Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Na mem routeru Huawei je hned po loginu psano, "...no decompiling or reverse-engineering shall be allowed.". Doufam ze se prave nedopoustim podobneho jednani na NASu. Firmware, tak tomu rikaji vyvojari od SMC je ulozene ve formatu CPIO a zapakovane v BZIP2. Po dekomprimaci a rozpakovani pomoci CPIO, jsou k videni deamoni a konfiguraky, to vse je opet zapakovane ve stejnem formatu jako je zdrojovy FW.
Zdrojovy FW: AG_NAS-2.7.1.0531.cpio cups.cpio.bz2 d5.cpio.bz2 hex.cpio.bz2 kernel.cpio.bz2 kftpd.cpio.bz2 ksamba.cpio.bz2 mvl.cpio.bz2 mitac.cpio.bz2 dhcpcd.cpio.bz2 iscsi.cpio.bz2 nascfg.cpio.bz2 nasutils.cpiobz2 usbautomount.cpio.bz2 zeroconf.cpio.bz2Kdyz uz vsechno mam pekne rozbalene, davam se do zkoumani jendotlivych balicku. btw: zaroven s balicky se rozbalili i instalcni scripty, kde si muzu precist co to vsechno dela :). Chci dosahnout toho ze si zedituju heslo pro roota a vse opet ulozim a zkusim nainstalovat znovu. Tak abych si mohl prohlidnout jak to vlastne funguje. V balicku MVL je kompletni adresarova struktura linuxu. Me ale zajima konfigurak Samby a tady ho mam:
; ; /etc/samba/lib/smb.conf ; [global] security = user workgroup = HNAS log file = /var/log/samba/log.smbd encrypt passwords = yes unix password sync = true smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd passwd program = /usr/bin/passwd %u passwd chat = *New*password* %n\n *ReType*new*password* %n\n *passwd*updated*successfully* max log size = 1000 interfaces = eth0 use sendfile = yes max xmit = 65088 socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=65535 SO_SNDBUF=65535 netbios name = AgereNas wins support = yes oplocks = no nt pipe support = yes ; jra max mux needs to be higher for Vista to work; temporarily leave at 1 max mux = 1 [mediaContent] path = /content/media writeable = yes browseable = yes
Ted uz mam snad vse potrebne, jdu zeditovat shadow a passwd, ale pred tim prvne nastudovat jak nastavit prazdne heslo pro roota :). Kdyby jste meli zaruceny navod, pls hodte ho do komentaru.
Z nazvu balicku je asi zrejme co je uvnitr, jedine co mi prislo ponekud nejasne byl balicek d5.cpio. Po letmem pohledu se jedna o Digital5 coz by mohl byt Media server tak jak si ho predstavuje Microsoft. Edit:root@(none):/etc# cat /proc/cpuinfo Processor : ARM926EJ-Sid(wb) rev 5 (v5l) BogoMIPS : 124.51 Features : swp half thumb fastmult edsp java CPU implementer : 0x41 CPU architecture: 5TEJ CPU variant : 0x0 CPU part : 0x926 CPU revision : 5 Cache type : write-back Cache clean : cp15 c7 ops Cache lockdown : format C Cache format : Harvard I size : 16384 I assoc : 4 I line length : 32 I sets : 128 D size : 16384 D assoc : 4 D line length : 32 D sets : 128 Hardware : AGRNAS Revision : 0000 Serial : 0000000000000000
Tiskni
Sdílej:
/etc/shadow
?
napr.
root::13625:0:::::
?
wenca@olga:~$ perl -e 'crypt("","") || print "Fail\n"' Fail wenca@olga:~$..což znamená, že prázdný řetězec se nedá ověřit jako heslo. Naopak vygenerovat hash prázdého hesla by šlo třeba přes něco jako:
wenca@olga:~$ perl -e 'print crypt("","xx")."\n";' xx95eIq3U1EUg wenca@olga:~$Pro MD5 a další už jsem si musel pomoct googlem a najít třeba článek u Zdeňka Burdy.
- behem inicializace(rozumej instalace) se lze priojit pod rootem do shellu a pridat radek "test::0:0:root:/home/test:/bin/bash" do /sysroot/etc/passwd presnej nazev adresare uz si nepamatuju. Nezapomet vytvorit /home/test
- nebo rozpakovat mvl.cpio a zeditovat heslo tam vse opet zabalit a nachystat na instalaci. Blby je ze v zakladnim linuxu, ktery se natahuje z flashky neni zadny editor textu takze to musite udelat jinde.