Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Pac nam disky sli dolu a dat neustale narusta, zakoupil jsem 8x500 GB WD5000ABYS. Na disky jsem si nechal vyfrezovat plotynky z hliniku a 4mi dirami pro uchyceni sroubku. Tyto drzacky jsem naladoval do sveho Dell PowerEdge 6300, ktery je urcen pro 8xscsi disky. Radic jsem pouzil 3ware 8500s, ktery je defaultne podporovany jadrem.
02:03.0 RAID bus controller: 3ware Inc 9xxx-series SATA-RAID
Po zapnuti jsem jen spokojene popijel kavicku a cekal co se bude dit. Radic se k me spokojenosti nadetekval bez problemu, nalsedne jsem nainstaloval sw pro spravu radice, vytvoril raid5 s jednim hot-spare diskem. Vysledna kapacita je cca 2.7TR.
show Ctl Model (V)Ports Drives Units NotOpt RRate VRate BBU ------------------------------------------------------------------------ c1 9500S-8 8 8 2 0 1 1 -
Spustil jsem svuj oblibeny "fdisk -l" a ejhle nic. Trosku me zamrazilo, rikam si kde sem udela lchybu tak si ctu po ruznu z vysledku Googlu. A zjistuju, ze fdisk nepodporuje oddile vetsi nez 2tr. Pry existuje nejaky program parted, coz me pripomina nejaky film. Nasleduje slackpg install parted.
Cumim jak puk do konzole proramu parted, zkousim prikazy mklabel, mkpart a pote mkfs.reiserfs. Rikam si, ze doposud to slo nak hladce az prilis. No nemylil jsem se, protoze zkusebnim restartu neumoznil namontovani nove vytvoreneho oddlilu. Divam se opet v konzole parted do PRINT a zjistuju ze je vse v olrajtu, vyskakuji ven a zkousim opet namontovat a....
mount /mnt/raid5/
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb1,
missing codepage or other error
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so
... nic :). Zapinam znovu parted zkousim zmenit jmeno, ukoncuji montuji a pozor, namontovano. Cvicny restart bohuze zpusobil, ze jsem tam kde jsem byl pred tim. No nic du badat kde je krpa. Prikaz print mi ukazuje velikost 3000GB. Tuto velikost jsem zasal i do mkpart. Zkusim ji snizit na skutecnou 2730GB.
Pokracovani priste.. Pozn: kdyz jsem partisnu formatoval pomoci ext3, tak jsem se dostal na velikost 2TR a vic ani prd, pravdepdobne omezeni fs.
Tiskni
Sdílej:
Jak dloho trvá mount toho reisera? A fsck?
Zkusím udělat víc partition a snad si je kcryptd nějak rozeberou
mkpart primary reiserfs 0 -0
to musi jit
jinak dal bych XFS
.
Kdyz se podivame na jednotlive zaznamy, tak je jasne, ze CHS (cylynder-head-sector) adresy na takovemto monstru pozbyvaji jakehokoliv smyslu. A do LBA adres se vejde jen 4^32 sektoru, coz je 4 giga binarni * 512 bytu na sektor, coz je 2048 GiB, tedy 2 TiB. Pokud radic ci ovladac neprovedli nejake kouzla s velikosti sektoru, neni mozne jit nad onu hranici.
Takze pokud se udelala partition skoro 3 TiB velka, musel se rozhodne pouzit jiny typ partiton nez klasicka 'DOSovska'.
Osobne bych se na partiton vykaslal a jak uz bylo vyse nekolikrat doporuceno, pouzival cele zarizeni najednou.
U GTP se vyuziva adresovani logickych bloku misto cylinder-head-sector u klasicke DOS MBR.
Ale no tak… Trojice stopa-hlava-sektor už se dávno nepoužívají ani u klasické PC-tabulky, s těmi odadresujete jen asi půl gigabytu. Problém je, jak už tady v diskusi padlo, že se sice používá LBA, ale položky pro začátek a konec oddílu jsou 32-bitové, takže přesně u 2 TB se dostanete do problémů.
Jinak bych zvážil, jestli místo jiných schémat rozdělování (pokud to vůbec někdo chce rozdělovat) rovnou nepoužít LVM.
Na takovéto operace bych asi doporučil nějaké přívětivější UI, mě se osvědčil (ncurses) evmsn (z balíku evms, snad se tak jmenuje i jinde, já mám gentoo), popřípadě grafický gparted (ale teď už je to prý zas něco jiného .. visparted nebo cožeto?). Neříkám, že je chyba tam, ale věřím, že ti to určitě pomůže :)
Ale to je zase jen ksicht na fdisk, který je pro popsané použití už nevhodný, jinak ho mám taky rád.