Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Ahoj,,
je tady někdo z okolí Hradce Králové, kdo by pomohl s instalací ArchLinuxu na notebook HP Compaq 6910p ?
Potřeboval bych pár osobních rad/informací o této distribuci.
Tiskni
Sdílej:
Zkuste rozšířit blog a zeptat se přímo tady.... určitě se odpověď najde, Archistů je tu dost.
...a i moje blizky okoli uz to postihlo a desktopy vymenili za notebooky na splatky)...
WTF? Se zbláznili či co? Chápu, že my (OK, rodiče a já, navíc já jsem zvláštní případ) doma taky máme spousty laptopů, ale to je kvůli přenášení (do práce/školy a tak).
No to sem vyplodil peknej slepenec textu, dokonce je to snad i vsechno v jedny vete!
...navic se da krasne upgradovat.
O tom by se šlo hádat. Jak před lety psal Ivo Lukačovič, laptopy mají vše potřebné v sobě --- máš v desktopu od výroby Wi-Fi, Bluetooth, čtečku,...? Když něco chybí, máš PCMCIA, USB, FW, dokovací stanici a UltraBay nebo něco podobného. Navíc je to celé kompaktní. Vyměnit si disk nebo paměť také není problém. A dokonce máš integrovaný záložní zdroj!
A mas pravdu, v desktopu nemam ani wi-fi ani bluetooth, ale jeste sem to nikdy nepotreboval a az budu, koupim si na to za nekolik malo stokorun modul do usb a bude to vyreseny.
Je to pokazdy na dukladnejsi uvazeni, jestli zrovna pro me by byl notebook to pravy nebo spis vyhozeny penize. No na doma ho nevyuziju urcite a do skoly uz chodit nebudu nez na nakej slusnejsi nasetrim a kdybych ho nekdy potreboval v praci (to je zatim jeste daleko), nepochybuju ze by mi zapujcili sluzebni.No to sice jo, ale cpu nebo zakladovku si tam nevymenis.
To snad ani není třeba, pokud se to nerozbije (pak si to normální člověk nebude dělat ani v desktopu) --- dodnes (rok 2009!) jsem spokojen s CPU Intel Pentium M "Dothan". Ale obé jsem si už měnil. ^_^
Je to pokazdy na dukladnejsi uvazeni, jestli zrovna pro me by byl notebook to pravy nebo spis vyhozeny penize.
Pravda.
Ja to naprosto chapu. Pri dnesnich cenach zeleza je naprosto zbytecny kupovat velky PC. Absolutni vetsina lidi vubec nevyuzije ten rozdil ve vykonu NB - PC, je to celkově skladnější, elegantnější, má to míň drátů a když je nutné, dá se to vycvaknout z dokiny a vyrazit na cesty.
Dnes bych klasický PC kupoval jen pro speciální využití - hi-end hry, podpora více (> 2) monitorů apod.
Jo a zapomnel jsem na nejvetsi vyhodu NB - divani se na filmy v posteli
Kdyz se muj uz hodne prehriva, tak vetrak zacne tak hucet, ze se u toho spat neda . Ale minuly mesic se mi, po dvou letech pouzivani, ten vetrak zadrel. Nastesti jsem nespal a hned ho vypnul, ale smradu bylo i tak dost. Myslel jsem, ze je po nem (plast se jeste neskvaril, ale smrdelo to a palilo fest). Nastesti po vymene vetraku jede zase jako namydleny.
P.S. Neverili byste, kolik dlouhych blond vlasu od pritelkyne se stihne za ty dva roky namotat na vetrak, nez se to cely zadre .
No mozna mel. Vzhledem k tomu, ze mam zaheslovany BIOS, tak nevim, jak je to tam nastavene. Ale nechtel jsem cekat a zkouset, co to bude delat ;)
Kdybych takovouhle reakci viděl před deseti lety, trochu bych se divil. Dnes žasnu a nevěřícně kroutím hlavou.
Notebook má dnes spousta lidí. Ve škole neznám nikoho, kdo by ho neměl. Zato znám hned několik archistů, kteří mají (pouze) notebook.
Zpět k tématu: Proč by neměly fungovat základní funkce jako ACPI? To nejsou zbytečnosti, ani na notebooku, ani na desktopu. Používám samozřejmě ACPI, bez kterého žádný dnešní počítač de facto pořádně nefunguje, uspávání (na disk i do paměti) i automatickou změnu frekvence procesoru. Tohle všechno je už víc než 5 let naprostá samozřejmost.
Možná by stálo za to udělat anketu mezi archisty, kteří mají notebok, a zeptat se jich, zda jim tam všechno funguje. Mně ano.
Tvůj komentář působí dojmem, že snad v ArchLinuxu něco podstatného chybí či nefunguje nebo že jde o jakési méněcenné desktop-only distro. Tak to určitě není, protože desktopy jsou vymírající druh a omezit se na ně by byla pro distro sebevražda. Dnešní notebook není nijak zásadně nekompatibilní s desktopem. Pouze je přenosný a má vestavěnou UPS a lépe vyladěnou implementaci ACPI.
Rád bych to viděl od člověka, který má nějaký ten pátek zkušenosti s touto distribucí.
Samotná instalace samozřejmě problém není.
Ano, tento dotaz patří do poradny - omlouvám se za nevhodné/chybné umístění.
Notebook mam, Archlinux taky, zkušenosti by nějaké taky byli, ale z HK nejsem ...
Mám, ale přijde mi ten Arch značně nestabilní, tak nevím.
Je to nejrychlejší distro, co jsem kdy viděl, konfigurace je přehledná, ale přijde mi to, že moc STABLE ten arch není