Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
WD Elements Desktop 10TB u zeleného uřvaného chrchla stojí 6500Kč a obsahuje v sobě WD „white“ což je podle lidí, co to zkoumali, z HW i firmware hlediska až na nepodstatnou drobnost identický disk jako WD Red. Co jiného by tam také dali, WD Red je v zásadě nejlowendovější disk který v současnosti WD pro OEM trh vyrábí. WD Green už dlouho není a WD Blue už jen „dojíždí“ v nízkých kapacitách a je nahrazován WD Blue SSD. 10TB WD Red stojí 9000Kč.
Proč je disk + krabička + napáječ + kabely + USB–SATA elektronika o 2500Kč levnější než samotný disk? Není to žádná anomálie u chrchla, u Mironetu je třeba rozdíl ještě větší (6135 - 9008). Je to asi stejný princip proč je kofola v kegu (jen obsah) v přepoču na litr dvojnásobně dražší než kofola v 2,5l petce. Protože může. Mikroeknomické úvahy přenechme jedincům, kteří tuto pavědu študovali. Raději popíšu jak to zneužít
Ano a modří už vědí. Je třeba disk z krabičky vyrabovat -> nasadit tam, kde zrovna potřebujete -> profit. WD Elements Desktop se k tomu účelu hodí náramně, protože se dá nedestruktivně a velmi snadno rozebrat. Popisovat to tady nebudu, na TyTrubko.com je návodů habakuk. Než tak učiníte je vhodné disk zběžně vyzkoušet. Kamarád, který pracuje pro velký eshop, mi říkal, že se to velmi zlepšilo a nové disky příliš často neumírají. Zřejmě je výrobci lépe testují. Dříve to problém byl, počáteční část vanovité křivky úmrtnosti disků nebyla dostatečně odfiltrována. Takže asi stačí pustit nějaký benchmark (případně jeho seek část) a pokud to projde, tak bych to dál neřešil. Přes ten USB bazmek se k SMART hodnotám nedostanete, takže by to stejně bylo k ničemu.
Poznámka stranou. WD Elements Desktop je pro shucking fajn ale paradoxně pro původní účel bych tu věc nepoužil. Elektronika provádí nad daty posílanými na disk nějaká kouzla (asi je XORuje nebo tak něco, nezkoumal jsem to). Nevím, proč to dělá. Pro zákazníka je jediný důsledek takový, že když odejde USB elektronika tak se nedají data z disku po vytažení z krabičky přečíst. Musíte si sehnat stejnou krabici a disk přečíst v ní. Dalším důvodem je už výše zmíněná nemožnost rozpoznat blížící se katastrofu protože se nedostanete ke SMART hodnotám.
Teď ten detail zmiňovaný v prvním odstavci. Disk se nespustí, pokud detekuje na pinu číslo 3 napájecího SATA konektoru napětí 3,3V. Často to není problém, řada zdrojů ten pin nemá zapojený. Třeba v Synology NASech žádný problém není. Případně se to dá vyřešit přelepením toho pinu na disku proužkem izolepy. Nebo použitím MOLEX->SATA průchodky (molex nemá 3,3V tak ho nemůže průchodka na ten pin logicky dát).
A to je vše. Byl jsem překvapen, že ani IT znalí lidé tento postup nepoužívají ani neznají. Tak snad se tyto poznámky někomu budou hodit.
Disclaimer: tímto postupem příjdete teoreticky o záruku. Teoreticky protože s trochou šikovností to naskládáte zpět a vyreklamujete. Nechám na vás, zda vám to svědomí dovolí. Prakticky vzato je jistě pravděpodobnost selhání v nějaké NASce nižší než v té krabičce, kterou někdo nosí, padá, za provozu s ní hýbe atd. Já toto morální dilema zatím řešit nemusel. Mechanický disk mi v záruce zatím nikdy nechcípnul. Vždycky si svině počká na dobu nejméně vhodnou a zásadně po záruce.
Tiskni
Sdílej:
Je to asi stejný princip proč je kofola v kegu (jen obsah) v přepoču na litr dvojnásobně dražší než kofola v 2,5l petce.Není to tím, že na tom je ve skutečnosti drahá doprava a balení a ne ta oslazená voda?
Přes ten USB bazmek se k SMART hodnotám nedostanete, takže by to stejně bylo k ničemu.LOL fakt? tak to je smutné
Přes ten USB bazmek se k SMART hodnotám nedostanete, takže by to stejně bylo k ničemu.Aj si to skusal, alebo len prehlasil ? ... Takmer vsetky nove ata/sata bridge na USB obsahuju extension na "pass-through" pre smart data a/alebo dalsie ATA/SATA prikazy. Takze s diskom sa da uplne normalne komunikovat a nastavovat. Tool komunikujuci s diskom akurat musi vybrat spravny extension, co je asi jediny kamen urazu. Linuxovy smartmontools (
smartctl
) si poradi s takmer vsetkymi usb diskami, akurat mu obcas treba pomoct s vyberom "protokolu". Zo skusenosti viem, ze vyrobcovia pouzivaju len par usb prevodnikov, akurat si ich podla seba branduju. Preto napr. smartctl
nema vzdy up2date databazu usb id. Staci mu doplnit -d sat
a 90% prevodnikov zrazu vie citat SMART data ... ked nie, tak poskusat usbcypress
, usbjmicron
, usbsunplus
, atd ... a jeden z nich sa urcite chyti.Narazil jsem na tenhle článek s ročním zpoždením..ale nevadí Koupil jsem 4 TB verzi tohohle disku před rokem v akci na německém Amazonu, rozebral a vložil do PC. Starý disk jsem naopak strčil co toho boxu a používám jako externí. V mém případě USB2SATA adaptér nedělá žádnou magii alias xorování, funguje jako normální USB-SATA adaptér. SMART data jsou přes něj taky normálně přístupná.
Disk uvnitř je SMR.
Nic s 3V větví napájení jsem taky řešit nemusel - disk funguje v PC bez jakýchkoliv modifikací.