Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Na mem routeru Huawei je hned po loginu psano, "...no decompiling or reverse-engineering shall be allowed.". Doufam ze se prave nedopoustim podobneho jednani na NASu. Firmware, tak tomu rikaji vyvojari od SMC je ulozene ve formatu CPIO a zapakovane v BZIP2. Po dekomprimaci a rozpakovani pomoci CPIO, jsou k videni deamoni a konfiguraky, to vse je opet zapakovane ve stejnem formatu jako je zdrojovy FW.
Zdrojovy FW: AG_NAS-2.7.1.0531.cpio cups.cpio.bz2 d5.cpio.bz2 hex.cpio.bz2 kernel.cpio.bz2 kftpd.cpio.bz2 ksamba.cpio.bz2 mvl.cpio.bz2 mitac.cpio.bz2 dhcpcd.cpio.bz2 iscsi.cpio.bz2 nascfg.cpio.bz2 nasutils.cpiobz2 usbautomount.cpio.bz2 zeroconf.cpio.bz2Kdyz uz vsechno mam pekne rozbalene, davam se do zkoumani jendotlivych balicku. btw: zaroven s balicky se rozbalili i instalcni scripty, kde si muzu precist co to vsechno dela :). Chci dosahnout toho ze si zedituju heslo pro roota a vse opet ulozim a zkusim nainstalovat znovu. Tak abych si mohl prohlidnout jak to vlastne funguje. V balicku MVL je kompletni adresarova struktura linuxu. Me ale zajima konfigurak Samby a tady ho mam:
; ; /etc/samba/lib/smb.conf ; [global] security = user workgroup = HNAS log file = /var/log/samba/log.smbd encrypt passwords = yes unix password sync = true smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd passwd program = /usr/bin/passwd %u passwd chat = *New*password* %n\n *ReType*new*password* %n\n *passwd*updated*successfully* max log size = 1000 interfaces = eth0 use sendfile = yes max xmit = 65088 socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=65535 SO_SNDBUF=65535 netbios name = AgereNas wins support = yes oplocks = no nt pipe support = yes ; jra max mux needs to be higher for Vista to work; temporarily leave at 1 max mux = 1 [mediaContent] path = /content/media writeable = yes browseable = yes
Ted uz mam snad vse potrebne, jdu zeditovat shadow a passwd, ale pred tim prvne nastudovat jak nastavit prazdne heslo pro roota :). Kdyby jste meli zaruceny navod, pls hodte ho do komentaru.
Z nazvu balicku je asi zrejme co je uvnitr, jedine co mi prislo ponekud nejasne byl balicek d5.cpio. Po letmem pohledu se jedna o Digital5 coz by mohl byt Media server tak jak si ho predstavuje Microsoft. Edit:root@(none):/etc# cat /proc/cpuinfo Processor : ARM926EJ-Sid(wb) rev 5 (v5l) BogoMIPS : 124.51 Features : swp half thumb fastmult edsp java CPU implementer : 0x41 CPU architecture: 5TEJ CPU variant : 0x0 CPU part : 0x926 CPU revision : 5 Cache type : write-back Cache clean : cp15 c7 ops Cache lockdown : format C Cache format : Harvard I size : 16384 I assoc : 4 I line length : 32 I sets : 128 D size : 16384 D assoc : 4 D line length : 32 D sets : 128 Hardware : AGRNAS Revision : 0000 Serial : 0000000000000000
Tiskni
Sdílej:
/etc/shadow
?
napr.
root::13625:0:::::
?
wenca@olga:~$ perl -e 'crypt("","") || print "Fail\n"' Fail wenca@olga:~$..což znamená, že prázdný řetězec se nedá ověřit jako heslo. Naopak vygenerovat hash prázdého hesla by šlo třeba přes něco jako:
wenca@olga:~$ perl -e 'print crypt("","xx")."\n";' xx95eIq3U1EUg wenca@olga:~$Pro MD5 a další už jsem si musel pomoct googlem a najít třeba článek u Zdeňka Burdy.
- behem inicializace(rozumej instalace) se lze priojit pod rootem do shellu a pridat radek "test::0:0:root:/home/test:/bin/bash" do /sysroot/etc/passwd presnej nazev adresare uz si nepamatuju. Nezapomet vytvorit /home/test
- nebo rozpakovat mvl.cpio a zeditovat heslo tam vse opet zabalit a nachystat na instalaci. Blby je ze v zakladnim linuxu, ktery se natahuje z flashky neni zadny editor textu takze to musite udelat jinde.