Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Po roce došlo k upgradu z TS-409 Pro na verzi TS-509. Už podle čísla v označení se dá usoudit, že se počet pozic pro disky rozšířil na 5. S produkty od Qnapu jsem doposud spokojen nejen, že mají pěkně zpracované administrační rozhraní, ale hlavně narozdíl od SMC mají vše funkční! Zatímco píšu tento blog v konzole se mi synchronizuji oba NASy přes NFS, připojené na Gigabit 3com. Tohle by se u SMC stát nemohlo, protože do konzole se dá jedině nabourat
Na doporuceni kamarada jsem byl nucen nasadit do sve heterogenni site firewall. Na vyber byl IPCop a nuzky (na odstrihnuti od netu). Nakonec zvitezil IPcop, trochu me prekvapilo, ze uz dlouho nevysla zadna nova verze. Vybyla me jedne Via Epia se dvema sitovkami. Kdyz jsem mel Hw vycisteny a nachystany na instalaci fouknul jsem do externi mechaniky CD s touhle jedno(vice)ucelovou distribuci.
Mel jsem potrebu si nakonfigurovat firewal dle svych potreb. Script je psany pro Slackware, ale i pro amatery jej lze volne doupravit i pro jine distribuce. Pouzil jsem v zakladu snad nejpouzivanejsi firewall od Mirka Petricka a doupravil dle svych potreb
Kdyz jsem si poprve stavel file server urceny pro Windows sit, pouzil jsem muj oblibeny Slackware. Z meho drivejsiho prispevku je zrejme, ze jsem byl uspesny. Pres pocatecni problemy s rekompilaci Samby, tak aby zrala winbind, pam a kdovico jeste, jsem si dnesk zkusil postavit stejny server na Debianu-Lenny.
Jakozto uplnemu Debian nedotcenemu uzivateli se to musim rict povedlo. Je to i diky vynikajici uzivatelske zakladne a chuti sepsat uceleny navod. Sesmolil jsem si vlastni verzi navodu.
Pokud nekomu bude k uzitku, budu jen rad. Enjoy!Uz zhruba 2 tydny provozuji VMware ESXi, po pocatecnich problemech se sitovou kartou ktera se nedetekovala, resp byla videt v lspci, ale uz nedostala adresu z DHCP, jsem se rozhodl vyzkouset vcera uvoleny Hyper-V od MS.
Dosla me trpelivost s SMC a jejich TigerStorage, domluvil jsem se v TSBohemia na zapujceni QNAPu. Celkove musim rict, ze jsem nadmiru spokojen.
Po té, co si lidé mažou navzájem složky na File serveru, jsem se rozhodl pohrát si s nastavením práv pro jednotlivé oddělení(skupiny)
Podotýkám, že jsme malá firma, takže doposud nic takového nebylo potřeba.
Sesmolil jsem si neco jako navod na instalaci Samby tak, aby mi prebirala prava skupin z Windows domeny. Abicko nema, ale stejne formatovani jako MediaWiki tak si dovolim sem pastnout jen link na puvodni clanek, snad se to nekomu bude hodit. Ja jsem s tim stravil dva dny sveho zivota :)
http://www.lowprize.info/index.php/Active_DirectoryEnjoy Jimmy
Pac nam disky sli dolu a dat neustale narusta, zakoupil jsem 8x500 GB WD5000ABYS. Na disky jsem si nechal vyfrezovat plotynky z hliniku a 4mi dirami pro uchyceni sroubku. Tyto drzacky jsem naladoval do sveho Dell PowerEdge 6300, ktery je urcen pro 8xscsi disky. Radic jsem pouzil 3ware 8500s, ktery je defaultne podporovany jadrem.
02:03.0 RAID bus controller: 3ware Inc 9xxx-series SATA-RAID
Po zapnuti jsem jen spokojene popijel kavicku a cekal co se bude dit. Radic se k me spokojenosti nadetekval bez problemu, nalsedne jsem nainstaloval sw pro spravu radice, vytvoril raid5 s jednim hot-spare diskem. Vysledna kapacita je cca 2.7TR.
Doposud jsem Linux provozoval jen bud jako pokusne desktopy nebo jako server. To se, ale po prichodu Ubuntu zmeni, teda doufam. :)
Tak vyprselo 30 dni od podani reklamace meho pokusneho uzloziste a nakonec to dopadlo tak ze SMC uznal ze muj kousek HW byl pravdepodobne vadny. Tim padem doslo k vraceni celkove castky.
Reakce na moje kamenovani SMC podpory :) Asi me uz meli plny zuby.
Na mem routeru Huawei je hned po loginu psano, "...no decompiling or reverse-engineering shall be allowed.". Doufam ze se prave nedopoustim podobneho jednani na NASu. Firmware, tak tomu rikaji vyvojari od SMC je ulozene ve formatu CPIO a zapakovane v BZIP2. Po dekomprimaci a rozpakovani pomoci CPIO, jsou k videni deamoni a konfiguraky, to vse je opet zapakovane ve stejnem formatu jako je zdrojovy FW.
Tak jsem TigerStore NAS04 vystavil pod drobnohled a spekuloval cim by to tak mohlo byt, ze se data na a z Raidu5 sinou tak pomalu. Stahl jsem si i zdrojaky, ktere jsou pod GPL a zjistil jsem, ze uvnitr by mel byt NTFS-3G, iTune server a UPS
Masinka byla bez disku a tak jsem do ni fouknul 4x500GB od Seagate do RAIDu5. Prvni problem nastal pri konfiguraci raidu, kdy mi dodana utilita, psana v Jave, nechtela komunikovat se zarizenim, ktere obsahuje dve tlacitka. Pomohlo az pripojeni pres switch pripojeny primo u NASu, puvodne zapojeno na 3COM (10/100), ktery slouzi i pro cast firmy s plne obsazenyma portama.
Po zkonfigurovani RAIDu a nastaveni prav jsem zkusil prenos pres vestavene FTP, kde jsme byl nadmiru spokojen (8MB/s). Ovsem kamen urazu nastal az pri kopirovani pres MS sdileni (pravdepodobne SAMBA), tady rychlost dostalovala i 600 kB/s coz je na stovkovou sit docela malo. Volal jsme i na podporu SMC a tam nemeli potuchy o hlasenem problemu.