Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Skuste poslat zlozitejsi dokument vytvoreny v Open Office statnej sprave...Pošlu ho v libovolné verzi MS Office a vsadím se, že ho také nikdo neotevře. Proč? No, v každém SW je nejméně jedna chyba
skuste takyto dokument poslat napr. suduTo bych ani nezkoušel. Když se řekne soud, už slyším ten klapot mechanického psacího stroje. Taková je realita.
ze by byl nekdo ve skole nuceny pouzivat proprietarni software.což takhle povinný seminář z Matlabu? ano, byla možnost psát semestrálku ve škole v labu, kde byl Matlab legálně, ale získat tam místo bylo netriviální, o komfortu práce ani nemluvě, takže otázka za zlámanou grešli bez nápovědy publika - copak asi postižení studenti na koleji kopírovali, myslíš, že nějakou "neproprietární" náhradu Matlabu, která má čistě náhodně stejnou syntaxi a pracuje stejně?
Vegas video - filmova strizna,Cinelerra?
SoundForge - uprava samplu, Reason - syntetizator,stačí si vybrat
ale musi umet spolupracovat s midi klavesama a mym debilnim usb2midi intefacemhmm ... a nestačilo by provozovat MIDI přes zvukovku? (prakticka každá má MIDI port ...) - nemyslím si, že by koupě nepodporovaného šmejdu byla dostatečným argumentem pro pirátění výše jmenovaných programů
Nahradit SoundForge asi nebude takovej problem, ale vsechny sw syntaky (hlavne free) co sem videl staly za starou backoru. Cekal jsem konkretnejsi radu, tenhle web uz znam, ale vsechno vyzkouset zatim nestiham.
A midi port, rad bych, bohuzel to mam pripojeny k notebooku a ten jaksi midi portem neoplyva.
Rozhodne to nema bejt argument, proto se pidim po nahradach.
Cinelerra vypada moc pekne, rozhodne ji vyzkousim.Cinelerra bohužel vypadá jako většina podobných programů, které člověk najde u čerstvě koupené low-end kamery - tzn. jako omalovánky. Ale i jinak mi prostě nesedne. Jinak pod Linuxem běhá ještě MainActor, ale to už je placený program. Ono ani pod Win to není zrovna růžové. Jediný rozumně použitelný SW je Adobe Premiere, ovšem poslední verze vyžadují aspoň 1 GB paměti a procesor >3 GHz, jinak si člověk ani neškrtne (resp. si mezi kliknutími myší nebo stisky kláves může jít uvařit kafe). Co se týká synťáků, není až tak problém se samotným SW, jako spíš se soundbankou. Banky, které jsou volně k dispozici, bohužel skutečně moc kvalitou neoplývají.
...pripojeny k notebooku a ten jaksi midi portem neoplyva.A midi port na PCMCIA kartě by se nedal někde sehnat? Věřím, že ano (i když pak je tu ještě záležitost kompatibility).
Jediný rozumně použitelný SW je Adobe Premiere,hm, svého času vypadalo U-Lead Media Studio stejně jako Premiere a mě osobně přišlo o kousek lepší ... ale to bylo kolem verze 2.5, o pár let později jsem dostal k FireWire řadiči MediaStudio verze asi 6 a to byly omalovánky, ve kterých se nedalo nic udělat, ani nahrávat v plném rozlišení kamery (i když to byl asi problém wokenního ovladače - no, zlatej Linux a dvgrab
Cinelerra vypada moc pekne, rozhodne ji vyzkousim. Mas s ni nejaky zkusenosti?to, že mi to sežralo veškerou paměť a pak se to nehýbalo
ale vsechny sw syntaky (hlavne free) co sem videl staly za starou backoru.otázka potřeb ... aneb není synťák jako synťák - já bych si to představoval jako soft, kde vezmu vlnu určitého tvaru, udělám jí obálku, a pak na to můžu skládat modulace jinejma vlnama (každá také s vlastní obálkou), tohle skládám s dalšíma vlnama, až mi vznikne zvuk, po kterém toužím
Cekal jsem konkretnejsi radu, tenhle web uz znam, ale vsechno vyzkouset zatim nestiham.viz výše, konkrétní rada je závislá na konkrétních potřebách ... snad jedině s tim SoundForge, já jsem nedávno potřeboval vytáhnout dvě písničky z prastarý pásky na CDčko, použil jsem Audacity a celkem positivně mě překvapil jeho filtr šumu (že ostatní činnosti, tedy ořez, ekvalizace, troška komprese a normalizace byly v pohodě snad ani nemá cenu psát
A midi port, rad bych, bohuzel to mam pripojeny k notebooku a ten jaksi midi portem neoplyva.aha ... no jak psal kolega, karta do PCMCIA je též varianta ...
1. jak na platforme Windows tak na platforme linux se necha sehnat placene a neplacene reseni vetsiny problemu
2. system Windows se musi platit, nektere distribuce Linuxu se musi platit take
3. profesionalni programy pro editaci videa a zvuku - ty opravdu dobre.. nechaji se sehnat jak na Linux, tak na Windows, nicmene na Windows je jich vice a behaji na nich lepe (soucasna GUI Linuxu zatim jeste maji co dohanet)
4. bezpecnost systemu a viry... problem je umisten mezi zidli a monitorem, bez ohledu na system
5. placeny produkt ma v cene i profesionalni support... U neplaceneho produktu vam ji tezko nekdo da ve stejne mire
6. MS Office vs Open Office... Pokud chce Open Office prorazit, meli by se zamerit hlavne na dohnani Excelu - je to celkem bez debat nejlepsi program Office
7. Podpora noveho hardware - pod Linuxem je to zatim VELMI VELKY problem
8. User friendly - na cele care vitezi Windows
9. Site - pro sitovou spravu (servery, administrace atd..) je celkem vhodnou volbou Linux
10. Kazdy ze systemu je vhodnejsi pro neco jineho... Nebudu stavet webovy server na windows, zrovnatak nebudu zkouset designovat 3D modely pod linuxem.
3. profesionalni programy pro editaci videa a zvuku ... nicmene na Windows ... behaji na nich lepekokotina
4. bezpecnost systemu a viry... problem je umisten mezi zidli a monitorem, bez ohledu na systemjestliže systém nutí uživatele pracovat standardně "pod rootem" (s admin právy - a to dělají všichni windowsáci, které osobně znám), pak je problém v systému, bez ohledu na - či právě s přihlédnutím k? - (pravdivému) tvrzení, že nejslabším bezpečnostním článkem je vždy uživatel ...
5. placeny produkt ma v cene i profesionalni support... U neplaceneho produktu vam ji tezko nekdo da ve stejne mireviz bod 2., potažmo 1.
6. MS Office vs Open Office... Pokud chce Open Office prorazit, meli by se zamerit hlavne na dohnani Excelu - je to celkem bez debat nejlepsi program Officekokotina - co z věcí, které OOCalc neumí a Excel ano, potřebuje uživatelská většina?
7. Podpora noveho hardware - pod Linuxem je to zatim VELMI VELKY problempominu-li, že pod Window$ je problém podpora jakéhokoliv hw
8. User friendly - na cele care vitezi Windowskokotina (pokud za "být user friendly" nepovažujeme to, že se Wokna učí na školách a vůbec jsou všude, takže známé prostředí je víc "user friendly" než neznámé ...)
10. Kazdy ze systemu je vhodnejsi pro neco jineho... Nebudu stavet webovy server na windows, zrovnatak nebudu zkouset designovat 3D modely pod linuxem.konečně rozumná myšlenka, leč zkažená dodatkem za výpustkem - ani jedno z toho není problém
Tiskni
Sdílej: