V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
sudo
- a to jsem v konzoli pecenej, varenej dělá si to samo co chce, bez jakého-koli upozornění si to stahuje aktualizace z internetu a Vám oznámí, že je nainstaloval a to i přes to, že jste k tomu nedali jediný souhlasubuntu pouze informuje o novych aktualizacich a i to se da vypnout. nikdy nic nestahuje samo.
v systému je hroznej bordel, co se týče umístění konfiguračních souborů a adresářů, místo xorg.conf jsem nalezl pouze xorg.cfumisteni konfiguraku je uplne normalni, startovaci skripty jsou taky prehledny.
xorg.conf
tam samozrejme je. xorg.cf
nikoliv a pokud si ho tam nasel, nebyla to chyba Ubuntu......
při startu systému se startuje spousta blbostí, které normální člověk nemůže nikdy potřebovatjako? daji se samozrejme vypnout - bud pres GUI nebo si to vosefuj v
/etc/init.d/
. Tady je jedno minus: pres GUI se neda vypnout vsechno. Vyvojari proste nektere sluzby pred uplne beznym uzivatelem schovavaji, aby ho "nezmatli"...v tomhle pripade je to ale podle me fakt nesmysl. A druha vec: i kdyz mam nektery sluzby vypnuty, porad se mi pri vypnuti pise, ze se ukoncuji, i kdyz fakt nebezi.
O tom, jak je systém pomalý, už raději ani mluvit nebudu. Ano, skutečně je pomalý tak, že od zapnutí PC po přihlášení do GDM ztrávítě neskutečnou jednu minutu a třicet vteřin. Troufám si říct, že HW to nebude (Pentium 4, 2GB RAM, NVIDIA 128MB, SATA 250GB s 7200rpm a 8MB cache).je pomale jenom tak, jak ho pomalym cini GNOME. Jine distribuce s GNOME nejsou IMHO o nic rychlejsi.
/etc/rc2.d - /etc/rccislo_runlevelu.d
S10ssh - symlink ukazujuci na /etc/init.d/ssh, znaci, ze sshd sa spusti ako desiaty
K12ssh - symlink ukazujuci na /etc/init.d/ssh, znaci, ze sshd sa vypne ako dvanasty.
Ked sa to nema zapinat ani vypinat, treba zmazat oba (vypinaci hladat v rc6.d)
Ak sa to "vypina" aj napriek tomu, tak je to divne.
Nechci zde zakládat FLAME, ale chyba musela být v instalačním médiu nebo mezi židlí a klávesnicí.
Mám vyzkoušené Ubuntu 5.04, 5.10 a teď jedu na 6.04
Konfigurační soubory jsou tam kde mají být. např. "/etc/X111/xorg.conf" tam je, takže nevím kde jsi hledal.
Pokud používáš Pentium4 nainstaluj si kernel pro něj:
- spusť konzoli - "sudo apt-get install linux-image-686" - restartuj
Defaultně Ubuntu jen upozorní, že máš nové aktualizace k dispozici a neinstaluje je bez tvého vědomí.
Opravdu jsi instaloval Ubuntu?
Oprava: /etc/X11/xorg.conf
Překlep ...
Tiskni
Sdílej: