Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Pac nam disky sli dolu a dat neustale narusta, zakoupil jsem 8x500 GB WD5000ABYS. Na disky jsem si nechal vyfrezovat plotynky z hliniku a 4mi dirami pro uchyceni sroubku. Tyto drzacky jsem naladoval do sveho Dell PowerEdge 6300, ktery je urcen pro 8xscsi disky. Radic jsem pouzil 3ware 8500s, ktery je defaultne podporovany jadrem.
02:03.0 RAID bus controller: 3ware Inc 9xxx-series SATA-RAID
Po zapnuti jsem jen spokojene popijel kavicku a cekal co se bude dit. Radic se k me spokojenosti nadetekval bez problemu, nalsedne jsem nainstaloval sw pro spravu radice, vytvoril raid5 s jednim hot-spare diskem. Vysledna kapacita je cca 2.7TR.
show Ctl Model (V)Ports Drives Units NotOpt RRate VRate BBU ------------------------------------------------------------------------ c1 9500S-8 8 8 2 0 1 1 -
Spustil jsem svuj oblibeny "fdisk -l" a ejhle nic. Trosku me zamrazilo, rikam si kde sem udela lchybu tak si ctu po ruznu z vysledku Googlu. A zjistuju, ze fdisk nepodporuje oddile vetsi nez 2tr. Pry existuje nejaky program parted, coz me pripomina nejaky film. Nasleduje slackpg install parted.
Cumim jak puk do konzole proramu parted, zkousim prikazy mklabel, mkpart a pote mkfs.reiserfs. Rikam si, ze doposud to slo nak hladce az prilis. No nemylil jsem se, protoze zkusebnim restartu neumoznil namontovani nove vytvoreneho oddlilu. Divam se opet v konzole parted do PRINT a zjistuju ze je vse v olrajtu, vyskakuji ven a zkousim opet namontovat a....
mount /mnt/raid5/ mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb1, missing codepage or other error In some cases useful info is found in syslog - try dmesg | tail or so
... nic :). Zapinam znovu parted zkousim zmenit jmeno, ukoncuji montuji a pozor, namontovano. Cvicny restart bohuze zpusobil, ze jsem tam kde jsem byl pred tim. No nic du badat kde je krpa. Prikaz print mi ukazuje velikost 3000GB. Tuto velikost jsem zasal i do mkpart. Zkusim ji snizit na skutecnou 2730GB.
Pokracovani priste.. Pozn: kdyz jsem partisnu formatoval pomoci ext3, tak jsem se dostal na velikost 2TR a vic ani prd, pravdepdobne omezeni fs.
Tiskni
Sdílej:
mkpart primary reiserfs 0 -0
to musi jit U GTP se vyuziva adresovani logickych bloku misto cylinder-head-sector u klasicke DOS MBR.
Ale no tak… Trojice stopa-hlava-sektor už se dávno nepoužívají ani u klasické PC-tabulky, s těmi odadresujete jen asi půl gigabytu. Problém je, jak už tady v diskusi padlo, že se sice používá LBA, ale položky pro začátek a konec oddílu jsou 32-bitové, takže přesně u 2 TB se dostanete do problémů.
Jinak bych zvážil, jestli místo jiných schémat rozdělování (pokud to vůbec někdo chce rozdělovat) rovnou nepoužít LVM.
Na takovéto operace bych asi doporučil nějaké přívětivější UI, mě se osvědčil (ncurses) evmsn (z balíku evms, snad se tak jmenuje i jinde, já mám gentoo), popřípadě grafický gparted (ale teď už je to prý zas něco jiného .. visparted nebo cožeto?). Neříkám, že je chyba tam, ale věřím, že ti to určitě pomůže :)
Ale to je zase jen ksicht na fdisk, který je pro popsané použití už nevhodný, jinak ho mám taky rád.