Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dosla me trpelivost s SMC a jejich TigerStorage, domluvil jsem se v TSBohemia na zapujceni QNAPu. Celkove musim rict, ze jsem nadmiru spokojen.
Obe maji temer stejne vybaveni a temer stejnou velikost. TigerStorage je jen vetsi hloubku, z dovodu zabudovaneho napakeni primo ve case. Qnap ho ma externi.
Pole jsem osadil stejne diskama z TigerStore tj. 4xWD 500GB do raid5. Priprava a vlastni instalace, byla celkove rychlejsi nez u SMC. Instalace probiha v dodane aplikaci, u SMC to bylo za pomoci javy v okne prohlizece. Tady je ovsem krasne zrejme jak nastavit pole, u SMC jsem se musel hrabat v menu a zadavat nikde nedokumentovane uzivatelske jmeno a zjistovat jake ma heslo (root/bez hesla). Prubeh byl pro me ovsem ponekud zvlastni, cca 2x mi zahlasilo, ze nemuze nejaky soubor najit, uz si presne nepamatuju co to bylo, ale po odkliknuti tlacitka storno vse pokracovalo dale.
Zarizeni ma podporu Active Directory, sdileni je zajistene jak jinak nez Sambou. Obrovskou vyhodu vydim tady ve volne pristupnem shellu, u SMC se muselo slozite menit heslo jeste pred instalaci.
Datova propustnost oproti SMC je naprosto uzasna. Testoval jsem to na 100M/s siti a rychlost se pohybovala kolem 6-7MB/s, tady si SMC citlive na vyber switche a pouzity OS ani neskrtl. U SMC rostly chyby na sitovce naprosto nepochopitelne. Pri prenosu pres FTP nic, pres SMB udesne. SMC support na to nerekl nic kloudneho.
QNAP ma taktez pekne zpracovanou podporu na netu, kazdy novy FW ma i svuj release notes. SMC na webu uvadi nejaky svuj posledni "stable" a na neoficialnich webech a ftp poskytnutych podporou SMC dalsich 5 firmwaru, bez zminky o zmenach ci informacich o stabilite.
Uplne nejdulezitejsi je u NAS zarizeni dostupnost na siti a rychle odezvy, coz QNAP splnuje oproti SMC na 100%. Web GUI ma zpracoane taktez prehledne, ovsem tady i SMC nepokulhavalo, s tom rozdilem, ze SMC melo volbu uvedenou, ale nefungujici. :)
Pro uplnost uvedu testovaci sestavu. 3x Windows XP, 1x Windows Vista, Slackware jak pres SMB tak pres NFS, sit podnikova (switche 3com, router Huaweii), domaci(Dlink od 02, swicthe Edimax)
Tiskni
Sdílej:
Osobne si nedovedu predstavit, ze bych to mel nasazeno ve firme, jako mozno alternativu k velkym serverum. A to ani v male firme.
výrobce se snaží jakýmkoliv způsobem zajistit aby se do toho člověk nedostal a nedej bože chtěl tam něco upravit. z tohoto důvodu tam neběží nic jiného než webové rozhraní,..To jsou ale pěkné kecy. Koukni se na ty linky co jsem přihodil ve své reakci o kousek výš.