Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Jo, nějak dám ty informace dohromady. Nevím, ale jestli je to vhodné do FAQ, neboť v Opensuse třeba vůbec s japonštinou problém není a nic se tam tudíž nenastavuje,I tato informace je dost cenná ;)
v ostatních distribucích jsem to nezkoušel. Navíc zatím v qt jsem to nerozchodil, takže až za nějaký čas případně do FAQ napíšu.Samozřejmě. Já jen, že o exotiku se snaží jen málo lidí a ačkoliv to tedy nebude nikdy v pravém slova smyslu "frequently asked", o to jsou takové informace cennější. A jen v blogu to časem zapadne.
export QT_IM_MODULE="xim"
(export LANG=zh_CN.gb2312; xcin -x xcin&) export XMODIFIERS='@im=xcin'a do .Xresources
*international: True *shellext.inputMethod: xcinAz budete chtit psat cinsky, nastavte si locale na zh_CN.gb2312 a stisknete ^Space (nebo co jste si nastavili v /etc/xcinrc). Zobrazi se pak specialni vstupni pole, v kterem si muzete vybrat z nekolika vstupnich metod (mne je nejblizsi zapis pres pinyin). Funguje to jak s cistymi X aplikacemi (napr. xterm), tak i s GTK2. Z fontu se mi libi AR PL SungtiL GB, skoda ze mu tam obcas nejaky symbol chybi. Problem je taky v tom, ze to nejede v UTF-8. To by mohl umet moloch zvany IIIMF, ale na nej ted nemam silu.
Tiskni
Sdílej: