Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Další změna v duchu hesla: ,,když to funguje, hrab se v tom``. Tentokrát náhrada ovladače NVidia svobodným Nouveau.
Jsem se včera večer nudil, takže jsem se rozhodl, že vyzkouším to Nouveau. Arch má skvělou wiki, takže nejdůležitější informace o instalaci Nouveau, lze najít tam. Věci ohledně rozchození DualHeadu na Nouveau jsou zas na wiki Nouveau a něco je taky na Arších fórech. Samotná instalace byla bezproblémová, nastavení DualHedu si vyžádlo krátké experimentování, takže si tu zazálohuju svůj /etx/X11/xorg.conf
:
Section "Device" Identifier "nvidia" Driver "nouveau" #Driver "nv" #Driver "nvidia" EndSection Section "Screen" Identifier "DualHead Screen" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 24 Virtual 2960 1050 EndSubSection Device "nvidia" EndSection Section "Monitor" Identifier "DVI-I-1" VendorName "ViewSonic" Option "DPMS" EndSection Section "Monitor" Identifier "VGA-1" VendorName "Samsung" Option "RightOf" "DVI-I-1" EndSection
Pár hlasitých mentálních poznámek:
xrandr
;Virtual
by neměla být potřeba, pokud se použije RightOf
.Tak mám Nouveau, a co z toho? (Odpozorováno na Hikari, 64-bit Arch, NVidia 7600 GS):
すごい。 Nebo ne?
PS OpenTTD využívá s DualHeadem oba monitory. Už aby bylo po zkouškách.
Tiskni
Sdílej:
Jo zrcadleníČeho?
V mém případě automaticky naběhne Nouveau.
- Pokud se neurčí driver, najede VESA
Hlavně nativní rozlišení na obou obrazovkách a neuvěřitelná rychlost. Snad nejrychlejší FB ze všech driverů (nepočítám-li stařičký nvidiafb, který měl ale zase jiné problémy).
- KMS, tedy mimo jiné korektní poměr stran v konzoli na širokoúhlém monitoru.
Moc ne. V mém případě se načítá až jako modul z initrd, což nějakou vteřinku trvá. Nejlepší by bylo kdyby byl zakompilovaný v jádře, přebral kontrolu nad grafikou ještě někdy před early-userspacem a přepnutí módu obstarávala nějaká obdoba příkazu vga= voláním Video-BIOSu. Byl jsem zvyknutý z vesafb na to, že v GRUBu ťápnu ENTER a než se nažhaví CRT monitor, tak už má nad grafikou ovladač kontrolu a naběhne mi přímo bootsplash(ještě z Gentoo).
- KMS s časným startem.
XRandr je docela bomba. Už nikdy víc prcání se s xorg.conf a na mém Touchbooku je navíc zodpovědný za automatické natočení obrazu podle natočení obrazovky. Nějaký podobný akcelerometr by to chtělo do každého monitoru.
- XRandr místo Xineramy.
Zas tak korektní to není, resp. nebylo, naštěstí chyba už je v mainstreamu opravena.
- Korektní ale opravdu korektní přehrávání videa na DualHeadu, už není potřeba nedokonale obcházet půlení obrazu náročným yadif filtrem.
Pozoruji pravý opak. XRender oproti Nv mnohem rychlejší a srovnatelně rychlý s blobem.
- Subjektivně o něco horší výkon 2D.
x.log nenapísal absolútne ničSpíš bych se díval po dmesg.
free-cadKua, co to je?
opengl hry idú pomaly.Jak už jsem dříve psal, myslím si, že je tomu tak z toho důvodu, že GPU běží na nejmenší frekvenci a zatím není krom blobu způsob jak ji ovládat (nvclock by někdo mohl zkusit).
Áno subjektívne sa video krajšie sa vykresľuje.Jak se může video vykreslovat
krajšie? To je jako když mi kamarád v zápalu nadšení psal, že i ty MP3 mu v GNU znějí lépe. Pokud tomu tak je, pak je něco špatně. Ideálně by to mělo vypadat/znít všude stejně.
S binárnym blobom mám len jednu frekvenciuAle tak předpokládám, že asi tu vyšší, ne?
Jsem se včera večer nudil, takže jsem se rozhodl,...už mam připravený "nový blbý pindy"že vyzkouším to Nouveau.že sem zas dám něco jinýho, než ten slibovanej novej desktop...