Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nedávno jsem sem psal o mém novém LCD které nefungovalo... Bylo to tady. Zajímá vás jak to s nim nakonec dopadlo?
Tento příspěvek věnuji jen a jen tomu LCD jak jsem o něm psal, to že teď posloucham Eru na mojí nový pět jedničce od Creative je nepodstatný detail který sem vůbec nemusím psát. Asi stejně zbytečné je psát sem o tom že mam klávesnici chicony, myš genius a že už jsem posnídal dva banány na IRC...
Hezky od začátku... Když jsem LCD obdržel a asi 15minut na to ho rozbalil a pozopojoval, vubec nefungovalo a nejevilo známky života, kyž se už rozsvítila oranžová dioda kterou jsem nezapl On/Off ale tlačítkem určenym pro pohybování se v OSD (myslím tím OSD menu, které je určeno pro nastavení vlastností monitoru/displeje) vše vypadalo tak že je LCD nefunkční, dokonce to řekl i technik na technické podpoře obchodu kde byl displej zakoupen. Jenže ještě ten večer se stal takovej malej zázrak. Bratrovi krátce na to co spadl proud našel BIOS CDROM - ono to bylo totiž nereálné, CDROM byla spolu s HDD na jednom daťáku a obě zařízení byly nastavený na master, ten BIOS to nechtěl vzít ani když jsem mu tu CDROM vnucoval úmyslně a přehazoval na ní jumpery. Protože mi to přišlo opravdu hodně divné, bral jsem to jako nějaké znamení, znovu jsem vybalil LCD postavil ho na stůl a jen zapojil do el. obvodu. A co to? Po zapojení a zmáčknutí On/Off se rozsvítila oranžová LED dioda signalizující to že je desplej zapojen a v pohotovostním režimu. Samou radostí jsem spad ze židle když jsem se natahoval do krabice pro kabel k VGA. Dokonce i po propojení displeje s grafárnou (a zapnutí počítače samozřejmně) šlo všechno jak mělo. Jediný co už mi chybělo ke spokojenosti byl správně nakonfigurován X server, dal jsem X -configure
vše proběhlo na první pohled bez problémů. Ale po překopírování se Xka nechtěly spustit - se jim nějak nelíbilo umístění myšky, konfigurák byl namířenej na /dev/mouse0 a moje myška sídlila v /dev/input/mice to jsem upravil. Když jsem opět spustil Xka LCD si hodilo chybu že to nemůže zobrazit...
Tak jsem nějak strávil 24 hodin v textu, přehrával jsem si hudbu v mplayeru, googloval v elinksu. Ehm, já vim slíbil jsem ze začátku že vás timhle otravovat nebudu...
Mno docela dlouho jsem válčil s xorg.conf, Na IRC se mi otravovat po tom co jsem tam nedávno předved moc nechtělo. Mno když už jsem to tak nějak zkoro vzdal, napadlo mě, že bych si mohl nechat vygenerovat xorg.conf nějakou live distribucí - já vim, je to "prasárna" ale jako to poslední co mi zbývalo jsem to zkusil (už chápu proč se říká "Tonoucí se stébla chytá"). Vzal jsem první živý céďo jaký bylo po ruce a chtěl jsem ho dát do CDROM, ale co to? Místo CDROM tu byla jen díra do case, tak jsem zabavil bratrovi mojí CDROM z jeho PC kterou mu jen zázrakem, kterej se stává jednou za sto let vzal. Konečně už mi nic nebránilo nabootovat. To proběhlo uplně bez problémů, tak jsem přemáznul konfugurák na disku tím co vygenerovalo ubuntu.
Zatím vše funguje a já doufám že bude i nadále, rozlišení 1280x1024 se mi opravdu hodně líbí a už jsem si pro něj upravil i KDEčka.
/me by hrozně rád pokračoval, ale bojí se toho, že by ste ho ukamenovali
Tak teď sem opíšu něco z manuálu...
to že teď posloucham "mikesh - hardcore salsa" je vám uplně jedno...
tak ten manuál:
1. Když chcete čistitobrazovku monitoru.
--Vzpíná LCD Monitor a odpojit AC Kord.
--Použt´te ne- řešení čistý hard abys čistil obrazovku mírně.
2. Nesmíte umístit LCD Monitor u okna. Vyhýbá se srářzkovému vodemu, vlhkostemu nebo slunečnímu světlemu.
Já bych firmě acer doporučil sehnat někde českýho korektora, jinak asi dál budu dávat přednost anglickýmu manuálu.
Tiskni
Sdílej:
To jsou občas takové věci mezi nebem a zemí. Někdy koncem roku mi začala blbnout myš od Microsoftu. K pravému tlačítku se bylo potřeba chovat čím dál víc agresivněji, jinak neregistrovalo stisk. Normálně bych myš prostě zahodil a koupil jinou, ale taková myš stojí tisícovku, je v záruce a myšlenka, že bych tu tisícovku "věnoval" zrovna Microsoftu mne moc netěšila. Myš byla ale bohužel koupená v sadě s klávesnici a prodejce i infolinka Microsoftu tvrdili, ze to musím poslat na reklamaci cele, což se mi ale ani trošku nechtělo. Neodolal jsem pokušení tu myš opatrně otevřít, ale opravovat nebylo co. Mikrospínač zlobil. Trošku jsem ho ofoukal, ale zbytek bordelu tam nechal být, aby to u reklamace nevypadalo podezřele. Po vyfoukáni se to trošku zlepšilo a myš jela, ale za pár hodin to zas chcíplo.
Jelikož byly vánoce na krku, tak jsem si řekl, že to nechám až do nového roku, ať mám přes svátky alespoň tu klávesnici a myš jsem nechal ležet na stolku vedle ústředního topeni. Když jsem v lednu před reklamací pro jistotu myš ještě jednou zkusil, tak fungovala. Už je to přes dva měsíce a myš si jede spokojeně dál.