Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »
Tiskni
Sdílej:
Jo, nějak dám ty informace dohromady. Nevím, ale jestli je to vhodné do FAQ, neboť v Opensuse třeba vůbec s japonštinou problém není a nic se tam tudíž nenastavuje,I tato informace je dost cenná ;)
v ostatních distribucích jsem to nezkoušel. Navíc zatím v qt jsem to nerozchodil, takže až za nějaký čas případně do FAQ napíšu.Samozřejmě. Já jen, že o exotiku se snaží jen málo lidí a ačkoliv to tedy nebude nikdy v pravém slova smyslu "frequently asked", o to jsou takové informace cennější. A jen v blogu to časem zapadne.
export QT_IM_MODULE="xim"
(export LANG=zh_CN.gb2312; xcin -x xcin&) export XMODIFIERS='@im=xcin'a do .Xresources
*international: True *shellext.inputMethod: xcinAz budete chtit psat cinsky, nastavte si locale na zh_CN.gb2312 a stisknete ^Space (nebo co jste si nastavili v /etc/xcinrc). Zobrazi se pak specialni vstupni pole, v kterem si muzete vybrat z nekolika vstupnich metod (mne je nejblizsi zapis pres pinyin). Funguje to jak s cistymi X aplikacemi (napr. xterm), tak i s GTK2. Z fontu se mi libi AR PL SungtiL GB, skoda ze mu tam obcas nejaky symbol chybi. Problem je taky v tom, ze to nejede v UTF-8. To by mohl umet moloch zvany IIIMF, ale na nej ted nemam silu.