Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Uz zhruba 2 tydny provozuji VMware ESXi, po pocatecnich problemech se sitovou kartou ktera se nedetekovala, resp byla videt v lspci, ale uz nedostala adresu z DHCP, jsem se rozhodl vyzkouset vcera uvoleny Hyper-V od MS.
Stazeni probehlo bez zbytecneho zdrzovan, rozumej registrace. Instalace naprosto bez problemu (Gigabyte DS3L) vcetne detekce sitovky. Rozdeleni disku, standartni tak jak jsem zvykli ve Vistach. Po instalaci jsem se zalogoval jako adminisrator s nutnosti si zmenit heslo. Po nacteni uzivatelskeho profilu tj. dvou oken, jeden je prikazovy radek a druhy nejake menu pro konfiguraci jmena, casu, site atd. Tak nejak by mel vypadat i Server 2008 core. Absolutni absence cehokoliv na co by se dalo kliknout. Nebo se docist neco o Hyper-V
Jakmile sem mel zkonfigurovano, tak jsem zacal smejdit po tom kde si vytvorim nejakou tu VM, dival jsem se na DVD, zda-li neni priloz nejaky klient, ci jestli nejede nejaky web stejne jako v ESXi, kde bych si stahl cokoliv co by se pripojilo na Hyper-V. No tady jsem narazil. Nenasel jsem vubec nic. Pan Google mluvil neco o Hyper-V managerovi, ale to jsem tvrde narazil, linky na KB byli jaksi nedostupne, ani nevim co pod nema mela vlastne byt. Dalsi problem byl ze jsem nenasel nic pro WinXP, vse bylo urceno jen pro Vista/server 2008. Snad by se cely balik mel jmenovat System control center, ci tak nejak. Velikost by mela byt cca 1GB a navic to byla jen nejaka trialka. Po dvo uhodinach jsem se na to vyklakl a Hyper-V smazal.
Jako mate zkusenost vy? Rozjel to z vas nekdo? Tady se mi jevi ESXi jako reseni dotahnute do konce s jednoduchou konfiguraci VM a jejich spravou.
Tiskni
Sdílej:
Tady se mi jevi ESXi jako reseni dotahnute do konce s jednoduchou konfiguraci VM a jejich zpravou.
Jsou v tom prostě dobří a nejdál.