Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Sem patří červí díra spojující obě tato místa. V tomto případě jsou spokojení uživatelé ta nejhorší možná varianta.
- bez problémů s kodeky (až na obvyklý Totem, který nezvládne DVD video disky, ale na ty i ve windows používám vlc, už jsem si na to zvykl)
- zprovoznění geforcky vč 3D akcelerace uzavřeným driverem je naprosto primitivní. pár klinutí myší a hotovo, systém nezlobí, rovnou naběhne desktop se základními 3D kravinkami (překvapivě jsem si na to zvykl).
- zprovoznění skeneru: primitivní instalace dvou deb balíčků, otázka minuty. paráda.
start i vypnutí systému, to je RYCHLOST! mám přímé srovnání s čerstvě instalovanou vistou ultimate, to je v tomto ohledu proti ubuntu plíseň.V tom případě doporučuji (i třeba jen vyzkoušet) nejnovější Fedoru a gnome-udělátko-pro-systémové-služby. To je teprve fičák. Pomalu ale jistě už mi začíná rýt do svědomí ta část kde se inicializuje jádro.
včetně zkušeního HD multiplexu, ale H264 Mascom samozřejmě neumíJak umí h.264 nové ubuntu na tvém stroji? Když omezíš systém na jedno jádro, dokáže přehrát nějaké to 1080p bez cukání při současném browsení, scrollování v OOo Calcu a podobných na první pohled neškodných činnostech?
9.04 jsem instaloval doma na trochu starší počítač (2,66 GHz Celerová zelenina, 1GB Ram, GeForce 4MX) a instalace byla opravdu bez problémů. Následovala aktualizace balíčků, po které všem ostatním uživatelům přestal startovat gnome-settings-daemon a tudíž použití gnome, nebo jakékoliv gnome aplikace, bylo skoro nemožné. Po nějakém tom googlování jsem zjistil že je potřeba smazat nějaký soubor, který byl součástí aktualizací. WTF! Normální user by byl v kytkách a ladným kopancem by posílal nové ubuntu do odpadkáče i s celými těmi linuxy a internety dohromady....
Samozřejmě nechci nějak moc rýpat, vím že se to může stát. Chci jenom říct, že jsem v podstatě spokojený a pochvaluji si jak už je ten linux přítulnej a použitelnej a pro všechny a pak mě překvapí nějaká taková blbost, která působí jako studená sprcha
Ale jinak je to fajn verze, funguje dobře a všechno je jak potřebuji. Takže zatím relativní spokojenost, přeji příjemnou zábavu s nabušeným dělem!
... jsem zjistil že je potřeba smazat nějaký soubor, který byl součástí aktualizací. WTF...
Já jsem nic potřeboval mazat.
Ubuntu 9.04 mi ale provádí paseku (předchozí 8mička ne) u založeného druhého účtu. Po nějaké době po přihlášení v druhém účtu se mi okénka otevírají nějak smrsknutě jen napůl v horní polovině (maximalizace okna nepomůže). Je nutné je myší natahovat. Postupně jsem zakládal i jiné účty, ty předchozí mazal a chyba je stále stejnou u druhotných účtů. V prvním původním účtu z instalace se neprojevuje.
A mne sa na openSUSE páči to, že je v ňom normálne nepreplácané a stabilné KDE4.
Já měl:
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu jaunty main
Ze shipitu před několika týdny dorazila 64bitová 9.04, teprve až tento víkend jsem se k ní pořádně dostal. A vzal jsem to pěkně od podlahy, systém jsem nahodil na Nehalemu s GeForce GTX 260-216 (díky za ní Igore) a další veteší. Zkrátka na megadělu poslední generace. V podstatě se sešly dvě mouchy jednou ranou, výsledkem je nejen ukojení mé touhy si osahat nejnovější verzi Ubuntu, ale také mít podhoubí pro nějaké další články (zatím pšššššt, Robert ještě spí .
Zkrátka a dobře, Ubuntu mě s každou další verzí stále více a více sere. Multimediální klávesy na klávesnici nefungují, nenarazil jsem na nic, co bych nemusel řešit nějakým postupem jednodušším než psaním 800 slov do terminálu. Tohle je podle mě ta správná cesta pro desktopový linux. Na moderním PC hned zaznamenáte, že systém je pomalý - může za to titiž defaultně aktivované škálování procesoru i na desktopu, kde to potřeba není (oukej, firefox se spouští chválihodných 6 minut, ale vzhledem k tomu, že jej spouštím pouze 20x za denně, tak mě to fakt neštve). to mi připomíná: start i vypnutí systému, to je RYCHLOST! 10s se ukazuje zbytečná nabídka grubu, pak se začne inicializovat jádro, problikne několikrát obrazovka, nahodí se usplash, 15s ukazuje stav bootu, pak černá obrazovka a čeká se dalších 15s na start login manageru a pak ještě dalších 15s než nastartuje gnome s kýblem zbytečnejch appletů. Když to srovnám s čerstvě nainstalovanými Wokny 7, které jsou za 20s připraveny k použití, je Ubuntu propadák.
PS: nemáte někdo zájem o knižní Mandrake Linux 10 a Používáme Mandrakelinux 10.1 (2xKniha bez disků)? Daruji za přesdržku.
Nevím co máš za HW. V mnoha věcech máš pravdu. ... ALE ... Já mám doma 4 roky starý komp a oproti MS-Vistám nepoznám, že by Ubu_9 byla nějak pomalejší. WiFi bez problémů. Bezokrajový tisk je problémový i na moderních tiskárnách u nás v práci pod MS-Windows (Kyocery, OKIny + nějaké HP laserovky).
Pokud není Internet, tak máš pravdu, ale totéž asi bude platit pro jiné OS (Apple či MS). Hold - potom placený soft, nebo placené služby. FullHD - hmmm, kdo ho dnes má? Jistě pomalu, pomaloučku se rozšiřuje (někde jsem nedávno četl, že i v U.S. ho má tak maximálně 10 pro-cent userů).
Hold - potom placený soft, nebo placené služby.Holduješ placenému softu a placeným službám?
Wifi bez problému není. V minulé verzi byl na LiveCD proprietární broadcom driver či co a wifi fungovala hned. Teď to zmršili a ten driver tam není a musí se stáhnout. Ale jak, když tam nejde net ...A nebo kdyby Jardík nebyl tak velký Jarda, tak by si určitě přečetl něco o tom, že k otevřeným ovladačům k Broadcomu je potřeba firmware a že díky nějakým licenčním podmínkám nebo bůh ví čemu ho nemůžou distribuovat ani na CD ani v repositářích a že pokud chce Jardík funkční Wi-Finu, tak si ten firmware musí kdekoliv(na černo) splašit a nainstalovat otevřeným a volně šiřitelným nástrojem
b43-fwcutter
. Stěžuj si jinde.
Windows 7 je v GUI mnohem svižnější, než ubuntu. Ubuntu totiž myslí za vás a nastaví vám škálování frekvence i když ho nechcete a nejde to normálním způsobem vypnout. Když to dáte na maximum, po restartu je to zase zpět. Nenašel jsem nikde nastavení frekvence zvlášť pro NB když je zapojen do sítě a odpojen. Škáluje to frekvenci, ale né napětí, takže je to k ničemu a úspora nikde, akorát to zdržuje.A to víš a nebo si to myslíš?
nemám fullHD, ale mám "půlHD" (720p) zobrazovadlo a ubuntu a ostatní distra si tam směle pouští 480p a vůbec je to neštve. Teda vlastně tam ještě jednou za uherák umí pouštět 1080i, takže je to všechno totálně rozpláclý, nabídne to podle nálady.Co to?
A nebo kdyby Jardík nebyl tak velký Jarda, tak by si určitě přečetl něco o tom, že k otevřeným ovladačům k Broadcomu je potřeba firmware a že díky nějakým licenčním podmínkám nebo bůh ví čemu ho nemůžou distribuovat ani na CD ani v repositářích a že pokud chce Jardík funkční Wi-Finu, tak si ten firmware musí kdekoliv(na černo) splašit a nainstalovat otevřeným a volně šiřitelným nástrojem b43-fwcutter. Stěžuj si jinde.A proč to v předchozí verzi na CD bylo a fungovalo to? To si najednou někdo vzpomněl, že to tam být nesmí? Ono možné, kdyby se zeptali broadcomu, tak by to šlo. Windows 7 to má taky na DVD a nikoho to nevadí, nevím, proč by to nemohlo být na CD v Ubuntu. Ale vlastně jo, ten GPL fašismus za to může ...
Windows 7 je v GUI mnohem svižnější, než ubuntu. Ubuntu totiž myslí za vás a nastaví vám škálování frekvence i když ho nechcete a nejde to normálním způsobem vypnout. Když to dáte na maximum, po restartu je to zase zpět. Nenašel jsem nikde nastavení frekvence zvlášť pro NB když je zapojen do sítě a odpojen. Škáluje to frekvenci, ale né napětí, takže je to k ničemu a úspora nikde, akorát to zdržuje.C-states ti určitě fungují, že?
Ještě k mému: WiFi bez problémů. Mám Edimax EW-7128G, Broadcom Corporation NetXtreme BCM5788 - dle výpisu.