Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už nějakou dobu spravuji balíček rkward v AURu. Donedávna s ním nebylo moc práce, pak ale došlo k přesunu KDE4 do [extra], což způsobilo nějaké ty zmatky.
Mým oblíbeným DE na hlavním počítači je KDEmod, svého času jsem používal verzi 3.5.9. Přesun KDE4 do [extra] vytvořil situaci, kde se mi část systému chtěla aktualizovat na KDE4 a část s tímto zústávala v konfliktu. Řešením bylo ignorování balíčků v /etc/pacman.conf, přičemž jsem důkladně sledoval forum KDEmod, kde se mezitím začaly napravovat škody.
Musím pochválit KDEmod tým za rychlou reakci a vyřešení situce, i když přechod na "nové" balíčky KDEmod3 není zcela hladký. Nakonec jsem se ale rozhodl, že KDE4 vyzkouším, takže jsem na hlavním PC prodělal přechod na KDEmod4, které je teď u mě v testovací lhůtě.
Co se mého balíčku RKWard týče, rozhodl jsem se vytvořit jednak verzi pro KDE3 (zde šlo v podstatě o jedinou změnu v názvu závislostí: kdelibs -> kdelibs3) a poté, co jsem úspěšně povýšil na KDEmod4 jsem začal upravovat PKGBUILD pro novou verzi RKWardu pro KDE4.
Zde už byla situace poněkud těžší, jednak začal RKWard při kompilaci používat cmake, a jednak se v Archu přesunulo KDE z /opt do /usr. Po troše zkoušení, hraní si a hlavně čtení následujících zdrojů z wiki se mi povedlo vytvořit funkční PKGBUILD.
Doklikat se k některým užitečným článkům na wiki mi dalo trochu práce, takže si je tu odložím: Balíčkovací standardy pro Arch, Průvodce uživatele AURu a především Jak na balíčkování v Archu.
Další důležitá nastavení pro kompilaci RKWardu jsem nalezl na stránkách projektu.
Pokud by se někdo chtěl k vytvořeným PKGBUILDům výjádřit, uvítám každou radu.
Tiskni
Sdílej: