Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Další změna v duchu hesla: ,,když to funguje, hrab se v tom``. Tentokrát náhrada ovladače NVidia svobodným Nouveau.
Jsem se včera večer nudil, takže jsem se rozhodl, že vyzkouším to Nouveau. Arch má skvělou wiki, takže nejdůležitější informace o instalaci Nouveau, lze najít tam. Věci ohledně rozchození DualHeadu na Nouveau jsou zas na wiki Nouveau a něco je taky na Arších fórech. Samotná instalace byla bezproblémová, nastavení DualHedu si vyžádlo krátké experimentování, takže si tu zazálohuju svůj /etx/X11/xorg.conf
:
Section "Device" Identifier "nvidia" Driver "nouveau" #Driver "nv" #Driver "nvidia" EndSection Section "Screen" Identifier "DualHead Screen" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 24 Virtual 2960 1050 EndSubSection Device "nvidia" EndSection Section "Monitor" Identifier "DVI-I-1" VendorName "ViewSonic" Option "DPMS" EndSection Section "Monitor" Identifier "VGA-1" VendorName "Samsung" Option "RightOf" "DVI-I-1" EndSection
Pár hlasitých mentálních poznámek:
xrandr
;Virtual
by neměla být potřeba, pokud se použije RightOf
.Tak mám Nouveau, a co z toho? (Odpozorováno na Hikari, 64-bit Arch, NVidia 7600 GS):
すごい。 Nebo ne?
PS OpenTTD využívá s DualHeadem oba monitory. Už aby bylo po zkouškách.
Tiskni
Sdílej:
Jo zrcadleníČeho?
V mém případě automaticky naběhne Nouveau.
- Pokud se neurčí driver, najede VESA
Hlavně nativní rozlišení na obou obrazovkách a neuvěřitelná rychlost. Snad nejrychlejší FB ze všech driverů (nepočítám-li stařičký nvidiafb, který měl ale zase jiné problémy).
- KMS, tedy mimo jiné korektní poměr stran v konzoli na širokoúhlém monitoru.
Moc ne. V mém případě se načítá až jako modul z initrd, což nějakou vteřinku trvá. Nejlepší by bylo kdyby byl zakompilovaný v jádře, přebral kontrolu nad grafikou ještě někdy před early-userspacem a přepnutí módu obstarávala nějaká obdoba příkazu vga= voláním Video-BIOSu. Byl jsem zvyknutý z vesafb na to, že v GRUBu ťápnu ENTER a než se nažhaví CRT monitor, tak už má nad grafikou ovladač kontrolu a naběhne mi přímo bootsplash(ještě z Gentoo).
- KMS s časným startem.
XRandr je docela bomba. Už nikdy víc prcání se s xorg.conf a na mém Touchbooku je navíc zodpovědný za automatické natočení obrazu podle natočení obrazovky. Nějaký podobný akcelerometr by to chtělo do každého monitoru.
- XRandr místo Xineramy.
Zas tak korektní to není, resp. nebylo, naštěstí chyba už je v mainstreamu opravena.
- Korektní ale opravdu korektní přehrávání videa na DualHeadu, už není potřeba nedokonale obcházet půlení obrazu náročným yadif filtrem.
Pozoruji pravý opak. XRender oproti Nv mnohem rychlejší a srovnatelně rychlý s blobem.
- Subjektivně o něco horší výkon 2D.
x.log nenapísal absolútne ničSpíš bych se díval po dmesg.
free-cadKua, co to je?
opengl hry idú pomaly.Jak už jsem dříve psal, myslím si, že je tomu tak z toho důvodu, že GPU běží na nejmenší frekvenci a zatím není krom blobu způsob jak ji ovládat (nvclock by někdo mohl zkusit).
Áno subjektívne sa video krajšie sa vykresľuje.Jak se může video vykreslovat
krajšie? To je jako když mi kamarád v zápalu nadšení psal, že i ty MP3 mu v GNU znějí lépe. Pokud tomu tak je, pak je něco špatně. Ideálně by to mělo vypadat/znít všude stejně.
S binárnym blobom mám len jednu frekvenciuAle tak předpokládám, že asi tu vyšší, ne?
Jsem se včera večer nudil, takže jsem se rozhodl,...už mam připravený "nový blbý pindy"že vyzkouším to Nouveau.že sem zas dám něco jinýho, než ten slibovanej novej desktop...