abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.

    29.4.2008 15:40 | Přečteno: 1466× | Linux | poslední úprava: 29.4.2008 15:41

    Po té, co si lidé mažou navzájem složky na File serveru, jsem se rozhodl pohrát si s nastavením práv pro jednotlivé oddělení(skupiny)

    Podotýkám, že jsme malá firma, takže doposud nic takového nebylo potřeba.

    Začal jsem se seznámením se s ACL, jak to vlastně funguje [LINK]

    Moc jsem nepochopil, proč montovat znovu XFS jako spare disk. Vykašlal jsem se na to, řikám si že FC nepoužívám.

    Jel jsme přesně podle návodu včetně nazvů souborů a adresářů. Vylistování práv proběhlo bez problému, tak jsem si říkal, že spare adresář nebude potřeba. Problém nastal až při pokusu nastavit si nějaká ta práva. Tam se mi objevila chybová hláška:
    setfacl: pizza: Operation not supported
    Nastoupil google a první co mě praštilo do očí byla pravděpodobná absence podpory ACL v jádře. Malá úprava, bohužel která vyžaduje restart mašiny z důvodu zakompilování přímo do kernelu. Volba pro ACL se nachází v sekci File system a ve stromě XFS.

    Z tohoto důvodu pokračování příště....

           

    Hodnocení: 25 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.4.2008 16:18 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Hmmm, nic moc. Moje story byla:

    Debian, default kernel, ext3, samba, package acl. Nastaveni a jede to.
    29.4.2008 16:22 lowprize | skóre: 15 | blog: Nizkorozpoctak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    U me default kernel padal na chybu v USB (masina USB radic vubec nema). Tak jsem z nej vyhazel vsechno, co jsem si myslel, ze tam nema byt. Ted to davam zpet. :)
    .:: www.lowprize.info ::.
    29.4.2008 19:55 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    To je pech, že se rozhodnete nasadit ACL a jako na potvoru používáte snad jedinou známější distribuci, kde podpora ACL není. Nezkusíte ve druhém díle PAM? :-)
    29.4.2008 23:18 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Ale hloupost, Slackware 12.0 obsahuje jádro s podporou ACL jak pro XFS, tak i pro Ext3, Ext4, ReiserFS a JFS v základní instalaci. Autor ale zřejmě z neznalosti používá to ořezanější kernel-generic místo úplnějšího kernel-huge. Žádná dodatečná konfigurace a rekompilace jádra v tomto případě netřeba.
    In the garden sleeps a messenger ·
    30.4.2008 07:59 lowprize | skóre: 15 | blog: Nizkorozpoctak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Nepouzivam ani Generic ani huge pouzivam custom:)
    .:: www.lowprize.info ::.
    30.4.2008 08:53 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Já ti to neberu, ale pokud je to jen kvůli CONFIG_XFS_POSIX_ACL, tak je to zbytečná práce :-)
    In the garden sleeps a messenger ·
    30.4.2008 08:32 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Ako súvisí ACL s PAM??
    30.4.2008 10:53 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Ještě relativně nedávno byly ACL a PAM příklady toho, co ve Slackware oproti ostatním distribucím citelně chybí. Rád slyším, že alespoň v prvním případě už to není pravda.
    30.4.2008 12:40 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    ACL v Slackware nechýba, ak si ho povolíš v jadre. Utility pre prácu s ním, sú tam aspoň od roku 2003. Patrikov postoj k PAM je známy a nevidel som nejakú extra argumentáciu, ktorá by ho vyvracala.
    30.4.2008 12:44 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Patrikov postoj k PAM je známy a nevidel som nejakú extra argumentáciu, ktorá by ho vyvracala.

    Já zase neviděl žádnou aspoň trochu přesvědčivou argumentaci, která by vysvětlovala, proč PAM nepoužít.

    30.4.2008 14:11 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Slackware ChangeLog.txt 9.1 Tue Sep 23 21:57:32 PDT 2003
    n/openssh-3.7.1p2-i486-1.tgz:  Upgraded to openssh-3.7.1p2.
      This fixes security problems with PAM authentication.  It also includes
      several code cleanups from Solar Designer.  Slackware does not use PAM and is
      not vulnerable to any of the fixed problems.
      Please indulge me for this brief aside (as requests for PAM are on the rise):
        If you see a security problem reported which depends on PAM, you can be
        glad you run Slackware.  I think a better name for PAM might be SCAM, for
        Swiss Cheese Authentication Modules, and have never felt that the small
        amount of convenience it provides is worth the great loss of system
        security.  We miss out on half a dozen security problems a year by not
        using PAM, but you can always install it yourself if you feel that
        you're missing out on the fun.  (No, don't do that)
      OK, I'm done ranting here. :-)
      I suppose this is still a:
      (* Security fix *)
    30.4.2008 15:58 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACL, XFS, Samba a Slackware 12 - díl I.
    Stále se nezměnilo nic na tom, co jsem napsal ve 12:44. Tím spíš, že tohle už jsem samozřejmě viděl dříve.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.