Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Tiskni
Sdílej:
sudo
- a to jsem v konzoli pecenej, varenej dělá si to samo co chce, bez jakého-koli upozornění si to stahuje aktualizace z internetu a Vám oznámí, že je nainstaloval a to i přes to, že jste k tomu nedali jediný souhlasubuntu pouze informuje o novych aktualizacich a i to se da vypnout. nikdy nic nestahuje samo.
v systému je hroznej bordel, co se týče umístění konfiguračních souborů a adresářů, místo xorg.conf jsem nalezl pouze xorg.cfumisteni konfiguraku je uplne normalni, startovaci skripty jsou taky prehledny.
xorg.conf
tam samozrejme je. xorg.cf
nikoliv a pokud si ho tam nasel, nebyla to chyba Ubuntu......
při startu systému se startuje spousta blbostí, které normální člověk nemůže nikdy potřebovatjako? daji se samozrejme vypnout - bud pres GUI nebo si to vosefuj v
/etc/init.d/
. Tady je jedno minus: pres GUI se neda vypnout vsechno. Vyvojari proste nektere sluzby pred uplne beznym uzivatelem schovavaji, aby ho "nezmatli"...v tomhle pripade je to ale podle me fakt nesmysl. A druha vec: i kdyz mam nektery sluzby vypnuty, porad se mi pri vypnuti pise, ze se ukoncuji, i kdyz fakt nebezi.
O tom, jak je systém pomalý, už raději ani mluvit nebudu. Ano, skutečně je pomalý tak, že od zapnutí PC po přihlášení do GDM ztrávítě neskutečnou jednu minutu a třicet vteřin. Troufám si říct, že HW to nebude (Pentium 4, 2GB RAM, NVIDIA 128MB, SATA 250GB s 7200rpm a 8MB cache).je pomale jenom tak, jak ho pomalym cini GNOME. Jine distribuce s GNOME nejsou IMHO o nic rychlejsi.
/etc/rc2.d - /etc/rccislo_runlevelu.d
S10ssh - symlink ukazujuci na /etc/init.d/ssh, znaci, ze sshd sa spusti ako desiaty
K12ssh - symlink ukazujuci na /etc/init.d/ssh, znaci, ze sshd sa vypne ako dvanasty.
Ked sa to nema zapinat ani vypinat, treba zmazat oba (vypinaci hladat v rc6.d)
Ak sa to "vypina" aj napriek tomu, tak je to divne.
Nechci zde zakládat FLAME, ale chyba musela být v instalačním médiu nebo mezi židlí a klávesnicí.
Mám vyzkoušené Ubuntu 5.04, 5.10 a teď jedu na 6.04
Konfigurační soubory jsou tam kde mají být. např. "/etc/X111/xorg.conf" tam je, takže nevím kde jsi hledal.
Pokud používáš Pentium4 nainstaluj si kernel pro něj:
- spusť konzoli - "sudo apt-get install linux-image-686" - restartuj
Defaultně Ubuntu jen upozorní, že máš nové aktualizace k dispozici a neinstaluje je bez tvého vědomí.
Opravdu jsi instaloval Ubuntu?
Oprava: /etc/X11/xorg.conf
Překlep ...