Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na doporuceni kamarada jsem byl nucen nasadit do sve heterogenni site firewall. Na vyber byl IPCop a nuzky (na odstrihnuti od netu). Nakonec zvitezil IPcop, trochu me prekvapilo, ze uz dlouho nevysla zadna nova verze. Vybyla me jedne Via Epia se dvema sitovkami. Kdyz jsem mel Hw vycisteny a nachystany na instalaci fouknul jsem do externi mechaniky CD s touhle jedno(vice)ucelovou distribuci.
Instalace probehla bezproblemove, vybral jsem RED a Green sitovku nastavil prislusne IP, popsal si na bednu ktera sitovka je ktera. Samozdrejme presne naopak :D
Protoze nevim a nezjistoval jsem jak se dodatecne meni IP na sitovkach. Nastavoval jsem vse na slepo. Iptables ma vcelku prehledne WEBGUI, takze jsem nastavil forward 25tky, rdp, ftp na vnitrni servery. Zbezne si projel dalsi nastaveni a zjistil, ze nema nic co bych potreboval. Tak sup zpet na web a v addonech stahnout smtp spamfiltr, nejaky alespon zakladni antivir, protoze useri maji vsichni NOD. Nakonec jsem zvolil Copfilter, ktery je sice v beta verzi, ovsem vypada ze by mohl mit vse co potrebuji.
Samozdrejme, ze nefungovalo vse jak je psano na webu. U Copfilteru je treba patchnout antivir, monitor.
Proxsmtp filtruje postu, blby je ze nejde u nej zakazat relay pro nedefinovane mail adresy, jak pisi na webu je to jen proxy ktera neumi nic takoveho, resit se to da pouzitim jineho smtp. Log ze smtp vypada prehledne. Ihned jsem si v nem nasel kdo mi to tu spamuje.
Ted mi jede IPcop tyden v kuse. Zacinam se za pochodu ucit jak nastavit spamfiltr, ktera kriteria jsou uz moc prisna a kde mi vlastne mizi maily z vnitrni site :) proxy pro web jsem zatim nezapnul, a nepocitam ani ze bych zapinal. Jediny s cim nejsem spokojeny je whitelist, protoze se mi naplnil adresama ze spamu. Opet ta nestandartni umisteni konfiguraku. kdo by hledel konfigy a binarky v /var/log/copfilter
Tento zapis je pahyl a nebude nikdy dopsan....
Tiskni
Sdílej:
Na doporuceni kamarada jsem byl nucen nasadit do sve heterogenni site firewall.To zní jako "doporučení" od mafie
Ono to tak zhruba je, jsme takova mala Olomoucka mafie :)
To mate tolik utoku na vasi lokalni sit z netu ?
Jak to v 90% pripadu hackingu byva tak utok je veden ze vnitr. :) Nejedna se ale o hacking, tady jde o neukaznene uzivatele internetu a hlavne lidi z dilny, kteri maji resp. meli pristup do netu. Jejich neuvazene kroky vedli k uvedeni nasi IP na blacklist.
Docela se divim, ze se je takovej paskvil se dostal do vyberu z blogu. Asi jsou uz jen horsi autori :D
Byl sem rozhodnutej ze se rozepisu vic, ale ztratil sem chut v tom horku neco tvorit.