Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
fdisk
psal pět hodin! Jeho šéf měl dovolenou. V 9h ráno se mě ptal co má dělat, když potřebuje rozdělit disk a v 14h za mnou přišel, co má dělat dál, že mu to píše cosi o velkých blocích.
Idealni prace je presne zadani a terminTo s tím termínem mi moc ideální nepřijde - termín by se měl naplánovat po dohodě s tebou a průběžně ho upravovat, podle skutečné práce, ale říct nějaké "19.11. to odevzdáš a hotovo" je blbost
Dost programátorů, neříkám, že všichni, jsou omezený v tom slova smyslu, že se zajímají jen o jednu věc a v té dělají. Jsou stále ponořeni do zdrojových kódů, vyvíjejí svojí aplikaci a o všeobecnějších věcech okolo ztrácejí přehled, takže se ve finále třeba může stát, že máte ve firmě hodně dobrýho programátora, ale když dojde na nějaký lehčí administrátorský věci, jako odvirovat PC, něco někde nastavit a tak, tak je ztracen a jde za adminem pro pomoc.
Dost adminů jsou vyžírky. Lení se v práci, žijí z toho, že jim nikdo do toho kecat nemůže, protože tomu nikdo ani v té firmě nerozumí. Všechno jim trvá deset let atd. Jsou to většinou admini, co jsou ve firmě sami, bez kolegy, resp. nadřízeného, který tomu rozumí atd.
Já jsem admin, který pracuje v pětičleném týmu, máme práce až nad hlavu, práce mě baví, nikdo se tam nelení, všichni lidi i nadřízení jsou děsně v pohodě. Občas něco napíšu, přičichávám k programování a zatím ok. Programátorem bych se asi stát nikdy nechtěl, protože vím, že bych se strašně omezil a já raději všeobecný přehled o všem. Navíc admin má podle mě mnohem pestřejší práci, komunikuje víc s lidmi atd. Někdo zvládá být programátorem a mít ještě přehled o všem, znám takových lidí hodně, ale vím, že já bych na to asi neměl, protože to vyžaduje nesmírně moc času a o dost vyšší inteligenci, aby daná osoba rychle všechno pěkně pochopila a tím pádem stíhala.
Zdar MaxTy jsi ten odborník přes počítače, jakou klávesovou zkratkou se dostanu ve Wordu k funkci XY?Znám
Ale na běžné zásahy bude admin lepší. Ale už často složitější zásahy (i administrátorské) mnohdy efektivněji zvládne dobrý programátor...T téhle diskusi mi přijde, že někteří lidé nerozlišují mezi správcem a údržbářem. Je fakt, že v menších organizacích to splývá, ale byl bych pro to, aby se rozlišovaly - jsou to dvě různé role, i když je může vykonávat jeden člověk. Admin je root, správce serveru, případně se stará o nastavení sítě. A údržbář, to je ten ajťák, který chodí lidem vyměňovat podložky pod myši
Jsou stále ponořeni do zdrojových kódůNe všichni jsou jako BLEK
pokročilejší administrátorské úkoly ve WindowsMyšleno na serveru. Na desktopu jsem ještě v obraze
Přátelé,
nabízím dobrou příležitost jak se naučit programování NetWeaver pro SAP a ještě získat zaměstnání v mezinárodní firmě. Pokud byste mohli někoho doporučit, bude i Vám náležet finanční odměna. Chceme studenta s AJ a zájmem o programování, nebo i hotového programátora. Více v příloze. Prosím o zprávy na AsistentkaHR@moeller.cz a omlouvám se, pokud je tu moje nabídka "mimo mísu".
S pozdravem Matěj Souček
Tiskni
Sdílej: