V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Další změna v duchu hesla: ,,když to funguje, hrab se v tom``. Tentokrát náhrada ovladače NVidia svobodným Nouveau.
Jsem se včera večer nudil, takže jsem se rozhodl, že vyzkouším to Nouveau. Arch má skvělou wiki, takže nejdůležitější informace o instalaci Nouveau, lze najít tam. Věci ohledně rozchození DualHeadu na Nouveau jsou zas na wiki Nouveau a něco je taky na Arších fórech. Samotná instalace byla bezproblémová, nastavení DualHedu si vyžádlo krátké experimentování, takže si tu zazálohuju svůj /etx/X11/xorg.conf
:
Section "Device" Identifier "nvidia" Driver "nouveau" #Driver "nv" #Driver "nvidia" EndSection Section "Screen" Identifier "DualHead Screen" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 24 Virtual 2960 1050 EndSubSection Device "nvidia" EndSection Section "Monitor" Identifier "DVI-I-1" VendorName "ViewSonic" Option "DPMS" EndSection Section "Monitor" Identifier "VGA-1" VendorName "Samsung" Option "RightOf" "DVI-I-1" EndSection
Pár hlasitých mentálních poznámek:
xrandr
;Virtual
by neměla být potřeba, pokud se použije RightOf
.Tak mám Nouveau, a co z toho? (Odpozorováno na Hikari, 64-bit Arch, NVidia 7600 GS):
すごい。 Nebo ne?
PS OpenTTD využívá s DualHeadem oba monitory. Už aby bylo po zkouškách.
Tiskni
Sdílej:
Jo zrcadleníČeho?
V mém případě automaticky naběhne Nouveau.
- Pokud se neurčí driver, najede VESA
Hlavně nativní rozlišení na obou obrazovkách a neuvěřitelná rychlost. Snad nejrychlejší FB ze všech driverů (nepočítám-li stařičký nvidiafb, který měl ale zase jiné problémy).
- KMS, tedy mimo jiné korektní poměr stran v konzoli na širokoúhlém monitoru.
Moc ne. V mém případě se načítá až jako modul z initrd, což nějakou vteřinku trvá. Nejlepší by bylo kdyby byl zakompilovaný v jádře, přebral kontrolu nad grafikou ještě někdy před early-userspacem a přepnutí módu obstarávala nějaká obdoba příkazu vga= voláním Video-BIOSu. Byl jsem zvyknutý z vesafb na to, že v GRUBu ťápnu ENTER a než se nažhaví CRT monitor, tak už má nad grafikou ovladač kontrolu a naběhne mi přímo bootsplash(ještě z Gentoo).
- KMS s časným startem.
XRandr je docela bomba. Už nikdy víc prcání se s xorg.conf a na mém Touchbooku je navíc zodpovědný za automatické natočení obrazu podle natočení obrazovky. Nějaký podobný akcelerometr by to chtělo do každého monitoru.
- XRandr místo Xineramy.
Zas tak korektní to není, resp. nebylo, naštěstí chyba už je v mainstreamu opravena.
- Korektní ale opravdu korektní přehrávání videa na DualHeadu, už není potřeba nedokonale obcházet půlení obrazu náročným yadif filtrem.
Pozoruji pravý opak. XRender oproti Nv mnohem rychlejší a srovnatelně rychlý s blobem.
- Subjektivně o něco horší výkon 2D.
x.log nenapísal absolútne ničSpíš bych se díval po dmesg.
free-cadKua, co to je?
opengl hry idú pomaly.Jak už jsem dříve psal, myslím si, že je tomu tak z toho důvodu, že GPU běží na nejmenší frekvenci a zatím není krom blobu způsob jak ji ovládat (nvclock by někdo mohl zkusit).
Áno subjektívne sa video krajšie sa vykresľuje.Jak se může video vykreslovat
krajšie? To je jako když mi kamarád v zápalu nadšení psal, že i ty MP3 mu v GNU znějí lépe. Pokud tomu tak je, pak je něco špatně. Ideálně by to mělo vypadat/znít všude stejně.
S binárnym blobom mám len jednu frekvenciuAle tak předpokládám, že asi tu vyšší, ne?
Jsem se včera večer nudil, takže jsem se rozhodl,...už mam připravený "nový blbý pindy"že vyzkouším to Nouveau.že sem zas dám něco jinýho, než ten slibovanej novej desktop...