Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Na doporuceni kamarada jsem byl nucen nasadit do sve heterogenni site firewall. Na vyber byl IPCop a nuzky (na odstrihnuti od netu). Nakonec zvitezil IPcop, trochu me prekvapilo, ze uz dlouho nevysla zadna nova verze. Vybyla me jedne Via Epia se dvema sitovkami. Kdyz jsem mel Hw vycisteny a nachystany na instalaci fouknul jsem do externi mechaniky CD s touhle jedno(vice)ucelovou distribuci.
Instalace probehla bezproblemove, vybral jsem RED a Green sitovku nastavil prislusne IP, popsal si na bednu ktera sitovka je ktera. Samozdrejme presne naopak :D
Protoze nevim a nezjistoval jsem jak se dodatecne meni IP na sitovkach. Nastavoval jsem vse na slepo. Iptables ma vcelku prehledne WEBGUI, takze jsem nastavil forward 25tky, rdp, ftp na vnitrni servery. Zbezne si projel dalsi nastaveni a zjistil, ze nema nic co bych potreboval. Tak sup zpet na web a v addonech stahnout smtp spamfiltr, nejaky alespon zakladni antivir, protoze useri maji vsichni NOD. Nakonec jsem zvolil Copfilter, ktery je sice v beta verzi, ovsem vypada ze by mohl mit vse co potrebuji.
Samozdrejme, ze nefungovalo vse jak je psano na webu. U Copfilteru je treba patchnout antivir, monitor.
Proxsmtp filtruje postu, blby je ze nejde u nej zakazat relay pro nedefinovane mail adresy, jak pisi na webu je to jen proxy ktera neumi nic takoveho, resit se to da pouzitim jineho smtp. Log ze smtp vypada prehledne. Ihned jsem si v nem nasel kdo mi to tu spamuje.
Ted mi jede IPcop tyden v kuse. Zacinam se za pochodu ucit jak nastavit spamfiltr, ktera kriteria jsou uz moc prisna a kde mi vlastne mizi maily z vnitrni site :) proxy pro web jsem zatim nezapnul, a nepocitam ani ze bych zapinal. Jediny s cim nejsem spokojeny je whitelist, protoze se mi naplnil adresama ze spamu. Opet ta nestandartni umisteni konfiguraku. kdo by hledel konfigy a binarky v /var/log/copfilter
Tento zapis je pahyl a nebude nikdy dopsan....
Tiskni
Sdílej:
Na doporuceni kamarada jsem byl nucen nasadit do sve heterogenni site firewall.To zní jako "doporučení" od mafie
Ono to tak zhruba je, jsme takova mala Olomoucka mafie :)
To mate tolik utoku na vasi lokalni sit z netu ?
Jak to v 90% pripadu hackingu byva tak utok je veden ze vnitr. :) Nejedna se ale o hacking, tady jde o neukaznene uzivatele internetu a hlavne lidi z dilny, kteri maji resp. meli pristup do netu. Jejich neuvazene kroky vedli k uvedeni nasi IP na blacklist.
Docela se divim, ze se je takovej paskvil se dostal do vyberu z blogu. Asi jsou uz jen horsi autori :D
Byl sem rozhodnutej ze se rozepisu vic, ale ztratil sem chut v tom horku neco tvorit.