Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dosla me trpelivost s SMC a jejich TigerStorage, domluvil jsem se v TSBohemia na zapujceni QNAPu. Celkove musim rict, ze jsem nadmiru spokojen.
Obe maji temer stejne vybaveni a temer stejnou velikost. TigerStorage je jen vetsi hloubku, z dovodu zabudovaneho napakeni primo ve case. Qnap ho ma externi.
Pole jsem osadil stejne diskama z TigerStore tj. 4xWD 500GB do raid5. Priprava a vlastni instalace, byla celkove rychlejsi nez u SMC. Instalace probiha v dodane aplikaci, u SMC to bylo za pomoci javy v okne prohlizece. Tady je ovsem krasne zrejme jak nastavit pole, u SMC jsem se musel hrabat v menu a zadavat nikde nedokumentovane uzivatelske jmeno a zjistovat jake ma heslo (root/bez hesla). Prubeh byl pro me ovsem ponekud zvlastni, cca 2x mi zahlasilo, ze nemuze nejaky soubor najit, uz si presne nepamatuju co to bylo, ale po odkliknuti tlacitka storno vse pokracovalo dale.
Zarizeni ma podporu Active Directory, sdileni je zajistene jak jinak nez Sambou. Obrovskou vyhodu vydim tady ve volne pristupnem shellu, u SMC se muselo slozite menit heslo jeste pred instalaci.
Datova propustnost oproti SMC je naprosto uzasna. Testoval jsem to na 100M/s siti a rychlost se pohybovala kolem 6-7MB/s, tady si SMC citlive na vyber switche a pouzity OS ani neskrtl. U SMC rostly chyby na sitovce naprosto nepochopitelne. Pri prenosu pres FTP nic, pres SMB udesne. SMC support na to nerekl nic kloudneho.
QNAP ma taktez pekne zpracovanou podporu na netu, kazdy novy FW ma i svuj release notes. SMC na webu uvadi nejaky svuj posledni "stable" a na neoficialnich webech a ftp poskytnutych podporou SMC dalsich 5 firmwaru, bez zminky o zmenach ci informacich o stabilite.
Uplne nejdulezitejsi je u NAS zarizeni dostupnost na siti a rychle odezvy, coz QNAP splnuje oproti SMC na 100%. Web GUI ma zpracoane taktez prehledne, ovsem tady i SMC nepokulhavalo, s tom rozdilem, ze SMC melo volbu uvedenou, ale nefungujici. :)
Pro uplnost uvedu testovaci sestavu. 3x Windows XP, 1x Windows Vista, Slackware jak pres SMB tak pres NFS, sit podnikova (switche 3com, router Huaweii), domaci(Dlink od 02, swicthe Edimax)
Tiskni
Sdílej:
Osobne si nedovedu predstavit, ze bych to mel nasazeno ve firme, jako mozno alternativu k velkym serverum. A to ani v male firme.
výrobce se snaží jakýmkoliv způsobem zajistit aby se do toho člověk nedostal a nedej bože chtěl tam něco upravit. z tohoto důvodu tam neběží nic jiného než webové rozhraní,..To jsou ale pěkné kecy. Koukni se na ty linky co jsem přihodil ve své reakci o kousek výš.