DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
pokud proste nezacne nekdo vyrabet hry (programovat) primarne pro LinuxTo vůbec není třeba. Stačilo by, aby někdo příslušné manažery a vývojáře klepnul po hlavě a oni následně začali psát hry multiplatformně. Portování jako takové jsou vyhozené peníze a čas, když se to dá celé řešit lépe. Nejlépe je to vidět na UT2004. Co dělá icculus (autor portu)? Jen to přepíše do multiplatformních technologií, které by šly stejně dobře použít i na Windows.
... nejidealnejsi ...To jako nejlepší z ideálních? Tedy něco jako nejnejvyšší, nebo nejnejlepší, nejnejdelší nebo nejnejlevnější, tedy mezi nejlevnějšími najdeme to co je nejnejlevnější, jen nějak nechápu jak se to dělá, když mezi nejlevnějšími jsou všechny stejně levné, tedy pokud vůbec je jich víc než jedno a tedy i mezi ideálními (nejlepšími) není žádné nejideálnější a tedy více ideální než ideální.
O problematike komerčných linuxových hier sa sem už dlhšie chystám napísať nejaký zápis. Každopádne za Linux Game Publishing môžem povedať, že a) koncové ceny hier by sa zďaleka nemuseli pohybovať tak vysoko, ako bolo naznačené (distribútori majú výrazné zľavy); b) po doriešení rozsiahlych systémových zmien a ohlásení nových titulov (a ďalších vecí) sa črtá dostupnosť hier od LGP aj v ČR a SR & c) nejakú spoluprácu sme už spustili s ABCLInuxu -- Luboš Doležel (ktorý sa v problematike linuxových hier výborne orientuje) od nás dostáva recenzné kópie a časom by mali byť aj hry ako ceny do rôznych súťaží, apod. Bohužiaľ neviem uviesť presnejší časový termín, závisí to od viacerých ťažko vyspytateľných faktorov.
Čo sa týka online distribúcie, ktorú spomínal Luboš, viem momentálne zhruba o tom, že niektoré staré hry ponúka cez web id Software, online sa dá zakúpiť Penumbra, Defcon, aj pripravovaný Savage 2; všetky hry od LGP si pri kúpe cez Tux Games môžete aj stiahnuť (každopádne sa nevyhnete doručeniu krabicovej verzie) a budú určite dostupné aj cez CNR.com, keď ho Linspire konečne spustí (dosť možné je, že tam budú aj iné komerčné hry, každopádne neviem, nakoľko to bude použiteľné pre priaznivcov Gentoo, Arch Linuxu, apod.).
Takže chápu-li to dobře tak by v ČR měl svoje hry prodávat přímo Linux Game Publishing?
Jinak co se týká CNR.com tak to pojede jenom na podporovaných distribucích - protože tam dělají nějakou synchronizaci mezi CNR repozitáři a distribučními repozitáři. Viz schéma pro Ubuntu: http://media.linspire.com/cnr/images/CNR-system2.jpg
Co je pro to všechno potřeba zajistit? Vhodné prostory s připojením k internetu, nějaký ten switch a podobné věci... co dál?
Nebo by se k tomu dala využít (pronajmout) třeba nějaká internetová kavárna kam by se jenom pro ten účel na počítače nainstaloval Linux (na novou partišnu pochopitelně)?
třeba nějaká internetová kavárnaTak to byste tam asi pařili tak akorát Bash a SuperTuxe...
No s tím SuperTuxem... pokud bysme si dali za cíl vychovávat budoucí generace Linuxáků a zaměřili se na věkovou skupinu třeba 0-6 let.. záměr přejmenovali na "Akce tučňáček".. tak by to možná fungovat mohlo, ne?
Teď vážně: oni snad existují i nějaké PC herny (s Windowsama pochopitelně). Netuší někdo jestli je možnost si nějakou takovou hernu pronajmout? Kolik by to tak mohlo stát? Otázkou je, jak moc by byli nadšení kdybysme si tam chtěli nainstalovat svůj systém. Ale možná kdyby se ty akce pořádaly nějak pravidelně... Co myslíte?
o kterémžto silně pochybuju už jen proto, že na linux neexistuje žádná trochu slušná hra,Doom III, Quake IV, UT 2004, Neverwinter Nights, Gorky 17, Penumbra, Uplink, Darwinia, Defcon...? Je jich sice hodně málo, ale něco je.
„Je jich jednak málo“To nepopírám, psal jsem, že je jich hodně málo (pokud porovnáme množství komerčních her produkovaných pro Windows s množstvím komerčních her produkovaných pro GNU/Linux).
„a pak jde vesměs o staré hry. I když v době jejich vydání šlo o pecky.“Tak tomu trochu přizpůsobte slovník, řekl bych, že „trochu slušné“ jsou, sice nic moc a spíš nic než moc, natož nějaký zázrak, ale „trochu slušné“ to je. Třeba věci od Introversion Software typu Uplink či Defcon bych si docela i zahrál (Uplink jsem hrál chvíli a Defcon vůbec). Že to je celkově hodně slabé, to máte pravdu.
o kterémžto silně pochybuju už jen proto, že na linux neexistuje žádná trochu slušná hraUpadněte zpět do zimního spánku...
Tiskni
Sdílej: