Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Jo, to byly casy. furt ji mam ve skrini, uz se tesim az s ni za par desitek let budu strasit vnoucata
A slape jako hodinky, takový Half Life nebo Tomb Raider trojka...
)
.
Zkusím vyfotit svoje "poklady". Např. MFM řadič do 8-bit ISA slotu, nebo teletextovou kartu české výroby :o)
A taky SCSI radic do VL-BUSu mám :o)
Disk mám taky ... z nějakýho Siemensího XTčka. Rád bych dal to XTčko dohromady, ale potřeboval bych kabely na propojení toho disku z řadičem a ty bohužel nemám :o(
A jedno Voodoo1 mam dokonce i v pocitaci, jako pomocnou grafickou kartu - narozdil od vetsiny PCI grafik funguje bez problemu zaroven s grafikou v AGP slotu. Musel jsem mu pridelat pasivni chladic z box chladice na P3, protoze silene hralo (a to jsem ho jeste pdotaktoval z 50 na 30MHz), ale jinak chodi v pohode. A diky VGA pass-through muzu prepinat mezi sekundarnim vystupem primarni grafiky a vystupem sekundarni grafiky.
BTW: Onemi grafikami, co to zvladaji i jako sekundarni, jsou Matroxy, reps. G4x0 a novejsi. G450 sice mam (dokonce dve), ale bouhzel jen AGP
Polk !
, ne ze bych ji nak aktivne vyuzival, ale je normalne vrazena v kompu a obcas ji pouzivam na testovani. A opravdu svyho casu to byla dost dobra vec, i takovej Quake 3 v dobe tech levnackejch Riva M64 mi na tom chodil lip a i trochu lip vypadal (alespon pokud ty Rive clovek nenalozil, ale pak to na ni zase bylo kvuli bidnymu FPS nehratelny).
.
Provozoval nekdo z vas taky tokenringovou sit?
Tiskni
Sdílej: