Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
(gcc || g77 || ifort | ...) -g
) a pak je slinkujes dohromady. Do Monte Carlo jsem moc nefusoval, ale muj skolitel ma na ni udelanou sadu programu v C. Tu ti ale nemuzu bohuzel bez jeho svoleni poskytnout. Jinak jsem delal Molecular Dynamics a pouzival jsem na to program DL_POLY, ktery je psan ve FORTRANu:
@ARTICLE{96SMI/FOR, author = {Smith, W., and Forester, T.R.}, title = {DL\_ POLY\_ 2.0: A general-purpose parallel molecular dynamics simulation package}, journal = {J.Mol.Graphics}, year = {1996}, volume = {14}, pages = {136--141}, availability = {reprint av. SIM }, keywords = {SIM DLPOLY}, owner = {milan}
Navíc dneska kdekdo přechází k C, aniž vím proč... Proč?Protože ani C není vhodné pro Pojídače koláčů (programování v C mohou opravdoví programátoři ocenit: žádná kontrola typu, jména mohou mít 7 (10?, 8?) znaků a dodaný užitek datového typu ukazatel není k zahození - podobně jako mít na jednom místě nejlepší části jazyka FORTRAN a assembleru (a to nemluvíme o define))
Odpověďi na tyto otázky by Ti měly pomoci:
Soukromý názor:
Podle mě je dobré být otevřený novým myšlenkám a postupům, ale nepodlehnout módě. Dát na selský rozum. Ověřit si vše v praxi. Dělat věci nástrojem, který je na danou věc nejšikovnější => naučit se skupinu jazyků pomocí, kterých dokážeš vyřešit snadno a efektivně všechny problémy, které se Ti dostanou pod ruku. Navíc zjistíš-li, že existuje mnohem lepší nástroj, tak se ho zkrátka naučíš používat a vyměníš ho za starý. Ovšem je otázka jestli Ti umožní navázat na předchozí práci a nebude Tě nutit příliš mnoho věcí psát znovu, pak starý nástroj stejně budeš muset dále používat na předchozí projekty.
Jinak není žádný problém ve spolupráci C, Fortran, Python. Pro Python můžeš psát rozšiřující moduly v C i Fortranu. Knihovny v C můžeš využívat ve Fortranu a naopak.
Má už kolem 60 let!!! To snad stačí na to, abych ho prohlásil za stařečka, nebo ne?A Lispaři tě umlátí čepicemi
na jiný schopnější kompilovaný jazyk, třeba to C++Čím to, že jsem četl komplikovaný?
labmda
, map
a reduce
.
Mě se myšlenka šablon líbí, je to tak trochu ekvivalent maker v Lispu (taky umožňuje udělat mnoho věcí v době překladu), ale ta jejich syntaxe je hnusná a viditelně do jazyka dolepená.
Osobne som prisiel na to, ze pouzivat jedneho molocha na riesenie vsetkych problemov nie je celkom ono. Sam som sa priklonil k nazoru rozdelit jednotlive ulohy na samostatne casti a na kazdu samostatne hladat najlepsie riesenie.
Ovladam C/C++, Javu, dalej Pascal a Fortran (posledne dva len na urovni skolskej vyuky...), samozrejme nejake male skriptikovanie. Ked som si vyberal v com budem pisat, hned som zavrhol pascal a fortran. V pascale nepise skoro nikto a hoci vo fortrane sa pise stale aj u nas velmi vela (KNM na MFF), mne uz jednoducho podobny jazyk nesedi. Okrem toho viem spravit most na volanie fortranovskej kniznice v cecku a cecka z javy, takze mozem pouzit fortranovsku kniznicu v cecku aj v jave.
Nakoniec som zvazoval podla nasl. veci:
Spravil som si nejake benchmarky porovnavajuce rychlost javy a cecka a zistil som ze doby ked bola java radovo pomalsia su davno prec... Z vyvojovych nastrojov su na tom oba jazyky dobre, osobne pouzivam eclipse aj na jeden aj na druhy. Takze zvitazila rychlost vyvoja, osobne v jave pisem rychlejsie (mozno preto, ze neponuka taku bohatost :)
Inak, javu pouzivam prave na konzolove aplikacie (vramci numeriky), na vyzualizacie pouzivam externe programy (nemam ambicie preprogramovat gnuplot...)
Takze momentalne som na tom nasl:
hlavna kostra mojej prace: java
z javy volam jednu ceckovu kniznicu (cez JNI) a okrem toho z nej spustam dalsi program
vypocitane vysledky dalej vizualizujem pomocou gnuplotu a mencodera
Jinak co Vám brání použít funkcionální jazyk? Je jen potřeba říci, že pokud je rychlost vaší preferencí, tak to nebude dobrá volba.Ale kuš už rozumbrado. Takovejch nesmyslů co už jsi tu vyplodil se jen tak nevidí. Jdi už s tím svým C++ tam kam slunce nesvítí. Třeba takový GHC Haskelu dýchá C++ dost zdárně na záda a třeba v jednoduchosti paralelizace se funkcionálním jazykům imperativní geronti nedotádnou ani po kotníky a nedejbože aby to bylo objektové C++.
Pokud tam máte na výpočetní jazyk rychlost, pak neseženete nic lepšího, než imperativní kompilovatelný jazyk. C++, Ada, cokoliv. Doporučuji C++, protože se snese téměř s jakýmkoli jiným jazykem, je to jazyk dělaný na max. rychlost už od počátku a jeho možnosti jsou obrovské. Velká komunita uživatelů a podpora v kompilátorech je samozřejmostí. Vhodnost konstrukcí jazyka C++ k matematice a vyjádření abstraktních výpočtů je daná. Nutno říci, že C++ není nejjednodušší jazyk na učení.Nesezene nic lepsiho nez Fortran - v C musi matematicke funkcne nastavovat errno, ma prisnejsi pravidla pro poradi provadeni operaci a tim padem mensi prostor pro optimalizace atp.
Pro ten druhý jazyk bych doporučil hlavně něco, co má snadné GUI - doporučil bych třeba Python. Python byl původně dělán pro matematiky a i pro něj jsou k dispozici slušné matematické knihovny. Python se naučíte velmi velmi rychle, je až ďábelsky snadný a přitom ohromně schopný jazyk. Co bych určitě nedoporučil? Javu - Java jde ve všem příliš vlastní cestou, je to příliš očesaný jazyk, aby byl pro matematiku užitečný.Javu(+Eclipse) bych urcite doporucil - neni to jazyk ocesany, ale genialnim zpusobem oprosteny od veci na kterych si zavili zastanci OOP radi honi saska, ktere ale snadno vedou na scesti. Jednoduchost Javy naopak vede k cistemu a explicitnimu kodu, a umoznuje existenci silneho IDE, ktere najde vsechny syntakticke (a diky vynucene cistote kodu obvykle i semanticke) chyby a nabidne UPLNY seznam moznych reseni, a to v podstate instantne, kdezto kompilatoru C++ muze u slozitejsich konstrukci trvat odhaleni chyby desitky sekund, a prvni chyba navic obvykle "rozhodi" zbytek kodu, ktery pak hlasi falesne chyby. V Pythonu pak toto nejde vubec, nebot syntakticka spravnost muze zaviset na podminkach za behu, jako treba na vstupnich datech.
a = [1, 2] b = [3, 4] c = a + bCo má být v c? [1, 2, 3, 4]? [4, 6]? Něco jiného? Co násobení? Kartézský součin? Vektorový součin? Skalární součin? Když to budete chtít dělat pořádně a jednoznačně, velice rychle zjistíte že nemáte dost přetížitelných operátorů...
Tiskni
Sdílej: