Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj,,
je tady někdo z okolí Hradce Králové, kdo by pomohl s instalací ArchLinuxu na notebook HP Compaq 6910p ?
Potřeboval bych pár osobních rad/informací o této distribuci.
Tiskni
Sdílej:
Zkuste rozšířit blog a zeptat se přímo tady.... určitě se odpověď najde, Archistů je tu dost.
...a i moje blizky okoli uz to postihlo a desktopy vymenili za notebooky na splatky)...
WTF? Se zbláznili či co? Chápu, že my (OK, rodiče a já, navíc já jsem zvláštní případ) doma taky máme spousty laptopů, ale to je kvůli přenášení (do práce/školy a tak).
No to sem vyplodil peknej slepenec textu, dokonce je to snad i vsechno v jedny vete!
...navic se da krasne upgradovat.
O tom by se šlo hádat. Jak před lety psal Ivo Lukačovič, laptopy mají vše potřebné v sobě --- máš v desktopu od výroby Wi-Fi, Bluetooth, čtečku,...? Když něco chybí, máš PCMCIA, USB, FW, dokovací stanici a UltraBay nebo něco podobného. Navíc je to celé kompaktní. Vyměnit si disk nebo paměť také není problém. A dokonce máš integrovaný záložní zdroj!
A mas pravdu, v desktopu nemam ani wi-fi ani bluetooth, ale jeste sem to nikdy nepotreboval a az budu, koupim si na to za nekolik malo stokorun modul do usb a bude to vyreseny.
Je to pokazdy na dukladnejsi uvazeni, jestli zrovna pro me by byl notebook to pravy nebo spis vyhozeny penize. No na doma ho nevyuziju urcite a do skoly uz chodit nebudu nez na nakej slusnejsi nasetrim a kdybych ho nekdy potreboval v praci (to je zatim jeste daleko), nepochybuju ze by mi zapujcili sluzebni.No to sice jo, ale cpu nebo zakladovku si tam nevymenis.
To snad ani není třeba, pokud se to nerozbije (pak si to normální člověk nebude dělat ani v desktopu) --- dodnes (rok 2009!) jsem spokojen s CPU Intel Pentium M "Dothan". Ale obé jsem si už měnil. ^_^
Je to pokazdy na dukladnejsi uvazeni, jestli zrovna pro me by byl notebook to pravy nebo spis vyhozeny penize.
Pravda.
Ja to naprosto chapu. Pri dnesnich cenach zeleza je naprosto zbytecny kupovat velky PC. Absolutni vetsina lidi vubec nevyuzije ten rozdil ve vykonu NB - PC, je to celkově skladnější, elegantnější, má to míň drátů a když je nutné, dá se to vycvaknout z dokiny a vyrazit na cesty.
Dnes bych klasický PC kupoval jen pro speciální využití - hi-end hry, podpora více (> 2) monitorů apod.
Jo a zapomnel jsem na nejvetsi vyhodu NB - divani se na filmy v posteli
Kdyz se muj uz hodne prehriva, tak vetrak zacne tak hucet, ze se u toho spat neda . Ale minuly mesic se mi, po dvou letech pouzivani, ten vetrak zadrel. Nastesti jsem nespal a hned ho vypnul, ale smradu bylo i tak dost. Myslel jsem, ze je po nem (plast se jeste neskvaril, ale smrdelo to a palilo fest). Nastesti po vymene vetraku jede zase jako namydleny.
P.S. Neverili byste, kolik dlouhych blond vlasu od pritelkyne se stihne za ty dva roky namotat na vetrak, nez se to cely zadre .
No mozna mel. Vzhledem k tomu, ze mam zaheslovany BIOS, tak nevim, jak je to tam nastavene. Ale nechtel jsem cekat a zkouset, co to bude delat ;)
Kdybych takovouhle reakci viděl před deseti lety, trochu bych se divil. Dnes žasnu a nevěřícně kroutím hlavou.
Notebook má dnes spousta lidí. Ve škole neznám nikoho, kdo by ho neměl. Zato znám hned několik archistů, kteří mají (pouze) notebook.
Zpět k tématu: Proč by neměly fungovat základní funkce jako ACPI? To nejsou zbytečnosti, ani na notebooku, ani na desktopu. Používám samozřejmě ACPI, bez kterého žádný dnešní počítač de facto pořádně nefunguje, uspávání (na disk i do paměti) i automatickou změnu frekvence procesoru. Tohle všechno je už víc než 5 let naprostá samozřejmost.
Možná by stálo za to udělat anketu mezi archisty, kteří mají notebok, a zeptat se jich, zda jim tam všechno funguje. Mně ano.
Tvůj komentář působí dojmem, že snad v ArchLinuxu něco podstatného chybí či nefunguje nebo že jde o jakési méněcenné desktop-only distro. Tak to určitě není, protože desktopy jsou vymírající druh a omezit se na ně by byla pro distro sebevražda. Dnešní notebook není nijak zásadně nekompatibilní s desktopem. Pouze je přenosný a má vestavěnou UPS a lépe vyladěnou implementaci ACPI.
Rád bych to viděl od člověka, který má nějaký ten pátek zkušenosti s touto distribucí.
Samotná instalace samozřejmě problém není.
Ano, tento dotaz patří do poradny - omlouvám se za nevhodné/chybné umístění.
Notebook mam, Archlinux taky, zkušenosti by nějaké taky byli, ale z HK nejsem ...
Mám, ale přijde mi ten Arch značně nestabilní, tak nevím.
Je to nejrychlejší distro, co jsem kdy viděl, konfigurace je přehledná, ale přijde mi to, že moc STABLE ten arch není