Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Tiskni
Sdílej:
distribuce Red Hat, verze Fedora, to aby si uživatelé distribuce RedHat, verze Mandriva, či Slackware, verze Suse, anebo Debian, verze Ubuntu dali pozor na nové verzování distribucí
Jinak pro tisícovku dvoujádrových procesorů IBM bys asi marně sháněl jakékoliv Windows (snad jenom NT4)
.
Ale co bys chtěl po novinářích...
S těma Windows netuším. Oni nemají nic tak "enterprise"? Tomu se mi ani nechce věřit...
.
priste budou psat o sokujici skutecnosti, ze syn tety sestry Billa Gatese pres 78 kolen pouziva FreeBSD!Nedivil bych se, kdyby napsali, že Linux používá sám Bill.
Souhlasím,
když jsem viděl ten nadpis na indes.cz, tak jsem si říkal, že přišel bod zlomu a ono nic.
Nadpis článku je zcela zavádějící a MS nemá s renderováním scén ve filmu vůbec nic společného.
Zkrátka prodal práva a tím to pro MS skončilo. Jak si kdo ten film natočí a s jakou technologií je již na něm.
Takže souvislost Microsoft používá Linux je nesmysl.
Ale bylo by to hezké 