F-Droid bannerem na svých stránkách a také v aplikacích F-Droid a F-Droid Basic upozorňuje na iniciativu Keep Android Open. Od září 2026 bude Android vyžadovat, aby všechny aplikace byly registrovány ověřenými vývojáři, aby mohly být nainstalovány na certifikovaných zařízeních Android. To ohrožuje alternativní obchody s aplikacemi jako F-Droid a možnost instalace aplikací mimo oficiální obchod (sideloading).
Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Osobně bych doporučoval noťase cca od 90 minutové cesty. Vzhledem k vybalení, zabalení, starostem o něj.
Minimálně u IBM mi stolní klábosnice nechybí
a ohledně disku stačí něco v usb šuplíku.
To já zas pda na čtení, je velice pohodlné atd.
Doma pak budu mít víc času se učit.Tak se uc ve vlaku a doma delej na PC.
Notebook jako náhrada stolňase je nesmysl.
Tak sem ho proste koupil a bylo to.Od te doby sem pribral par kilo jak lezim v pelechu cucim do nej a zeru cokoladu.

Takže zatím obhlížím různé NB a je mi jasné, že pokud se s ním budu po večerech stěhovat, tak bude nejlepší nechat desktop dceři a manželce a mít vše na NB.
Při výběru mě zajímají hlavně tyto věci:
)
Nejlepší klávesnice mají IBM, ale dělají jen Intel, nedodávají bez OS (ani SUSE nepotřebuji) a jsou na můj vkus moc drazí.
Včera mě přišel HP Compaq NX7400, má téměř stejnou výbavu, stál 22 000. Samozřejmě, že druhý den ještě nemůžu říkat zkušenosti, ale první dojem je vynikající. Nainstaloval jsem Mandrivu 2007 a po instalaci až na Wifi (ndiswrapper pomohl) funguje vše bezvadně, notebook je rychlý a dnes mě ve škole vydržel jen 3 hodinky. Zatím můžu jen doporučit.
Btw. to byste nevěřily jak všichni ve třídě čuměli na Compiz. A pořád se mě ptali, jakto že mě tam ty Visty jedou plynule :)
Tiskni
Sdílej: