat).
Proč vůbec mojeID existuje....?
Je to typický tunel NICu. MojeID a další spousta sraček existuje jenom proto, aby NIC mohl odrbávat lidi na vysokých poplatcích za doménu a přitom si hrát na to, že ty peníze používá „užitečně“...
To ale nijak neospravedlnujeTo nic ospravedlňovat ani nemá.
z poplatku za prodej narodni (nikoliv soukrome) domeny financovat nejake soukrome a udajne komusi uzitecne projekty.Ano, lepší by bylo těmi penězi zatopit v sídle CZ.NIC a nebo doménu ve prospěch spekulací zlevnit.
a podpořit něco smysluplnýho
Řekl bych, že problém bude právě v tomhle. Co je smysluplné?
Tiskni
Sdílej: