Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Na mem routeru Huawei je hned po loginu psano, "...no decompiling or reverse-engineering shall be allowed.". Doufam ze se prave nedopoustim podobneho jednani na NASu. Firmware, tak tomu rikaji vyvojari od SMC je ulozene ve formatu CPIO a zapakovane v BZIP2. Po dekomprimaci a rozpakovani pomoci CPIO, jsou k videni deamoni a konfiguraky, to vse je opet zapakovane ve stejnem formatu jako je zdrojovy FW.
Zdrojovy FW: AG_NAS-2.7.1.0531.cpio cups.cpio.bz2 d5.cpio.bz2 hex.cpio.bz2 kernel.cpio.bz2 kftpd.cpio.bz2 ksamba.cpio.bz2 mvl.cpio.bz2 mitac.cpio.bz2 dhcpcd.cpio.bz2 iscsi.cpio.bz2 nascfg.cpio.bz2 nasutils.cpiobz2 usbautomount.cpio.bz2 zeroconf.cpio.bz2Kdyz uz vsechno mam pekne rozbalene, davam se do zkoumani jendotlivych balicku. btw: zaroven s balicky se rozbalili i instalcni scripty, kde si muzu precist co to vsechno dela :). Chci dosahnout toho ze si zedituju heslo pro roota a vse opet ulozim a zkusim nainstalovat znovu. Tak abych si mohl prohlidnout jak to vlastne funguje. V balicku MVL je kompletni adresarova struktura linuxu. Me ale zajima konfigurak Samby a tady ho mam:
; ; /etc/samba/lib/smb.conf ; [global] security = user workgroup = HNAS log file = /var/log/samba/log.smbd encrypt passwords = yes unix password sync = true smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd passwd program = /usr/bin/passwd %u passwd chat = *New*password* %n\n *ReType*new*password* %n\n *passwd*updated*successfully* max log size = 1000 interfaces = eth0 use sendfile = yes max xmit = 65088 socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=65535 SO_SNDBUF=65535 netbios name = AgereNas wins support = yes oplocks = no nt pipe support = yes ; jra max mux needs to be higher for Vista to work; temporarily leave at 1 max mux = 1 [mediaContent] path = /content/media writeable = yes browseable = yes
Ted uz mam snad vse potrebne, jdu zeditovat shadow a passwd, ale pred tim prvne nastudovat jak nastavit prazdne heslo pro roota :). Kdyby jste meli zaruceny navod, pls hodte ho do komentaru.
Z nazvu balicku je asi zrejme co je uvnitr, jedine co mi prislo ponekud nejasne byl balicek d5.cpio. Po letmem pohledu se jedna o Digital5 coz by mohl byt Media server tak jak si ho predstavuje Microsoft. Edit:root@(none):/etc# cat /proc/cpuinfo Processor : ARM926EJ-Sid(wb) rev 5 (v5l) BogoMIPS : 124.51 Features : swp half thumb fastmult edsp java CPU implementer : 0x41 CPU architecture: 5TEJ CPU variant : 0x0 CPU part : 0x926 CPU revision : 5 Cache type : write-back Cache clean : cp15 c7 ops Cache lockdown : format C Cache format : Harvard I size : 16384 I assoc : 4 I line length : 32 I sets : 128 D size : 16384 D assoc : 4 D line length : 32 D sets : 128 Hardware : AGRNAS Revision : 0000 Serial : 0000000000000000
Tiskni
Sdílej:
/etc/shadow
?
napr.
root::13625:0:::::
?
wenca@olga:~$ perl -e 'crypt("","") || print "Fail\n"' Fail wenca@olga:~$..což znamená, že prázdný řetězec se nedá ověřit jako heslo. Naopak vygenerovat hash prázdého hesla by šlo třeba přes něco jako:
wenca@olga:~$ perl -e 'print crypt("","xx")."\n";' xx95eIq3U1EUg wenca@olga:~$Pro MD5 a další už jsem si musel pomoct googlem a najít třeba článek u Zdeňka Burdy.
- behem inicializace(rozumej instalace) se lze priojit pod rootem do shellu a pridat radek "test::0:0:root:/home/test:/bin/bash" do /sysroot/etc/passwd presnej nazev adresare uz si nepamatuju. Nezapomet vytvorit /home/test
- nebo rozpakovat mvl.cpio a zeditovat heslo tam vse opet zabalit a nachystat na instalaci. Blby je ze v zakladnim linuxu, ktery se natahuje z flashky neni zadny editor textu takze to musite udelat jinde.