Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
sudo
- a to jsem v konzoli pecenej, varenej dělá si to samo co chce, bez jakého-koli upozornění si to stahuje aktualizace z internetu a Vám oznámí, že je nainstaloval a to i přes to, že jste k tomu nedali jediný souhlasubuntu pouze informuje o novych aktualizacich a i to se da vypnout. nikdy nic nestahuje samo.
v systému je hroznej bordel, co se týče umístění konfiguračních souborů a adresářů, místo xorg.conf jsem nalezl pouze xorg.cfumisteni konfiguraku je uplne normalni, startovaci skripty jsou taky prehledny.
xorg.conf
tam samozrejme je. xorg.cf
nikoliv a pokud si ho tam nasel, nebyla to chyba Ubuntu......
při startu systému se startuje spousta blbostí, které normální člověk nemůže nikdy potřebovatjako? daji se samozrejme vypnout - bud pres GUI nebo si to vosefuj v
/etc/init.d/
. Tady je jedno minus: pres GUI se neda vypnout vsechno. Vyvojari proste nektere sluzby pred uplne beznym uzivatelem schovavaji, aby ho "nezmatli"...v tomhle pripade je to ale podle me fakt nesmysl. A druha vec: i kdyz mam nektery sluzby vypnuty, porad se mi pri vypnuti pise, ze se ukoncuji, i kdyz fakt nebezi.
O tom, jak je systém pomalý, už raději ani mluvit nebudu. Ano, skutečně je pomalý tak, že od zapnutí PC po přihlášení do GDM ztrávítě neskutečnou jednu minutu a třicet vteřin. Troufám si říct, že HW to nebude (Pentium 4, 2GB RAM, NVIDIA 128MB, SATA 250GB s 7200rpm a 8MB cache).je pomale jenom tak, jak ho pomalym cini GNOME. Jine distribuce s GNOME nejsou IMHO o nic rychlejsi.
/etc/rc2.d - /etc/rccislo_runlevelu.d
S10ssh - symlink ukazujuci na /etc/init.d/ssh, znaci, ze sshd sa spusti ako desiaty
K12ssh - symlink ukazujuci na /etc/init.d/ssh, znaci, ze sshd sa vypne ako dvanasty.
Ked sa to nema zapinat ani vypinat, treba zmazat oba (vypinaci hladat v rc6.d)
Ak sa to "vypina" aj napriek tomu, tak je to divne.
Nechci zde zakládat FLAME, ale chyba musela být v instalačním médiu nebo mezi židlí a klávesnicí.
Mám vyzkoušené Ubuntu 5.04, 5.10 a teď jedu na 6.04
Konfigurační soubory jsou tam kde mají být. např. "/etc/X111/xorg.conf" tam je, takže nevím kde jsi hledal.
Pokud používáš Pentium4 nainstaluj si kernel pro něj:
- spusť konzoli - "sudo apt-get install linux-image-686" - restartuj
Defaultně Ubuntu jen upozorní, že máš nové aktualizace k dispozici a neinstaluje je bez tvého vědomí.
Opravdu jsi instaloval Ubuntu?
Oprava: /etc/X11/xorg.conf
Překlep ...
Tiskni
Sdílej: